Dřeviny s krásnými květy i listy
Keře a stromy patří do každé zahrady. V létě, kdy kvetou letničky a trvalky, jejich krása sice trochu zanikne, ale i tady existují výjimky. Ozdobou se však stávají koncem sezony – jak ty s krásnými květy, tak druhy […]
Keře a stromy patří do každé zahrady. V létě, kdy kvetou letničky a trvalky, jejich krása sice trochu zanikne, ale i tady existují výjimky. Ozdobou se však stávají koncem sezony – jak ty s krásnými květy, tak druhy s barevně nebo tvarově zajímavými listy.
Dřeviny kvetoucí o prázdninách
V červenci a srpnu sice kvete méně dřevin než v první polovině sezony, ale i tak mezi nimi najdete třeba často vysazované komule Davidovy (Buddleia davidii) nebo i hojně se objevující nejrůznější druhy hortenzií (Hydrangea sp.). Doplnit je můžete popínavými keři, především zimolezy, ze kterých nejdéle kvete dvoubarevný zimolez Heckrottův (Lonicera x heckrottii). Jako liána roste i křivouš kořenující (Campsis radicans). Zatímco tyto druhy často kryjí zdi a tvoří spíš doplněk k jiným rostlinám, pavlovnie plstnatá (Paulownia tomentosa) se sama stává ozdobou zahrady. A to díky světle fialovým květům i nezvykle velkým chloupkatým listům. Bílé zvonkovité květy s barevnými skvrnami katalpy trubačovité (Catalpa bignonioides) jsou dlouhé až pět centimetrů, celé laty přepadávající dolů mají více než čtvrt metru. Později v sezoně se rozvíjí také jemná krásnoplodka Bodinierova (Callicarpa bodinierii), ta se ale pěstuje především pro pěkné plody, které se objeví v září. Hledáte-li něco opravdu zajímavou a netradiční dřevinu, zkuste magnolii velkokvětou (Magnolia grandiflora), jejíž vůně vás potěší až do začátku podzimu. Patří mezi teplomilné, proto jí najděte chráněné místo v závětří.
Dřeviny s ozdobnými listy
V zahradních centrech a obchodech najdete i spoustu dřevin, u kterých obdivujete nejen květy, ale především barevné a také panašované listy. Pamatujte na to, že mají-li vyniknout, nemůžete z takových keřů vysadit celý záhon, působil by chaoticky. Používejte je pouze jako doplněk ke stálezeleným druhům. Mezi nejzajímavější dřeviny s purpurovými listy patří ruj vlasatá (Cotynus coggygria), jež kromě tmavě tónovaných listů nabízí i neobvyklá květenství. Podobně sytý odstín ale najdete i u lísky (Corylus avellana ´Purpurea´) nebo menší tavoly kalinolisté (Physocarpus opulifolius). Z panašovaných keřů se těší dlouhodobé oblibě obrslen Fortuneův (Euonymum fortuneii ´Emerald´n Gold´). Jeho tuhé drobné listy rostou hustě a tvoří zdánlivě jednolitou plochu. Tento druh nabízí i bílou variantu ´Silver Queen´, která není tak kontrastní. Vysadíte-li si na záhon svídu spornou (Cornus controversa ´Variegata´), kromě můžete koncem jara obdivovat i bílé květy.
Především do malých zahrádek se hodí druhy se žlutozelenými listy. Zvolit můžete třeba tavolník japonský (Spirea japonica) ´Gold Princess´, který dorůstá do půlmetrové výšky. Zlatolistou odrůdu ´Nugget´ najdete i u tavoly. Roubované jinany (Gingko biloba) s hustou korunkou jsou vysoké jen kolem dvou metrů. Světlé barvy ale mohou do zahrady vnést rovněž nejrůznější odrůdy okrasných javorů (Acer japonicum ´Aureum´, Acer palmatum ´Summer Gold´). Jsou sice žádané, ale daří se jim v místech s vyšší vlhkostí vzduchu, třeba blízko vodní plochy.
1. Čechrava
Až tři čtvrtě metru může měřit kvetoucí čechrava zahradní. Tato trvalka se hodí i pod stromy. Nemá ráda sucho, nejlépe prospívá na kyselejší půdě chráněná vyššími dřevinami. Nejoblíbenější jsou růžové odrůdy ´Anita Pfeifer´ a ´Cattleya´, krásně vypadají krémově bílé ´Deutschland´ nebo ´Gloria´.
2. Violka
Kultivary violky trojbarevné a rohaté se využívají jako letničky především do závěsných nádob. Mohou růst i na záhonech, potřebují ale stín a dost vody. Pokud nezapomenete odstraňovat založené semeníky, budou se tvořit stále nová poupata a violka pokvete přes prázdniny.
3. Tavolník
Tavolník japonský patří k menším bohatě kvetoucím keřům, má jemné výhony s hustým větvením. Květy jsou nejčastěji růžové nebo karmínové a objevují se od června do září. Vysazujte ho na slunná až přistíněná místa s běžnou zahradní půdou.
4. Hortenzie
Hortenzie latnatá má kulovitá nebo kuželovitá květenství v bílé, nazelenalé nebo narůžovělé barvě. Působí jemněji než známější velkolistý druh. Potřebuje kyprou, dostatečně vodou zásobenou půdu a polostinné místo chráněné před poledním horkem.
5. Třapatkovka
I s horší půdou si vystačí třapatkovka na chová. Aby nasadila hodně poupat a krásně kvetla, potřebuje hodně slunce. Velmi oblíbené jsou bílé odrůdy ´White Swan´ či ´Happy Star´, ´Magnus´ zase dorůstá do výšky přes jeden metr.
6. Jedle
Okrasná jedle korejská zaujme hlavně v létě, kdy nasazuje výrazné tmavě fialové šišky – ty vydrží na stromě i řadu týdnů. Poměrně pomalu roste, proto se hodí i na trvalkové záhony nebo do předzahrádek.
Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock