Kakost2.jpg

Divoké i šlechtěné kakosty

28. 09. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Svět botaniky někdy nabízí velmi zajímavá spojení a překvapení. Nebo jste snad věděli, že příbuznou rostlinou kakostů jsou muškáty? Na první pohled sice vypadají každá jinak, to se však mění v době, kdy dokvétají a […]

Svět botaniky někdy nabízí velmi zajímavá spojení a překvapení. Nebo jste snad věděli, že příbuznou rostlinou kakostů jsou muškáty? Na první pohled sice vypadají každá jinak, to se však mění v době, kdy dokvétají a vytvářejí plody. Oba druhy spojuje dlouhá rovná ostruha na semenu, která připomíná ptačí zobák. Proto se také kdysi říkalo pelargoniím čapí nůsek.

kakost2

Přírodní druhy

Na českých loukách a v lesích najdete celou řadu kakostů. Na slunných místech nejčastěji roste všeobecně známý kakost luční s výraznými světle fialovými květy. Pěstovat ho můžete i na zahradě, pokud se rozhodnete část trávníku přeměnit na louku. Tato rostlina je součástí travních směsí určených právě pro květnaté louky, kde tvoří vyšší vzpřímené trsy s krásně vykrojenými dlanitými dlouze řapíkatými listy, které během sezony přecházejí do světle oranžových tónů. Na stinných místech v lese se daří jednoletému kakostu smrdutému. Je menší a odlišuje se od známějšího druhu karmínovými kvítky. Stejné podmínky vyhovují i drobnému kakostu maličkému, jako jeden z mála má světlou, téměř bílou barvu květů. Kakost bahenní – jak napovídá název – najdete v okolí potoků i podmáčených míst, pěstují se i odrůdy vyšlechtěné z menšího kakostu krvavého, odrůda ‚Max Frei‘, ‚Lancastriense‘.

kakost5

kakost1

 

Kakosty do zahrad

Kakosty, vyšlechtěné pro použití v zahradách, pocházejí nejčastěji z druhů, jejichž domovem jsou Pyreneje či Balkán. Proto dobře odolávají suchu i vysokým teplotám. Zpravidla se pěstují ve větších skupinách, rozrůstají se krátkými oddenky a dokážou pokrýt i velké plochy. Hodí se tedy jako podrosty stromů, mohou vytvořit i plnohodnotnou náhradu trávníků, a to zvláště na slunných sušších místech. Zahradníci je milují také pro barevnou změnu jejich listů na konci sezony, kdy zdobí svým nachovým nebo oranžovým vybarvením, což platí pro kakost oddenkatý nebo kakost velkokvětý. Kakost dalmatský si své listy částečně nechává i přes zimu. Krásně veliké květy, navíc s tmavším žilkováním nabízejí kultivary vzniklé z pyrenejského kakostu sivého. Na zahradách se často pěstují odrůdy ´Spessart´, ´Bressingham Pink´, ´Ballerina´, ´Giuseppe´, ´Laurence Flatman´, ´Album´, ´Cambridge´ či novinka posledních sezon ‚Rozanne‘.

kakost4

kakost3

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock, profimedia.cz

Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_08_2016

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze