Dřišťály stálezelené i opadavé
Dřišťál Juliin Berberis julianae Dřišťál Juliin není nijak vysoký, ale rozrůstá se do stran četnými kořenovými výmladky. Stálezelené a po stranách jemně pilovité listy mohou být i deset centimetrů dlouhé. U některých druhů se […]
Dřišťál Juliin
Berberis julianae
Dřišťál Juliin není nijak vysoký, ale rozrůstá se do stran četnými kořenovými výmladky. Stálezelené a po stranách jemně pilovité listy mohou být i deset centimetrů dlouhé. U některých druhů se přebarvují do karmínova a neopadají ani na zimu. Kontrast k nim tvoří delší modře ojíněné peckovice. Nové lístky rašící zjara jsou rovněž červené.
Tipy pro pěstování: Keři vyhovuje polostinné místo a přiměřeně vlhká kvalitní půda, jinak předčasně opadává. Vysazuje se jak samostatně, tak do živých plotů.
Dřišťál Darwinův
Berberis darwinii
Stálezelený keř je vysoký i široký metr až dva. Drobné a tuhé listy připomínají leskem i ostnatostí cesmínu. Nejhezčí bývá na jaře, kdy se rozvíjejí zlatožlutě oranžové květy připomínající miniaturní narcisy. Během sezony se mění na tmavé modré plody, které přitáhnout do zahrady ptáky. Větvičky s lesklými dekorativními listy lze využít i pro vazby.
Tipy pro pěstování: Jako jeden z mála může růst na suché půdě, vyžaduje slunné až polostinné místo. Není třeba ho hnojit. Nesnáší jen zamořenou půdu.
Dřišťál Thunbergův
Berberis thunbergii
Hustý keř s trny dorůstá do dvou metrů. Nejčastěji se pěstují odrůdy s červenými listy ´Artropurpurea´, ´Red Rocket´, ´Admiration´, zlatolisté ´Rocket Golden´ a ´Maria´ nebo zakrslý ´Kobold´. Opadavé listy se koncem sezony mění na zářivě oranžové a žluté květy v červené bobule. Právě jejich barvou se tento dřišťál liší od jiných druhů.
Tipy pro pěstování: Nenáročný druh poroste i na slunných a suchých místech, vysazuje se do volných živých plotů, a protože dobře snáší střih, lze z něj tvarovat i nízké plůtky.
Dřišťál bradavičnatý
Berberis verruculosa
Tento dřišťál je poměrně malý, dorůstá do jednoho metru na výšku i šířku. Mladé lístky mají sytě růžový odstín, který přechází do leskle zelené a na podzim, ještě než opadají, se vybarvují do červena. Zlatožluté květy se objevují na konci jara, někdy až v červnu. Vyrůstají nejčastěji po dvojicích. Nízký keř se hodí i pro pěstování v nádobách i na skalkách.
Tipy pro pěstování: Nenáročný keř může růst na slunci i v polostínu, jinak by se jeho listy jen málo vybarvovaly, v přiměřeně vlhké zahradní půdě. Nejlépe mu vyhovuje mírně kyselé pH.
Dagmar Cvrčková