Image003-2.jpg

Dřeviny s barevnými plody

07. 01. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

V zimní zahradě dobře vyniknou dřeviny, zvlášť ty s barevnými plody. Nejde jen o známou cesmínu nebo hlohyni, vybírat můžete i z mnoha dalších druhů.   Skalník vrbolistý (Cotoneaster salicifolius) Skalník vrbolistý se řadí mezi […]

V zimní zahradě dobře vyniknou dřeviny, zvlášť ty s barevnými plody. Nejde jen o známou cesmínu nebo hlohyni, vybírat můžete i z mnoha dalších druhů.

 


Skalník vrbolistý
(Cotoneaster salicifolius)

Skalník vrbolistý se řadí mezi stálezelené rostliny, zimní zahradu zdobí svými červenými bobulemi. Můžete ho pěstovat i na severně orientovaných míéstech, na podmínky a péči není nijak náročný. Mezi jeho příbuzné patří skalník Dammerův (Cotoneaster dammeri), některým jeho odrůdám mohou za vhodných podmínek narůst větve ročně až o jeden metr, proto jsou vhodné na pokrytí svahů. Jiné vyniknou v květináčích nebo na skalkách.

 


Krásnoplodka americká
(Callicarpa americana)

Fialová barva plodů je stále dost netradiční – lesklé kulaté plody v tomto odstínu má krásnoplodka americká. Dobře snáší řez i tvarování, proto je vhodná do menších zahrad. Máte-li však u domu dost místa, nechte ji růst, aby vynikl její přirozený tvar. Během vegetačního období vyžaduje pravidelnou zálivku a hnojení.

 


Hlohyně šarlatová
(Pyracantha coccinea)

Hlohyně má jemně vroubkované okraje listů a větve s ostny. V průběhu roku působí nenápadně, ale na podzim vytvoří množství bobulí červené, žluté nebo oranžové barvy. Hodně oblíbená je odrůda ‘Orange Glow’ s oranžovo červenými plody, nebo ‘Solei d Or’ se sytě žlutými bobulemi. Hlohyně jsou husté mrazuvzdorné keře vhodné i na výsadbu stálezeleného živého plotu.

 


Cesmína ostrolistá
(Ilex aquifolium)

Cesmína ostrolistá patří k symbolům Vánoc. Má zajímavě tvarované lesklé listy a červené plody. Chcete-li jich mít hodně, musíte zasadit samčí i samičí rostlinu, aby došlo k opylení. Odrůda ‘Silver Milkmaid’ má krásně panašované listy a ‘Alaska’ sytě červené plody. Pozor, bobule cesmíny jsou jedovaté!

 


Brslen evropský
(Euonymus europaeus)

Brslen evropský je opadavá dřevina. V době, kdy se listy začínají zbarvovat, dozrávají první šarlatově červené nebo tmavě růžové plody. Když prasknou, odhalí oranžový obal se semeny ukrytými uvnitř. Oblíbená je odrůda ‘Red Cascade’ – krásných plodů má opravu hodně, nebo ‘Aldenhanensis’ s velkými růžovými semeny. Brslen je mrazuvzdorný a dá se pěstovat i v chladnějších oblastech.

 


Jeřáb ptačí
(Sorbus aucuparia)

Bohatou úrodu plodů přináší i jeřáb ptačí. Mimořádně pěkně působí na podzim, když se jeho složené listy začnou zbarvovat do zlata a mezi nimi prosvítají červené či oranžové jedlé plody. Zajímavá je odrůda ‘Fructu Luteo’ se žlutooranžovými plodenstvími nebo ‘Pendula’ s převislými větvemi. Pokud bobule zůstanou přes zimu na větvích, stanou se oblíbenou pochoutkou pro ptáky. Vyhledávaným druhem je také jeřáb muk (Sorbus aria) s velkými jednoduchými listy zbarvující se do žluta a oranžova. Pravidelný tvar koruny ho předurčuje k solitérnímu pěstování.

 


Halézie karolínské
(Halesia carolina)

Zelené plody se čtyřmi křídly a ostnem zdobí větve halézie karolínské od pozdního léta do konce podzimu. Navzdory tomu, že se tato dřevina hodí do mnoha zahrad, není příliš známá. Jde o asi deset metrů vysoký strom, který na jaře zdobí květy podobné sněženkám, z nichž se později vytvoří zajímavé plody dlouhé asi pět centimetrů. V některých letech listy tohoto stromu mění barvu na světle žlutou.

 


Dřišťál
(Berberis)

Dřišťály – existují desítky variant – se řadí mezi nenáročné keře, pěstovat je můžete v jakékoli půdě, jak na slunci, tak ve stínu, neublíží jim sucho. Jediné co vadí, je trvalé přemokření. Vybírat můžete z druhů stálezelených nebo opadavých, u nichž v zimě obzvlášť vyniknou jak ostny, tak plody. Ty mohou mít mnoho barev – červenou, černou i modrou. Keř se hodí do živých plotů a pěstovat ho můžete i jako solitéru.

 


Libavka
(Gaultheria)

Nízké větvené keříky libavky připomínají brusinky, s níž jsou příbuzné. Má lesklé lístky a červené plody, které ji zdobí od konce léta do zimy. Bobule se tvoří pouze na rostlině se samičími květy, a to tehdy, když v blízkosti roste samčí keř. Koupíte-li si v zahradnictví libavku s bobulemi, máte jistotu, že jde o samičí rostlinu. Existují však i kultivary jednodomé. Jde o nenáročnou trvalku, která vyžaduje polostín a vlhkou rašelinnou půdu. Velice dobře se může kombinovat ve výsadbě s vřesy, vřesovci, ale i azalkami a rododendrony.

 

redakce, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze