Divoke_1.jpg

Divoké druhy květin, které upadly v zapomnění

05. 07. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

V rychlém běhu času jsme úplně zapomněli na některé druhy trvalek, které dříve zcela běžně zdobily předzahrádky venkovských stavení. Mnohé z těchto květinových šperků pocházejí přímo z Čech, jiné byly dovezeny ze zahraničí, ale úspěšně […]

V rychlém běhu času jsme úplně zapomněli na některé druhy trvalek, které dříve zcela běžně zdobily předzahrádky venkovských stavení. Mnohé z těchto květinových šperků pocházejí přímo z Čech, jiné byly dovezeny ze zahraničí, ale úspěšně u nás zdomácněly a osídlily zapomenutá místa v krajině. Většinou se jedná o naprosto nenáročné trvalky, které se snadno a rychle rozrůstají nebo přesévají. Zkuste si některé tyto barevné krásky připomenout, určitě stojí za to.

Měsíčnice roční (Lunaria annua) snadno osidluje nová stanoviště. Hodí se k řezu v sušeném i čerstvém stavu.

Charakteristika

Typ výsadby věnovaný divokým druhům trvalek, které mnozí z nás dnes již ani nepoznají, se uplatní v okrasné i permakulturní zahradě. Jedná se o pestrou směs rychle rostoucích druhů, z nichž se mnohé hodí k řezu a tvorbě různých dekorací. Trvalky jsou navíc medonosné, takže je vyhledávají opylovači a další druhy živočichů, kteří ve výsadbě naleznou potravu i úkryt. Divoké trvalky na některé zahrádkáře působí trochu planým dojmem, protože se řada z nich vyskytuje v přírodě, často i na ruderálních stanovištích, jako jsou rumiště. Přesto mají v zahradním oboru své nezastupitelné místo a zaslouží si větší pochopení a určitě také širší použití v zahradní architektuře. Jejich nespornou výhodou je nízká náročnost na přípravu stanoviště před založením výsadby i následné péče. Těmto trvalkám postačí běžná zahradní půda a občasná zálivka. Aby byla kompozice celoročně zajímavá, kombinujte divoké druhy se stálezelenými dřevinami a cibulovinami, které dodají výsadbě na zajímavosti i přes zimu a brzy na jaře, kdy trvalky odpočívají.

Materiály

Při zakládání nové výsadby si zjistěte kvalitu půdy, do které budete rostliny vysazovat. Pokud do ní nebudete přidávat žádný kompost ani výsadbový substrát, podřiďte její kvalitě výběr druhů. Na živiny náročným druhům se určitě nebude dařit v chudé písčité půdě a naopak. Většina doporučených druhů dobře poroste v klasické hlinitopísčité zahradní půdě, kterou jen nakypřete. Mulčovací materiály volte s ohledem na charakter zahrady. Divokým druhům trvalek určitě sluší borka jehličnatých stromů nebo štěpka. V úvahu připadá i minerální mulč typu kačírku, drtě nebo štěrku. V přírodní zahradě mulč používat nemusíte, ale počítejte s redukcí plevelů minimálně první dvě sezony po založení, než dojde k úplnému zapojení výsadby. Protože se naprostá většina divokých trvalek snadno rozrůstá do okolí, použijte pro ohraničení záhonu obrubník. V případě, že se pro něj nerozhodnete, budete muset dvakrát ročně výsadbu obrýt rovným rýčem a vymezit jí tak jasné hranice.

Údržba a náročnost

Péče o trvalkový záhon, v němž převažují divoké a rychle rostoucí druhy, není nijak náročná, má však svá specifika. Kromě pletí a občasné zálivky se zaměřte hlavně na kontrolu rozrůstání některých až silně expanzivních druhů. Mnohé trvalky vytvářejí podzemní výběžky, kterými osidlují široké okolí, jiné se zase snadno přesévají. Tyto vytrvalce se pokuste udržet na uzdě, jinak začnou vytlačovat ze záhonu ostatní druhy. Pokud nechcete, aby se rostliny nekontrolovatelně vysemeňovaly, po odkvětu ostříhejte všechna květenství, semena tak nestihnout dozrát. Na podzim nebo brzy na jaře těsně před rašením mladých rostlinek ostříhejte odumřelé části rostlin a záhon obryjte, aby se oddělil od okolního trávníku. Divoké trvalky nevyžadují pravidelné hnojení. V rozmezí několika let do vrchní vrstvy půdy zapravte malé množství rozloženého kompostu nebo pomalu rozpustné hnojivo. Finanční náročnost při založení záhonu není příliš vysoká. Stačí poměrně řídký výsadbový spon, druhy se i tak rychle rozrostou.

Vhodné druhy rostlin

český název latinský název charakteristika
srdcovka nádherná Dicentra spectabilis bílé nebo růžové květy ve tvaru srdce
chřest lékařský Asparagus officinalis vzrůstná trvalka vhodná k řezu
zvonek kopřivolistý Campanula trachelium nenáročný druh s modrými květy
mák východní Papaver orientale trvalka se sytě rudými květy
měsíčnice roční Lunaria annua růžové nebo bílé květy, k sušení
máčka alpská Eryngium alpinum celá rostlina s nádechem do modra
oman pravý Inula helenium vzrůstný druh se žlutými květy
náprstník velkokvětý Digitalis grandiflorum vysoký silně jedovatý druh
hlaváč fialový Scabiosa columbaria zajímavá trvalka s fialovými květy
žluťucha orlíčkolistá Thalictrum aquifolium domácí původ, laty zelené či fialové

Rostliny

Divoké druhy trvalek se mohou stát hlavním tématem zahrady nebo jen jejím tematickým doplněním. Většinou se jedná o trvalky, které byly v zahradách běžné před několika desítkami let, ale v nabízeném sortimentu se opět objevují, proto se nemusíte trápit jejich dostupností na trhu. Pokud jste náchylní na alergie, nekupujte druhy, které by vám mohly způsobovat potíže. Stejně tak myslete na jedovaté rostliny, které by mohly lákat děti k jejich konzumaci. Divokým trvalkám v zahradě vyhraďte větší prostor, kromě rychlého růstu se totiž většina z nich vyznačuje i nemalým vzrůstem, výjimkou nejsou ani dva metry.

Ukázková výsadba

Výsadba divokých druhů trvalek Své místo najde jak v okrasné, se perfektně hodí do různých typů zahrad. tak i ekologicky laděné zahrádce.

Dominantní prvek navrhované výsadby divokých trvalek tvoří dřín obecný. Jedná se o dřevinu domácího původu, která rozkvétá v únoru jemnými žlutými kvítky a v srpnu tvoří jedlé natrpklé plody bohaté na vitamin C. Druhové složení výsadby je vhodné do okrasné i přírodní zahrady. Většina trvalek je lákavá pro různé druhy hmyzu, které mohou být předmětem zájmu malých dětí. Chrpa, bělotrn a mochyně se perfektně hodí k řezu v sušeném stavu, zatímco kyticí z kohoutků, kopretin, šalvěje a zvonků si můžete během léta vyzdobit jídelní stůl. Na péči je záhon poměrně nenáročný. Musíte se ovšem soustředit na mírnou redukci některých silně expanzivních druhů. Mezi ně patří bezpochyby mochyně židovská třešeň, která se svými výběžky rychle šíří do okolí. Ohlídejte si také růst kopretiny bílé a zvonku klubkatého. Všechny druhy se hodně rozrůstají, což umožňuje rychlé zapojení a zamezení růstu plevelných rostlin. Pokud budete chtít výsadbu zamulčovat, v okrasné zahradě sáhněte po borce a v zahradě orientované přírodním směrem zase po dřevěné štěpce.

Výsadba divokých druhů trvalek Své místo najde jak v okrasné, se perfektně hodí do různých typů zahrad. tak i ekologicky laděné zahrádce.

Použité druhy rostlin

český název latinský název charakteristika
1 dřín obecný Cornus mas keř/strom domácího původu
2 kohoutek chalcedonský Lychnis chalcedonica výška 1 m, červené květy
3 sléz lesní Malva sylvestris ssp. mauritiana výška až 1,2 m, růžové květy
4 chrpa veleúborná Centaurea macrocephala až 1,5 m, žluté květy k sušení
5 bělotrn modrý Echinops ritro až 1 m, modré květy k sušení
6 kopretina šarlatová Tanacetum coccineum výška 0,6 m, různé kultivary
7 zvonek klubkatý Campanula glomerata výška až 0,7 m, modré květy
8 kopretina bílá Leucanthemum vulgare ´Česká píseň´ výška 0,5 m, plné bílé květy
9 šalvěj hajní Salvia nemorosa výška 0,5 m, modré květy
10 mochyně židovská třešeň Physalis alkekengi až 1 m, oranžové měchýřky

FOTO A KRESBY: AUTORKA

Divoké druhy květin, které upadly v zapomnění

Uložit

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě kvetiny trvalky zahrada
Sdílejte článek

Diskuze