Elegantní zeleninové záhony
Zeleninu a bylinky lze pěstovat na jednom metru čtverečním nebo jim vyhradit větší kus zahrady. Není třeba je umísťovat do vzdálených koutů, naopak – oceníte je co nejblíž kuchyni. Mohou vypadat pěkně i elegantně a […]
Zeleninu a bylinky lze pěstovat na jednom metru čtverečním nebo jim vyhradit větší kus zahrady.
Není třeba je umísťovat do vzdálených koutů, naopak – oceníte je co nejblíž kuchyni. Mohou vypadat pěkně i elegantně a zároveň plnit svou praktickou funkci.
PŘED
Rodinná zahrada vznikla nedávno na původní orné půdě, jde o světlé místo, nabízí tedy kvalitní podmínky pro pěstování.
Majitelé vyhradili záhonům zadní pozemek, kam je dobrý přístup. Aby byla tato část zahrady co nejvíce samostatná, nechybí zde ani velkoobjemový kompostér z latí. Pěstování a úklid tak budou jednodušší a praktické. Pokud to podmínky dovolí, měl by se tu nacházet i zdroj vody na zalévání.
Praktická a uspořádaná
Pravidelné uspořádání záhonů není moderní novinkou či experimentem, bylo typické pro užitkové zahrady již před mnoha staletími, a to pro svou smysluplnost, navíc šetří práci a námahu. Většina záhonů převyšuje úroveň terénu o dvacet centimetrů. Lem tvoří dubová prkna, z vnitřní strany vyložená nopovou fólií, která je chrání před vlhkostí z půdy, čímž se výrazně prodlouží jejich trvanlivost. Toto dřevo se nemoří ani neošetřuje nátěrem, je výrazně tvrdé a časem získá svoji přirozenou mírně našedlou patinu. I mírné zvýšení záhonů značně usnadní údržbu, a prkna navíc zabrání rozlévání vody do okolí, hlavně v měsících chudých na dešťové srážky. Prostor kolem se doporučuje zamulčovat štěpkou, vyrobíte si ji například z větví, které odstraníte při jarním prořezu keřů.
Péče o půdu
Ještě než majitelé začnou s pěstováním zeleniny, musejí důkladně připravit půdu – odplevelit ji a nakypřit. Pokud je příliš tvrdá, doporučuje se hlubší orba, při níž do zeminy zapracujete hnůj nebo kompost. Stejně tak se dá i na jaře vysít zelené hnojení, které půdu obohatí o organickou hmotu, důležitou pro všechny druhy zeleniny. Rozhodně nebuďte zklamaní, že i přes pečlivé odplevelení se zde nežádoucí rostliny objeví brzy znova. Jejich semena v zemi přežívají i celé desetiletí, proto je několik prvních roků třeba záhony neustálé plít. Jestliže byl pozemek dlouhou dobu neudržovaný, zvažte použití mulčovacích netkaných textilií, které se do země uchycují kovovými háčky. Brání jak vzcházení plevelů, tak snižují výpar vody. Lze je použít i při pěstování například cibule či česneku, stačí v nich jen vyříznout otvory. Plít pak bude stačit jen okolí pěstovaných rostlin.
Jabloně a pestrá směs bylinek
Zeleninové záhony doplňuje kromě řady jabloní také mišpule obecná (Mespilus germanica) s podrostem jahodníku měsíčního (Fragaria vesca ´Rujana´) a trojice borůvek chocholičnatých (Vaccinium corymbosum), ke kterým při výsadbě přidejte listovku nebo rašelinu.
Zeleninu v záhonech bude každý rok nutné střídat, některé druhy nelze vysazovat na stejné místo dvě sezony po sobě. Majitelé se zaměří na pěstování cibule a česneku, dále na brokolici a květák. V záhonech nepravidelného tvaru nesmí chybět ani zelenina listová a tykvovité druhy. Trojice vyvýšených obdélníkových záhonů je vyhrazená bylinkám – poblíž vstupu roste vonná levandule (Lavandula angustifolia), vedle lze vysít třeba měsíček (Calendula officinalis), dařit se zde bude i směsím léčivek.
Údržba během roku
Jednodušší péči o zeleninové záhony mají ti, kdo zvolí permakulturní přístup, který například nevyžaduje rytí půdy. Ovšem zapravit do ní kompost nebo hnůj byste každý rok měli.
Jabloně vyžadují řez dvakrát ročně, přičemž ten zimní či jarní by měl být radikálnější, letní zaměřte jen na mladé výhony. Mišpule nevyžaduje téměř žádnou péči, u borůvek během jara odstraňte odplozené větve.
Levandule se také stříhá po zimě, kdy je již zřejmé, které větévky promrzly. Nikdy ovšem řezem nezasahujte do starého dřeva, rostliny by jen těžko znovu obrostly. Ve stejné době odstraňte odumřelou hmotu u ostatních bylinek. Měsíček většinou obnovu nevyžaduje. Pokud jste předešlý rok na rostlinách ponechali semeníky, pravděpodobně se rozšíří sám.
Zeleninová zahrada se neobejde bez zálivky, proto je vhodné mít na plochu zavedený zdroj vody – ideální je dešťovka z podzemní jímky. Její výpar lze snížit pokrytím záhonů mulčovací textilií nebo slabou vrstvou jemně posečené trávy, kterou tímto způsobem postupně zkompostujete.
Alternativní řešení
Zahrada může sloužit nejen k pěstování zeleniny, ale i vonných rostlin. Některé druhy lze použít i na výrobu domácí kosmetiky, jedlými květy nazdobíte pokrmy. Vhodnými rostlinami pro takovou zahradu budou růže (Rosa), levandule (Lavandula angustifolia), plamenky latnaté (Phlox paniculata), cibulnaté lilie (Lilium) a z dřevin pak pustoryl (Philadelphus) nebo popínavé zimolezy (Lonicera).
Lucie Peukertová, kresby a foto autorka a Shutterstock