Fólie pro všechno a na všechno
Patří mezi nepostradatelné pomocníky v zahradě. Zakrývají, chrání, izolují, zahřívají. Plastové fólie využijete nejen k ochraně rostlin a zeleniny před jarními mrazíky, výrobě fóliovníku, při stavbě jezírka nebo zakrytí bazénu. Situací, kdy vám pomohou, je […]
Patří mezi nepostradatelné pomocníky v zahradě. Zakrývají, chrání, izolují, zahřívají. Plastové fólie využijete nejen k ochraně rostlin a zeleniny před jarními mrazíky, výrobě fóliovníku, při stavbě jezírka nebo zakrytí bazénu. Situací, kdy vám pomohou, je mnohem více.
Plastové fólie a plachty koupíte za pár korun prakticky kdekoli. Jestliže je potřebujete pouze na to, abyste zakryli chodník či dlažbu na balkoně, když se chystáte natírat plot nebo zábradlí, na výběru moc nezáleží. Pak klidně kupte tu nejlevnější, stejně je po jednom či dvou použitích zpravidla vyhodíte. Ovšem stavíte-li fóliovník, od nějž čekáte, že vám bude sloužit několik let, aniž by se výplň oken roztrhala, nebo budujete jezírko a chcete z něj brát zdravotně nezávadnou dešťovku na zalévání, pak se vám vyplatí sledovat, jakou fólii kupujete a z čeho přesně je vyrobená.
Na výrobu fóliovníku
Na potažení konstrukce fóliovníku nebo pařeniště se používají transparentní polyetylenové plachty, které k rostlinám propouštějí sluneční záření, ale pokud venkovní teploty poklesnou, naopak brání úniku tepla z fóliovníku. Navíc čerstvé sazenice chrání před nadměrným množstvím srážek a odpařováním vody. Výplň při tom musí odolávat jak přívalovým dešťům, tak by ji neměl poškodit ani vítr, padající menší a lehčí předměty nebo mráz.
Mechanická odolnost, která často rozhoduje o tom, zda vám výplň fóliovníku či pařeniště vydrží déle než jen jednu sezonu, závisí na kvalitě a gramáži fólie. Ty levnější s váhou 120 gramů na metr čtvereční mají krátkou životnost. Až pět let mohou podle výrobců sloužit vyztužené polyetylenové fólie o hmotnosti 140 gramů na plošný metr. Disponují maximální možnou odolností vůči UV záření, oproti jednoduchým materiálům se vyznačují podstatně vyšší mechanickou pevností, kterou jim dodává výztužná mřížka. Odolávají také teplotám od minus padesáti do plus sedmdesáti stupňů.
Vyrábějí se ale i speciální fólie přímo na výrobu fóliovníků, které mají tloušťku 0,15 milimetru a skládají se ze tří vrstev. Ta vnější obsahuje velké množství UV stabilizátorů, které zabraňují rozpadu polyetylenových řetězců a udržují fólii po dlouhou dobu mimořádně pružnou. Prostřední je obohacena o etylvinylacetát, který snižuje prostup tepla přes fólii až o dvacet procent. Díky tomu se fóliovník nebo pařeniště v noci a při nízkých teplotách pomaleji ochlazují. Rozdíl oproti klasickým výrobkům je dva až čtyři stupně, které mohou zvlášť začátkem jara rozhodnout, zda čerstvé sazenice přežijí mrazíky nebo ne. Vnitřní vrstva zase zabraňuje srážení vody do kapek, proto voda po vnitřní stěně stéká a vsakuje se do substrátu. Kapky, které dopadají na listy rostlin, mohou způsobovat zvýšený výskyt houbových chorob. Také životnost této fólie se uvádí více než pět let, aniž byste museli okna pařeniště nebo fóliovník rozebírat a na zimu uklízet do sklepa či kůlny.
Do jezírka
Bez fólií se neobejde ani stavba zahradních či koupacích jezírek nebo rezervoárů na vodu, které budou zřejmě stále potřebnější. Použít musíte speciální elastické fólie s vysokou průtažností, které se přizpůsobí nerovnostem na dně jezírka a také se neprotrhnou a neprorazí o kameny či jiné nerovnosti na dně, ačkoli se doporučuje pod fólii dávat ještě netkanou textilii, která by měla dokázat podobným nehodám zabránit. Materiál také musí odolat prorůstání kořínků rostlin. Zvlášť pokud se chcete v jezírku koupat nebo ho využít jako zásobárnu dešťovky na zalévání zeleniny, je důležité, aby neobsahovala ftaláty ani jiná změkčovadla, která patří mezi škodlivé karcinogeny. Všeobecně se uvádí, že by fólie na jezírka měly odolávat teplotám až do minus padesáti stupňů a jejich životnost by měla být minimálně dvacet let.
Jezírkové fólie se vyrábějí buď kaučukové, které mají tloušťku jeden milimetr, nebo z PVC. Ty mají různou sílu, přičemž platí, že čím hlubší jezírko budujete, tím silnější fólii byste měli použít. Zatímco u těch s hloubkou do metru si vystačíte s fólií o tloušťce půl milimetru, na nádrž hloubkou 150 centimetrů už se doporučuje tloušťka jeden a půl milimetru.
Na bazén
Celou řadu plastových fólií využijí majitelé bazénu. Během sezony by v jejich základní výbavě neměla chybět bublinková solární plachta, která zadarmo ohřívá vodu, přes noc zamezuje teplotním ztrátám a dále zabraňuje odpařování chemie. Vyrábí se ve třech barvách – základní je modrá, pokud se rozhodnete pro černou, její bublinky také působí při slunečním záření jako čočky a tím zvyšují teplotu vody. Navíc černá barva zabraňuje tvorbě a růstu řas a sinic a snížení kvality vody. Novinkou jsou plachty bílé, které mají stejné vlastnosti jako předešlé typy, ale mnohem delší životnost.
Na ochranu hladiny před padajícími nečistotami lze využít jak slabé, tak silné krycí plachty, které zůstávají venku i v zimě a nezničí je ani teploty pod nulou.
Redakce, foto Shutterstock
Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.