Ibišek se rád vyhřívá na slunci
Pokud vás baví pokojovky stejně jako vaše zahrada, jistě víte, že ibišky se pěstují i uvnitř. V interiéru se daří ibišku, kterému se přezdívá čínská růže, zatímco na našich zahradách se setkáte téměř vždy s […]
Pokud vás baví pokojovky stejně jako vaše zahrada, jistě víte, že ibišky se pěstují i uvnitř. V interiéru se daří ibišku, kterému se přezdívá čínská růže, zatímco na našich zahradách se setkáte téměř vždy s ibiškem syrským, výjimečně pak s ibiškem bahenním. Prozradíme vám, jak ibišek pěstovat, aby byl tím vůbec nejrozkvetlejším keřem ve vaší zahradě.
Jedna z nejatraktivnějších okrasných dřevin
Opadavý ibišek pochází z Asie, kde se stejně jako u nás dorůstá výšky asi tří metrů. Od června až do pozdního babího léta vás obdaří velkým množstvím nádherně barevných květů – a právě díky nim se stal jednou z nejatraktivnějších okrasných dřevin v zahradách. Během teplého a slunného léta je ibišek doslova obsypán poupaty. Původní ibišky jsou fialové a modrofialové, ale v současné době můžete najít celou řadu barevných variant – bílé, růžové i rudé ibišky.
Pěstování ibišků v zahradách
Ibiškům se velmi dobře daří v bohaté půdě se střední vlhkostí. Určitě ho nesázejte do kotlin, kde by v zimě snadno namrzl, nebo na stanoviště, kde to často fouká. Výborně mu bude vyhovovat kryté a plně osluněné stanoviště. Dostatek slunečních paprsků má totiž přímý vliv na to, jak bude váš ibišek vypadat. Slunce ovlivňuje bohatost i kvalitu květů, ale i to, jak kompaktně bude keř růst. Proto jsou ibišky ve stínu a polostínu méně pěkné a často se stávají terčem řady škůdců. Na zimní měsíce je třeba mladší rostliny nastlat mulčem kolem kořenového krčku a pečovat o ně přes zimu podobně jako o růže.
Výsadba ibišku a výběr stanoviště
Pro vzhled celého keře je zásadní výběr stanoviště. Pokud to tedy jenom trochu jde, zvolte pro ibišek jižní stranu zahrady, kde bude mít dostatek světla a tepla. Myslete také na to, že lépe mu to bude svědčit na závětrné straně. Na výsadbu sazenic můžete použít běžnou zahradní zeminu s kompostem a rašelinou. Dobře prokořeněné sazenice se ovšem uchytí v zemi bez problémů, stačí je podpořit vydatnou zálivkou a během vegetace také pravidelně hnojit.
Kombinace s ibiškem
Ibišek často vídáme jako solitérní keř v předzahrádkách, ale to rozhodně není jeho jediné využití. „Velmi efektně bude ibišek působit jako ohraničení nebo pozadí trvalkového záhonu. Dají se s ním výborně kombinovat trvalky na slunce i traviny. Ve volné výsadbě keřů se ibišek příliš nepoužívá, ale pěkně vynikne v samostatné skupině ibišků – poblíž Balatonu se z ibišků dokonce sázejí živé ploty. V našich zahradách bývá ovšem obvykle vysazován jako solitérní kus,“ doplňuje Václav Mařík ml., zahradník a milovník ibišků ze Zahradnictví Flos v Praze.
Komerční prezentace