Stavby_1.jpg

Dřevěné stavby prakticky

27. 12. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Dřevo do zahrady patří, a to nejen ve své „rostlé“ podobě, ale i jako materiál na nejrůznější přístřešky, altány, pergoly a zahradní domky. Správně zvolené a vhodně umístěné stavby umožňují využívat zahradu větší část roku […]

Dřevo do zahrady patří, a to nejen ve své „rostlé“ podobě, ale i jako materiál na nejrůznější přístřešky, altány, pergoly a zahradní domky. Správně zvolené a vhodně umístěné stavby umožňují využívat zahradu větší část roku a při náležité péči budou dlouho a dobře sloužit.

Krásný dřevěný altán může zpříjemnit pohodové chvíle na zahradě.

Přístřešky a spol.

Velký návrat zažívají dříve velice oblíbené zahradní altánky, ve kterých se dalo pobývat od jara do podzimu třeba i v dešti. Typ altánu volte podle toho, k jakému účelu ho chcete využívat. Může jít jen o střechu podepřenou sloupky doplněnými případně zábradlím nebo stavbu s podlahou a střechou z masivního dřeva, zčásti nebo úplně uzavřenou stěnami s okny a dveřmi. Uzavřené typy jsou v našich zeměpisných šířkách možná praktičtější. Po zastřešení, resp. zastínění volá i nekrytá terasa u domu. Pěkná pergola vám poskytne nejen střechu nad hlavou a větší soukromí pro stolování či příjemné posezení, ale když ji necháte porůst pnoucími rostlinami, stane se funkčním a zároveň dekorativním zahradním prvkem. Nemusí přitom být nutně umístěna pouze u domu a ukotvena ke stěně. Můžete se rozhodnout i pro volně stojící typ postavený tam, kde ho nejvíc využijete, například u bazénu. Oblíbené jsou i praktické zahradní domky a chatky. Prodávají se v různých velikostech a v nejrůznějším provedení – s teráskou, s přesahující střechou, pod kterou se vejde například zahradní lavička, nebo s přístřeškem vhodným pro uskladnění jízdních kol či dřeva na topení. Liší se půdorysem a tvarem střechy a existují i varianty určené do rohu pozemku. V menším dřevěném domku na nářadí budete mít vše potřebné vždy po ruce.

Na klíč i stavebnice

Dodání pergol, chatek a zahradních domků nabízí řada firem na klíč. Nejrůznější dřevěné stavby jsou ale k dostání i ve formě stavebnice, která obsahuje všechny potřebné součásti k sestavení svépomocí. Před montáží je však nutné mít vyřízené stavební povolení, ohlášení nebo oznámení. Který z těchto dokumentů budete pro vámi zvolenou stavbu potřebovat, se dozvíte na místně příslušném stavebním úřadu.

Vhodné ukotvení

Další důležitou otázkou je ukotvení stavby k zemi. Dřevěné části není totiž vhodné pokládat přímo na zem. Proto se musejí vybudovat základy – klasická betonová základová deska nebo pásové základy – což představuje výkopové práce, někdy i s použitím těžké techniky, odklízení zeminy, zhotovení bednění a lití betonu. Jednodušší metodou, která ušetří čas, peníze i zahradu, je použití zemních vrutů. Výhodný je například u stavby na nerovném terénu, kdy se jednotlivé vruty nainstalují tak, aby vytvořily základ pro dokonale rovnou plochu. Práci s vruty zvládne i úplný začátečník. Lze je instalovat prakticky za každého počasí, jsou bezúdržbové, odolné a prodlužují životnost konstrukčního dřeva. V případě potřeby navíc můžete stavbu snadno přemístit jinam.

Nezapomeňte

Dřevo jako přírodní materiál samozřejmě podléhá působení povětrnostních vlivů, a proto je potřeba dřevěné venkovní stavby, pokud nejsou povrchově upraveny od výrobce, opatřit vhodným nátěrem a impregnací, a později nátěr pravidelně obnovovat.

Jak postavit zahradní domek ve svahu

Předem si spočítejte, jakou zátěž vruty ponesou. Započtěte přitom nejen hmotnost vlastní stavby, ale také předpokládanou váhu uskladněných věcí či osob, které se ve stavbě budou pohybovat.

Na konstrukci z trámů se pak položí podlaha. Zemní vruty jsou ihned po instalaci do země plně zatížitelné, na rozdíl od betonu.

Nakonec se dokončí i zbytek stavby. V případě dřevostavby izolují vruty stavbu od zemní vlhkosti, což přirozeně prodlužuje její životnost.

Předem si spočítejte, jakou zátěž vruty ponesou. Započtěte přitom nejen hmotnost vlastní stavby, ale také předpokládanou váhu uskladněných věcí či osob, které se ve stavbě budou pohybovat. S propočty vám poradí přímo dodavatelská firma. Následně se provede zaměření stavby a instalují se vruty, na které se připevní nosné trámy. Na konstrukci z trámů se pak položí podlaha. Zemní vruty jsou ihned po instalaci do země plně zatížitelné, na rozdíl od betonu. Nakonec se dokončí i zbytek stavby. V případě dřevostavby izolují vruty stavbu od zemní vlhkosti, což přirozeně prodlužuje její životnost.

FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIRMY KRINNER

 

Vybíráte nový zahradní domek? Širokou nabídku naleznete na www.give.cz/zahradni-domky

 

Dřevěné stavby prakticky

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze