Dopřejte péči trávníku i na konci sezony
Bez okrasného trávníku si zahradu prakticky ani neumíme představit, ale pokud od tohoto porostu očekáváte perfektní vzhled s vyrovnanou barvou a bez plevelů či mechu, musíte mu dopřát trošku pozornosti nejen během jara a léta, ale také na podzim. Právě podzimní péče se na kvalitě trávníku zobrazí na jaře, kdy trávník dříve vstoupí do vegetace a odvděčí se vám krásnou sytě zelenou barvou.
Není trávník jako trávník. I okrasné trávníky se mohou lišit nejen vzhledem, tak i náročností údržby a také samozřejmě finančními investicemi, které jsou k pravidelné údržbě mnohdy nutné. Intenzita údržby tedy záleží hlavně na tom, co od tohoto zeleného koberce očekáváte. Pokud máte poměrně vysoké požadavky na jeho vzhledové vlastnosti, určitě vás i na podzim čeká kromě seče také vertikutace, kterou známe po pojmem prořez. Ale tím to zdaleka rozhodně nemusí končit. Pokud vás trápí těžká zhutněná jílovitá půda, na které jste trávník před lety založili a teď byste s tím chtěli něco dodatečně provést, jistě vás nemine také provzdušnění, tedy aerifikace, popřípadě pískování a dosev. Trávník se navíc neobjede bez živin a vody ani na konci sezony, tedy právě teď.
Prořez je základ úspěchu
Květnaté trávníky a louky vertikutaci nejen nepotřebují, ale navíc by tato péče ani neměla smysl, protože s mechem a odumřelou hmotou z porostu odstraňuje i dvouděložné rostliny, které v tomto trávníku nepředstavují obtížný plevel, ale spíše jeho přirozenou součást. Pokud ale od trávníku očekáváte vyrovnané vzhledové vlastnosti, je nutné podotknout, že je vertikutace kromě seče a zálivky úplný základ co se pravidelné péče týká. Jedná se o poměrně náročnou práci, kterou většinou provádíme pomocí vertikutátoru v kombinaci s vertikutačními hráběmi. Někdy si můžete vystačit jen s hráběmi, zvláště pokud vlastníte trávník o velikosti několika málo desítek metrů čtverečních nebo je travnatá plocha poměrně komplikovaná a nedostupná pro vertikutátor.
Vertikutaci provádíme ve dvou na sebe kolmých směrech. Nejdříve si funkci stroje ověřte na malé ploše trávníku, protože její kvalitu určuje výška nastavení nožů. Ty by z trávníku měly odstranit převážně odumřelou hmotu a mech, ale v žádném případě by nesmí z porostu vytrhávat travní drny. Po vertikutaci by měly v půdě zůstat zřejmé drážky od nožů, ale trávník by neměl působit zcela poškozeně, ale v tomto případě samozřejmě záleží na aktuálním stavu trávníku, někdy vertikutace zanechá větší stopy, u kvalitních trávníku nemusí mít zase dopad na vzhled téměř žádný. Pokud je porost hodně zaplstěný, je mnohdy nutné provést vetikutaci ještě v jednom směru, aby se odstranila přebytečná plsť.
Po provedení každého směru z plochy vyhrabejte optimálně plastovými hráběmi švédského typu plsť a nakonec trávník pohnojte nejlépe pomalu rozpustným trávníkovým hnojivem určeným pro podzimní hnojení a pak porost pečlivě zalijte, aby se granulky hnojiva dostaly k půdnímu povrchu a aby nedošlo k popálení trávníku.
Proč s plstí tak bojujeme
Odumřelá hmota trávníku se skládá z odumřelých listů trav a také z mechu a jiných organických materiálů, které se do trávníku dostanou. Tato hmota se během let přirozeně rozkládá, ale v okrasném trávníku není vítaná hned z několika důvodů. Postupně snižuje vzhledové vlastnosti porostu, bývá často zdrojem houbových chorob a zabraňuje výměně vzduchu a vody mezi trávníkem a vnějším prostředím. Při vertikutaci se plsť ale nikdy neodstraní úplně, pokaždé zde část této odumřelé hmoty zůstane, což ale není v žádném případě v malém množství na škodu.
Provzdušnění pro náročné
Aerifikace je oproti vertikutaci technicky mnohem náročnější. Zatímco prořez mnohdy zvládnete sami bez pomoci odborné firmy, správné provedení aerifikace je už mnohem náročnější. První aerifikaci by určitě měl provést odborník pomocí výkonného stroje, který do půdy vytlačuje nebo z ní naopak vykrajuje drobné válečky zeminy. Vzniklé otvory se pak musí zasypat křemičitým pískem. Tento proces se často spojuje s hnojením a dosevem, protože se poměrně dost podepíše na vzhledu trávníku. Zatímco se po vertikutaci trávník dostane brzy do kondice, aerifikaci lze považovat spíše za částečnou rekonstrukci travnaté plochy, po které se porost chvíli vzpamatovává. Hodí se hlavně pro zanedbané trávníky založené na těžké jílovité půdě, která není přístupná pro vodu a vzduch nebo pro plochy silně zatěžované častým pohybem osob.
Co se ještě dá dělat
Prořezem a provzdušněním péče o trávník na podzim rozhodně nekončí. Dále pokračujte v seči, kterou ale postupně navyšte až o jednu třetiny současné výšky. Trávník pak bude více odolný nízkým teplotám. Také nezapomeňte na okraje trávníku. Pokud nejsou ohraničeny obrubníkem, odrýpněte je rýčem nebo je upravte motorovým ořezávačem okrajů. Ačkoliv spadané listí dodává zahradě nevšední pestré kouzlo, okrasnému trávníku moc nesvědčí. Pod listím se udržuje vlhko a trávník tak snadno podléhá houbovým chorobám, proto listí pravidelně z trávníku odstraňujte. K tomuto účelu se perfektně hodí švédské hrábě, které trávník pečlivě nakypří, takže je lépe přístupný pro vzduch a mnohem méně podléhá chorobám.
Text a foto: Lucie Peukertová