Desatero pro bezúdržbovou zahradu
1 Omezte plochu trávníku na minimum nebo se mu zcela vyhněte. Nahraďte jej půdopokryvnými druhy. Na pochozí místa lze zvolit mlatový povrch nebo drobný kačírek. 2 Vyměňte sezonní balkonovky, které je třeba pravidelně zalévat, přihnojovat […]
1
Omezte plochu trávníku na minimum nebo se mu zcela vyhněte. Nahraďte jej půdopokryvnými druhy. Na pochozí místa lze zvolit mlatový povrch nebo drobný kačírek.
2
Vyměňte sezonní balkonovky, které je třeba pravidelně zalévat, přihnojovat nebo zazimovávat, za trvalky a traviny domácího původu, které venku vydrží i přes zimu.
3
Nepěstujte tvarované dřeviny ani stříhané živé ploty z buxusu, dřišťálu či ptačího zobu, Vyhněte se i topiarům nebo pnoucím či keřovým růžím.
4
Nevysazujte mečíky, jiřiny a jiné náročné rostliny. Z letniček volte ty z přímého výsevu – slunečnice, hrachory, měsíčky, povíjnice nebo lichořeřišnice.
5
Mulčováním zabráníte prorůstání plevele a odpařování vody, péče o záhony tak bude jednodušší.
6
Zeleninovou zahradu omezte na druhy, které se vysévají přímo – hrášek, ředkvičky, pažitku, fazolky, cukety.
7
Pěstujte drobné ovoce, které nepotřebuje tvarovací řez a postřiky. Přejete-li si ovocné stromy, jsou vhodné ty ve sloupovém pěstitelském tvaru.
8
Trvalky vybírejte mezi trsnatými druhy, které se nerozrůstají a nemají dlouhé výmladky.
9
Využívejte samozavlažovací truhlíky, závlahu a rostliny nenáročné na vodu, například i skalničky – hlaváčky nebo koniklece.
10
Terasy, pergoly a nábytek volte z bezúdržbových materiálů – exotických dřevin, dřevoplastu, plastu, hliníku či textilií.