Dělení zahrady na okrasnou a užitkovou
Tradiční dělení zahrady na okrasnou a užitkovou má stále své opodstatnění, hlavně z důvodů provozních. Není však marné přání chtít, aby i její produkční část lahodila oku. Samotná rajčata a ředkvičky k tomu ale nestačí. Při […]
Tradiční dělení zahrady na okrasnou a užitkovou má stále své opodstatnění, hlavně z důvodů provozních. Není však marné přání chtít, aby i její produkční část lahodila oku. Samotná rajčata a ředkvičky k tomu ale nestačí.
Při plánování každé zahrady je důležité si uvědomit, které prvky tvoří její stálou kostru. V užitkové partii to jsou – stejně jako jinde na zahradě – hlavně stavby, různé pomocné konstrukce (pergoly, treláže, ploty apod.) a také stromy. Chcete-li mít hezkou celou zahradu, měli byste věnovat pozornost jejich rozmístění i vzhledu. Méně významnými prvky jsou pak drobnější rostliny, které zůstávají během roku tvarově stabilní, tedy užitkové keře či drobné stromky a vytrvalé byliny. Na posledním místě jsou rostliny rychle měnící tvar během sezóny, tedy veškerá sezónní zelenina.
Někdy stačí jen uklidit
Při vytváření zahrady rozmisťujte jednotlivé prvky v pořadí podle jejich důležitosti a samozřejmě i s provozní logikou. V užitkové zahrádce se často oproti ostatním partiím šetří na kvalitě a materiálech, ale je to škoda. Ne vždy totiž platí, že užitkové rostliny jsou méně hezké než okrasné. Příčinou schovávání užitkových rostlin do ústraní je častěji prostředí, ve kterém jsou vysazeny, než jejich samotný vzhled. Pokud není užitková zahrada logicky uspořádaná a vládne v ní chaos a nepořádek, nemůže si ani dělat ambice, že bude oslňovat svým vzhledem. Stačí sem ale vhodně umístit třeba jen malé odpočívadlo, veškeré nářadí uklidit do upraveného zahradního domku, dotvořit některé části zahrádky tvarovaným živým plůtkem, přidat pár drobných výtvarných detailů, třeba jen ze školní keramické dílny vašich potomků, a hned vám mezi ředkvičkami bude líp.
Pro inspiraci
Zahrada navržená na obrázku je určena k rekreaci i mlsání. Kromě odpočinku a občasného grilování se tu pěstuje ovoce a zelenina pro potřeby běžné rodiny. Vše je uspořádáno nejen s ohledem na provoz, ale i na estetický dojem. V obytné zahradě je dominantou velká třešeň – v době sklizně tu bude lépe přístupná než mezi užitkovými záhony. I několik málo dalších ovocných stromků v zadní části zahrady zůstalo v trávníku, protože jim nejen sluší, ale je tak snadnější i jejich údržba. Zahrádku protíná stálezelený živý plot, který odděluje obytnou zahradu od užitkové a částečně zakrývá drobné ovocné keře za ním.
Odpočinková část
Zhruba uprostřed předělového plůtku je vstupní brankou-pergolou lehce zdůrazněn střed zahrady a zároveň vstup do její „mlsné“ části. Již tady se nabízí první ochutnání drobných plodů – hned na pergole je pnoucí minikiwi, jehož plody dozrávají v září. Už v průhledu vstupní branou je vidět lavička, která vizuálně určuje konec zahrady. Její vzhled a tvar už závisí na konkrétním stylu zahrady, který by měl být jednotný. Nad ní dotváří odpočívadlo jednoduchá pergola, po které se pne vinná réva.
Záhony netradičně
V navržené zahrádce nejsou klasické pravidelné zeleninové záhony, na které jsme byli dlouho zvyklí. Současným trendem jsou pestré smíšené záhony. Podle principů přírodního zahradničení si rostliny ve správných kombinacích vzájemně pomáhají v růstu a v potlačování chorob a škůdců. Takových kombinací je mnoho a zjišťovat ty osvědčené je běh na dlouhou trať. Velmi zjednodušeně řečeno je vždy vhodné namíchat do výsadeb běžné zeleniny aromatické bylinky, protože ty odpuzují řadu škůdců. Smíšené záhony jsou hezké napohled, navíc žádné dva nebudou stejné a můžou mít velmi nezvyklé tvary. Aby se do nich dalo vstupovat, je praktické rozmístit do záhonu třeba jednotlivé nášlapné dlaždice nebo dřevěné chodníčky.
Výkřiky
Užitkové rostliny nemusí vždy být méně hezké než ty okrasné.
Trendem jsou pestré smíšené záhony.
Text: Ing. Hana Říhová
Foto: Ing. Hana Říhová
Odpovědná redaktorka: Dominika Záveská
ZDROJ: HOME