Image003-7.jpg

Hlaváč: který si vysadíte?

26. 08. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Hlaváč nachový Scabiosa artropurpurea Tato letnička zaujme výrazným a neobvyklým odstínem květů. Díky šlechtění mohou být světle červené, fialové, růžové či bílé. U zahradních kultivarů bývají většinou plné. Hlaváč nachový se často pěstuje v barevné směsi. […]

Hlaváč nachový

Scabiosa artropurpurea

Tato letnička zaujme výrazným a neobvyklým odstínem květů. Díky šlechtění mohou být světle červené, fialové, růžové či bílé. U zahradních kultivarů bývají většinou plné. Hlaváč nachový se často pěstuje v barevné směsi. Kvete od července až do října.

Tipy pro pěstování: Nejlépe prospívá na místě s propustnou, ale kvalitní půdou. Ovšem k tomu, aby bohatě kvetl, potřebuje místo na slunci.

 

Hlaváč hvězdicovitý

Scabiosa stellata

Tento druh hlaváče, který dorůstá až do metrové výšky, se pěstuje jako letnička. Květy, které jsou bílé, fialové, modré, růžové nebo červené, se mění v srpnu a září na krásná kulovitá plodenství. Ty zdobí zahradu na podzim a také se hodí do suché vazby.

Tipy pro pěstování: Rostlině vyhovuje sušší propustný substrát na plném slunci. Doplňte k němu oporu, zabráníte tak jeho poléhání a polámání.

 

Hlaváč japonský

Scabiosa japonica

Modře kvetoucí druh s poléhavými lodyhami dorůstá do výšky maximálně dvacet centimetrů. Často se pěstují kultivary ´Ritz Blu´ či vyšlechtěný růžový ´Pink Diamond´, jsou oblíbené pro hojnost květů, které mají asi čtyři centimetry v průměru. Jejich okraje tvoří výrazné paprsky.

Tipy pro pěstování: Je zcela mrazuvzdorný, vydrží i -35 °C. Potřebuje ale plné slunce, na odvrácené straně ve stínu málo pokvete. Nesnáší zamokření. na vápencových skalkách

 

Hlaváč kavkazský

Scabiosa caucasica

Odolná trvalka dorůstá do půlmetrové výšky. Je nenáročná, vystačí si i s menším množstvím vody. Jediná sazenice vytvoří od června do září i dvanáct květů. Nejvíce se prodávají kultivary ledově modré, jako je ´Blauer Atlas´, konkurují jim ale i růžové ´Pink Mist´ či bílé ´Miss Willmott´. Dlouho výdrží ve váze a proto jde i o významnou rostlinu k řezu.

Tipy pro pěstování: Nejlépe se mu daří na propustných místech na slunci, nejlépe s mírně zásaditou půdní reakci. Prospívá i na vápencových skalkách. Po odkvětu potřebují trsy zastřihnout.

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock a profimedia.cz

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze