Skakani_1.jpg

Houpání, skákání a jiné dětské radování

16. 08. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Léto je tady, prázdniny za rohem a hodně dětí se zanedlouho rozjede na venkov, chalupu nebo za babičkou. Víte, jak je na zahradě zabavit a čím je zaručeně potěšit? Pořiďte jim houpačku, trampolínu nebo domeček. […]

Léto je tady, prázdniny za rohem a hodně dětí se zanedlouho rozjede na venkov, chalupu nebo za babičkou. Víte, jak je na zahradě zabavit a čím je zaručeně potěšit? Pořiďte jim houpačku, trampolínu nebo domeček.

Léto je tady, prázdniny za rohem a hodně dětí se zanedlouho rozjede na venkov, chalupu nebo za babičkou.

Léto je tady, prázdniny za rohem a hodně dětí se zanedlouho rozjede na venkov, chalupu nebo za babičkou.

Klasická houpačka
Děti houpání milují a houpačky mají rádi kluci i holky bez rozdílu věku. Nabídka houpaček je ale bohatá, podle čeho tedy vybírat?

  • Typ – k nejčastěji pořizovaným houpačkám patří závěsné a pružinové, moderní jsou momentálně i houpačky typu hnízdo. Vahadlové houpačky se na zahradu příliš nehodí, využití najdou spíš na hřišti. Kromě nejjednodušších modelů houpaček se prodávají i různé sety s houpačkami doplněné třeba skluzavkou nebo žebříky.
  • Materiál – k výrobě dětských houpaček se používají zejména dřevo a plast, ke stavbě nosných konstrukcí také kov. Vždy ale musí jít o zdravotně zcela nezávadný a bezpečný materiál, který je kvalitně opracovaný.
  • Bezpečnost – konstrukce houpačky by měla být pevná a bytelná. Při výběru si zjistěte, pro jakou věkovou kategorii je daná houpačka určena a jakou má nosnost. Čím mladší dítě, tím pevněji by mělo být děti na zahradě v houpačce usazeno. Pro nejmenší je proto vhodná závěsná houpačka s oporou těla ze všech čtyř stran. Jakmile pak dítě překročí maximální váhový limit, vyměňte houpačku za jinou.

Houpací síť
Houpat se a řádit je možné i v houpacích sítích. V Brazílii sloužily jako pohodlné postele, u nás si získaly oblibu jako zahradní doplněk umožňující příjemnou relaxaci. Kromě dětí si proto houpací sítě užijte určitě i vy. Co ale zohlednit při jejich nákupu?

  • Typ – existují dva typy houpacích sítí. První je síť bez dřevěných rozpínacích tyčí, která se zavěšuje v úrovni hlavy ve vzdálenosti zhruba 2,5 metru. Poté, co do ní dítě ulehne, prověsí se do hlubokého oblouku, což umožní, že záda při ležení zůstanou rovná. Druhým typem je síť s dřevěnými rozpěrami, která vás překvapí vynikající stabilitou. Pokud nemáte dostatek prostoru k zavěšení sítě, je vhodnou alternativou závěsné houpací křeslo.
  • Materiál – nejčastěji se houpací sítě vyrábějí z bavlny. Možností je i polypropylenové vlákno Hamac Tex®, které vypadá jako bavlna, je stejně příjemné na dotek, navíc je ale i odolné, stálobarevné a dobře schne. Velice skladným materiálem je také padákové hedvábí.
  • Velikost – velikostně se houpací sítě rozlišují podle toho, pro kolik osob jsou určeny – pro jednu, pro dvě nebo pro celou rodinu. Šířka sítě proto může být od 120 do 200 centimetrů, délka až 240 centimetrů. Dřevěné rozpěry mohou měřit 70, 100 nebo 140 centimetrů. S velikostí sítě souvisí i její nosnost.
  • Zavěšení – houpací síť se upevňuje nejčastěji mezi stromy, zavěsit je ji možné ale do speciálního stojanu. K dostání jsou stojany kovové a dřevěné. Z kovových je na zahradu nejvhodnější stojan z nerezové oceli. Je sice dražší, ale odolá i dešti. Dřevěný stojan do zahrad lépe zapadne, potřebuje však určitou péči, aby si zachoval své vlastnosti a barvu.
  • Pohodlí – houpací síť je tím pohodlnější, čím lépe se může prověsit. Pohodlí zvyšuje i velké množství zavěšovacích šňůr, které propojují houpačkové lehátko s úchyty pro zavěšení a umožňují rovnoměrně rozložit váhu těla.
Na trampolíně, v bazénku i při jiné dětské zábavě myslete vždy především na bezpečnost.

Na trampolíně, v bazénku i při jiné dětské zábavě
myslete vždy především na bezpečnost.

Venkovní trampolína
Trampolíny se stále více dostávají i do běžných zahrad. Chcete-li proto děti nadchnout, s pořízením trampolíny neváhejte. Jelikož jde o relativní novinku, poradíme vám, na co se při výběru soustředit.

  • Typ – na trhu najdete jak trampolíny klasické, tak zapuštěné přímo do země. Zapuštěné trampolíny nenarušují vzhled zahrady a nevyžadují bezpečnostní síť. U klasické trampolíny zvažte, jestli ji budete na zimu uklízet nebo nechávat venku. Zvláště levné trampolíny s prvky z PE by totiž mohly nízké teploty poškodit.
  • Velikost – trampolíny se prodávají v různých tvarech a rozměrech. Pořídit si můžete trampolínu kulatou, čtvercovou i obdélníkovou, a to s průměrem pod jeden metr až po délku přes čtyři metry. Prostor ke skákání je však o trochu menší, protože je zmenšený o pružiny a jejich ochranný kryt. Malé trampolíny jsou určené pro skákání jedné osoby. Pro společné skákání malých i odrostlejších dětí, případně i dospělých se jako dostatečná považuje trampolína o průměru 4,3 metru. Kvůli bezpečnosti počítejte i s prostorem po obvodu trampolíny, který by měl být alespoň jeden metr.
  • Bezpečnost – u větší trampolíny je nezbytná pevná a odolná ochranná síť, nejčastěji dvoumetrová, pořídit můžete ale i vyšší. Ideální je síť, která se navléká přímo na tyče ochranné konstrukce pomocí tzv. rukávů. Tyče by měly být v horní části vypolstrované a dosahovat až na zem. Síť by mezi nimi měla být natažena z vnější strany a upevněna i k nosné konstrukci trampolíny. Dokoupit lze i dolní síť, která brání proniknutí dětí pod trampolínu v době, kdy na ní někdo skáče. Důležitým prvkem jsou i schůdky pro bezpečný vstup a výstup z trampolíny. Při nákupu zohledněte i počet nohou trampolíny. Standardem je trampolína se čtyřmi nohami, na niž je možné umístit ochrannou síť s osmi poli. Mezi bezpečnostní prvky náleží i kryt pružin, který musí být vyrobený z kvalitního a odolného materiálu. Měl by trvale zakrývat pružiny v celé jejich délce a zároveň být vypolstrovaný tak, aby případné pády nebyly bolestivé. Skákací plocha by měla mít také hladký a jemný povrch, o který se děti při pádu neodřou. Velké trampolíny se navíc doporučuje ukotvit kotvicími šrouby.
  • Kvalita – nosná konstrukce trampolíny by měla být vyrobena z odolné galvanizované oceli, při nákupu se podívejte i na provedení svarů. Ochranné prvky musejí být z kvalitního PVC odolného především vůči UV záření. Zajímejte se zejména o gramáž a typ použitého PVC. Určitým parametrem je i kvalita a počet pružin a provedení jejich poutek.
  • Nosnost – na každé trampolíně by měla být uvedena nosnost. Při rovnoměrně rozložené váze unese trampolína zpravidla i větší váhu, než je deklarovaná, dochází přitom ale k přílišnému namáhání pružin, jejichž životnost se tak zkracuje.
  • Barva – trampolíny se vyrábějí hlavně v kombinaci černé a modré barvy. Pigmenty těchto barev jsou totiž více odolné vůči UV záření a stálá barva je u venkovních trampolín nutností.
  • Příslušenství – zjistěte si dostupnost a cenu náhradních dílů, zejména pružin, a příslušenství k trampolíně, například schůdků, plachty proti dešti a k zazimování, kapes na boty atd. Nezapomeňte, že příslušenství musí být kompatibilní s vaší trampolínou, a proto pořiďte vše nejlépe od jednoho výrobce.
Pořiďte jim houpačku, trampolínu nebo domeček.

Pořiďte jim
houpačku, trampolínu nebo
domeček.

Dětský domeček
Děti mají rády skrýše a schovávačky a vytvářejí si tajná doupata a nedobytné hrady. Pro všechny tyto hry je zahradní domeček jako stvořený. Uvidíte, že si v něm budou hrát celé léto.

  • Typ – dětské zahradní domečky jsou k dostání v mnoha variantách. Mohou vypadat jako malé chatičky s nábytkem nebo připomínat spíše hrad na vysokých stojinách doplněný o skluzavku či houpačku.
  • Bezpečnost – děti budou v domečku trávit spoustu času, stavba proto musí mít certifikát zaručující její bezpečnost a zdravotní nezávadnost materiálu. Musí rovněž odolávat počasí, být stabilní vůči UV záření a splňovat bezpečnostní normy pro ČR a EU. Nejlepší je samozřejmě koupit dětský domek tuzemské výroby.
  • Materiál – dětské domečky se vyrábějí z plastu nebo ze dřeva, nejčastěji ze severského smrku nebo borovice douglasky. Plastové domečky bývají většinou pestrobarevné, odolávají větru a dešti a snadno se udržují. Navíc jsou levnější, nevydrží ale dlouho a nejdou opravit. Pořizují se zejména pro menší děti, plast proto musí být kvalitní a dobře opracovaný. Dřevěné domečky vydrží při pravidelné péči i deset let a na zahradě vypadají přirozeně. Bývají obvykle důmyslnější a bytelnější než plastové, proto je ocení větší děti. V případě poškození lze dřevo nadto snadno opravit nebo vadný díl vyměnit.
  • Příslušenství – domky mohou být doplněny o skluzavku, ale také žebříky, rozhlednu, šplhací lana nebo sítě a stěny určené k lezení. Pod domečkem na vysokých nohách může být umístěno také kryté pískoviště. Každý domek je podle typu samozřejmě možné doplnit o okenice, vstupní dveře, nábytek, ale třeba i kormidlo, hlásnou trubku nebo barevnou plachtu. Možností je opravdu hodně, a spolu s dětmi si tak můžete zahradní domeček pořádně užít.
Všestranný ranhojič

Všestranný
ranhojič

Všestranný ranhojič
Při dětských radovánkách myslete i na drobná poranění či odřeniny, které si mohou vaše ratolesti přivodit, nebo třeba svědivá štípnutí hmyzem. Nepostradatelným pomocníkem, který by rozhodně neměl chybět v žádné domácnosti, je praktický bio aroma roll-on s antiseptickým tea tree olejem. Hodí se i na opary, problematickou, zanícenou a aknózní pleť, u níž zklidňuje postižená místa a urychluje její hojení. Více o biokosmetice na www.saloos.cz.

FOTO: SHUTTERSTOCK

 

Vybíráte zahradní houpačku? Širokou nabídku naleznete na www.give.cz/zahradni-houpacky

 

Houpání, skákání a jiné dětské radování

Save

Uložit

Kategorie: Zahrada
Tagy: deti Flóra na zahradě hamak houpací síť hry
Sdílejte článek

Diskuze