Mulc_2.jpg

Dekorativní mulčovací materiály do exteriéru i interiéru

22. 02. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Nemáte dostatek času na pravidelnou údržbu zahrady, sečení trávníku vás zatěžuje a chcete ušetřit za vodu na zalévání? Zredukujte zatravněnou plochu a pokryjte ji alespoň zčásti některým z dekorativních mulčovacích materiálů. Některé z nich můžete […]

Nemáte dostatek času na pravidelnou údržbu zahrady, sečení trávníku vás zatěžuje a chcete ušetřit za vodu na zalévání? Zredukujte zatravněnou plochu a pokryjte ji alespoň zčásti některým z dekorativních mulčovacích materiálů. Některé z nich můžete použít i k pokojovým rostlinám.

Mulč chrání půdu před vysycháním.

Mulč chrání půdu před vysycháním.

Mulč chrání půdu před vysycháním, vytváří příznivé mikroklima pro tvorbu kořínků a u choulostivých rostlin citlivých na vlhko chrání kořenový krček před uhníváním. Mulčování šetří také váš čas, protože výrazně omezuje klíčení semen a růst plevelů, takže nemusíte záhony okopávat a plít. K tradičním mulčovacím materiálům patří sláma, listí, posečená tráva, drcená kůra, štěpka, papírové kartony či mulčovací fólie. Kromě nich vám nabízíme přehled i méně obvyklých dekoračních mulčů pro venkovní i domácí použití.

Mulčovací kůra
Pod označením mulčovací kůra se obvykle prodává směs borové, smrkové či modřínové kůry drcené na různorodou frakci tak, aby velikostně působila přirozeně. Drcená kůra napomáhá mírnému okyselení půdy, což prospívá kyselomilným rostlinám, jako jsou azalky, rododendrony, vřesy a vřesovce a valná část okrasných jehličnanů i listnatých keřů. Nevhodná je pro všechny druhy, které kyselou půdu nesnášejí. Pokud použijete mulčovací kůru na již založené a osázené záhony, je důležité půdu předtím důkladně vyplít. V běžných okrasných záhonech je vrstva mulčovací kůry vysoká 10–15 centimetrů. Musíme však počítat s tím, že se kůra časem seschne a slehne, proto je třeba kůru na začátku sezony a ke konci léta doplnit. Dekorační kůra může mít svou přirozenou barvu, barví se ale také na oranžovou, zelenou či žlutou. Záleží jen na vašem vkusu, kterou z nich si vyberete.

Kakaové mušle
Hitem několika uplynulých sezon se staly kakaové mušle, resp. skořápky z kakaových bobů, které se používají stejně jako drcená kůra. Pěticentimetrová vrstva skořápek chrání půdu před vysycháním, podporuje život půdních mikroorganismů a potlačuje růst plevelů. Jejich ostré hrany však navíc odpuzují kočky a slimáky. Tento mulč je vhodný pro nastýlku menších záhonů, do interiéru či balkonových truhlíků.

Hrubší štěpka
Stejné vlastnosti jako kůra má štěpka, která se od mulčovací kůry liší hrubším vzhledem. Jedná se o neupravenou kůru jehličnanů se zbytky dřeva, proto je její využití omezeno výhradně pro venkovní použití k okrasným stromům a keřům. Za větru však kůru i štěpku může roznášet vítr po okolí a po dešti se vrstva borky líbí kosům, kteří v ní hledají potravu a odhazují ji na všechny strany.

Lávový mulč
Vyzkoušet můžete i drcený lávový kámen. Je porézní, zadržuje vodu a postupně ji předává půdě. Zabraňuje také přehřátí půdy v horkých dnech a chrání ji před vysušením. Výborně se hodí například k choulostivým skalničkám, jako jsou třeba lewisie. Další mulč sopečného původu – drcená sopečná láva – má stejné vlastnosti jako lávový kámen, navíc obsahuje ale i minerály a stopové prvky. Využití najde na skalkách a suchých zahradních partiích a je výborná ke snížení vlhkosti při pěstování kaktusů, sukulentů a masožravých rostlin. Navíc díky hrubému povrchu odpuzuje plže a slimáky.

Drobný štěrk

Mulčování štěrkem nebo hrubým pískem je vhodné pro všechny rostliny, které jsou citlivé na vlhko.

Mulčování štěrkem nebo hrubým pískem
je vhodné pro všechny rostliny, které
jsou citlivé na vlhko.

Mulčování štěrkem nebo hrubým pískem je vhodné pro všechny rostliny, které jsou citlivé na vlhko. Každý skalničkář potvrdí, že štěrk je základním komponentem všech skalkařských půdních směsí, protože funguje jako drenáž, která je pro pěstování skalniček nezbytná. Většina skalniček se štěrkem obsypává, a proto nesmí mít ostré hrany. Nejlepší je říční štěrk o zrnitosti do jednoho centimetru. Drobný štěrk můžete s úspěchem použít i při pěstování kaktusů a sukulentů na povrch substrátu jako ochranu proti hnilobě kořenového krčku.

Porézní zeolit
Zeolit se na první pohled od běžných substrátů liší a chovatelé koček jej určitě znají jako stelivo. Drobné, světle šedé granule jsou vyráběny z nerostu, který vznikl před mnoha lety při sopečné činnosti. Proto má také zvláštní vlastnosti – uvnitř je porézní, takže absorbuje z půdy škodlivé látky, zlepšuje pH, kypří těžkou půdu, zlepšuje provzdušnění a v lehké písčité půdě zadržuje vodu. Zeolit příznivě působí na růst a vývoj rostlin, zvyšuje úrodu a zlepšuje využití hnojiv rostlinami. Zeolitová drť je vhodná pro všechny druhy pokojových i venkovních rostlin. Prodává se v různých velikostech a granule velké 16–32 milimetrů lze použít jako mulč i dekorační substrát.

Mramorová drť
Mramorová drť různé zrnitosti se využívá jako dekorace povrchu cestiček. Prodává se v tradiční bílé barvě, vybrat si můžete i červený veronský mramor, italský žlutý či oblázky ze zeleného alpského mramoru. Drobný mramorový štěrk je ideální do interiéru na povrch substrátu se sukulenty a kaktusy. Mramorová drť či oblázky poslouží také jako dekorativní mulč na záhonech s koniferami, suchomilnými bylinkami a okrasnými travinami. Do skalkových partií se k pokrytí plochy mezi rostlinami výborně hodí rovněž travertinové úlomky. Stejnou službu vám prokáže i drcený čedič, jehož tmavá barva současně udrží v půdě vláhu i teplo.

Jílovitý keramzit
Ke klasickým mulčům do interiéru patří jílovitý granulát keramzit, jehož hladké oblázky slouží k dekoračnímu zakrytí substrátu na povrchu květináčů či jako substrát pro pěstování rostlin v hydroponii. Na výběr je v přírodní, okrové, tmavohnědé a žluté barvě.

FOTO: THINKSTOCK A SHUTTERTOCK

Dekorativní mulčovací materiály do exteriéru i interiéru

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě kůra material mulč
Sdílejte článek

Diskuze