Image002-17.jpg

Ideální materiál? Beton

29. 04. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Je odolný, téměř nezničitelný, bezpečný a neklouže ani v dešti. Lze z něj v zahradě stavět cesty a chodníky, budovat ploty, opěrné zdi, obrubníky, ohniště a ti odvážní mohou zkusit i neobvyklý nábytek. Ano, to vše je […]

Je odolný, téměř nezničitelný, bezpečný a neklouže ani v dešti. Lze z něj v zahradě stavět cesty a chodníky, budovat ploty, opěrné zdi, obrubníky, ohniště a ti odvážní mohou zkusit i neobvyklý nábytek. Ano, to vše je beton.

Jednotvárný a nudný? Nikoli, tyto vlastnosti se betonu už dávno netýkají. V posledních letech lze zaznamenat tři trendy, které zákazníci u tohoto materiálu vyhledávají: jedna skupina dává přednost imitaci přírodních materiálů, a to především dřeva a kamene. Takové kostky se do zahrady výborně hodí a zapadnou mezi ostatní prvky, působí zde přirozeně. Oproti přírodním materiálům však jsou mnohem odolnější a levnější. Druzí oceňují barevné varianty betonových kostek. Přímo od výrobce můžete dostat mixy různě velkých a různě barevných kostek, z nichž si pak kolem domu vyskládáte zajímavé cesty či terasy. Třetí trend naopak preferuje minimalismus. Beton je v současnosti oblíbeným materiálem architektů a ti doplňují svoje minimalistické domy strohým cestami – zpravidla se skládají z jednoduchých, pokud možno co největších kamenů v decentní šedé barvě a s hladkým povrchem. Pozor však na tmavé dlaždice tam, kde chodíte bosi, tedy na terasách nebo kolem bazénu. V létě je slunce může rozpálit tak, že se o ně snadno spálíte.

Různé druhy povrchů

Nabídka výrobců betonové dlažby je však mnohem širší. Vybírat můžete nejen z mnoha rozměrů a barev, ale také povrchů. Zde jsou ty nejčastější a nejoblíbenější:
Standard – nejběžnější povrch vytvořený vrstvou křemičitého písku a ošetřený vodoodpudivým prostředkem, který najdete nejen u dlažby, ale i obrubníků, palisád, schodišťových prvků, plotů a zdicích prvků.

Sametový – tento vysoce elegantní povrch vzniká leštěním, poté se ošetřuje hedvábným lakem, který se ještě vytvrzuje UV zářením.

Štípaný – tímto způsobem vylepšený povrch získává speciální podobu připomínající štípaný kámen, čehož se využívá nejen u dlažby, ale i palisád nebo plotových prvků.

Ostařený – takto upravený beton vypadá, jako by sloužil už desítky let. Dobře imituje staré cihly. Proto se hodí nejen k historickému stylu, ale i do přírodních zahrad.

Tryskaný – tento povrch se opracovává pomocí drobných ocelových kuliček, kdy se šetrně zdrsní a získává jemnou strukturu.

Vymývaný – zušlechtěný povrch podle speciálních receptur s použitím barevných drtí, někdy se se také zvyšuje jeho odolnost a stálost UV zářením.

Imitace dřeva – speciální výrobní metodou lze dosáhnout toho, že se na povrchu vytvoří přirozené žilkování připomínající dřevo.

Zatravňovací dlaždice

Speciální skupinu tvoří zatravňovací dlaždice. Protože prorůstají travou nebo méně náročnými rostlinami, vytvářejí zelenou plochu, zároveň však mají vysokou nosnost, proto se používají hlavně na parkovací plochy. Na trhu se objevují stále novější varianty, a tak už neplatí, že zatravňovací nejsou vhodné na pochozí cesty, protože na nerovném povrchu hrozí vymknutí kotníku či jiný úraz. U nových typů mezi plnými kostkami zůstává širší spára, kterou lze vyplnit štěrkem nebo právě osít trávou. Nášlapná plocha pak tvoří pruhy, čtverce nebo připomíná kameny. Stále je však třeba pamatovat na to, že beton je nasákavý materiál, který do sebe pohlcuje okolní vlhkost a odebírá ji tak trávníku nebo rostlinám. Proto je třeba trávu častěji zalévat.

Jednoduchá pokládka

K výhodám betonové dlažby patří nejen široká nabídka výrobků, ale také jednoduchá pokládka. Nejdůležitější je správně navrhnout a vybudovat podklad, který bude nejen dostatečně pevný a rovný, ale také zvládne odvádět srážkovou vodu. Většinou jej tvoří vrstva štěrku nebo říčního písku. U pěších cest stačí jen deseticentimetrový podklad, u hlavního chodníku nebo vjezdu se doporučuje hloubka 35 až 50 centimetrů.

Nejčastěji se volí pokládka do pískového lože. Po vykopání a srovnání místa přijde na dno vrstva z hrubého štěrku, kterou je třeba srovnat a důkladně upěchovat. Poté se vytvoří z jemného štěrku nebo písku lože a přímo do něj se usazují jednotlivé kameny. Mezi jednotlivými prvky zůstávají spáry o šířce tři až pět milimetrů. Na závěr se celá plocha zasype jemným pískem, který se koštětem vmete do spár.

Pokud však chcete vytvořit stabilnější plochu, můžete zvolit způsob pokládky na podkladní maltu. Vytvoří se z jednoho dílu cementu ke čtyřem dílům ostrého nebo betonářského písku a s minimem vody. Na vjezdy do garáže či parkovací plochy je třeba dlažbu pevnější, doporučuje se proto volit její uložení do maltového lože.

K ohraničení cest a chodníků pak zvolte betonový obrubník, který by měl být zhruba o centimetr a půl nižší, než je výška chodníku, aby nebránil odtoku vody. Klasické rovné obrubníky se hodí například kolem cestiček či příjezdové cesty. Má-li se stát obrubník součástí okrasné zahrady a bude tvořit hranici kolem různě zaoblených záhonů, jsou lepší jednotlivé tvarovky, které lze skládat do různých tvarů a ohraničit tak i asymetrické plochy.

Ploty a další stavby

Bez betonu se neobejdete ani při stavbě plotů. Z tvarovek se zpravidla staví sloupky, mezi které potom přijde výplň buď ze dřeva, nebo plastu. Dokonalou ochranu pak zajistí ploty z betonových panelů. Nepotřebují žádnou podezdívku, tloušťka panelů je jen několik centimetrů a ze strany do ulice si lze vybrat z několika desénů, které imitují cihlu, kámen nebo štípaný kámen. Výrobní postupy, jak firmy imitací dosáhnou, se liší. Zatímco některé značky takového povrchu dosahují štípáním pohledových stran tvárnic, jiné volí ražení dekorativního prvku raznicí přímo do čerstvé vrstvy speciální maltové směsi. Výsledkem je materiál, který v sobě spojuje krásu přírodního kamene či dřeva a zároveň kladné vlastnosti betonu.

Schodiště je většinou montováno z podpěry schodnic, schodnice, podestové a schodišťové desky. Firmy nabízejí nejen klasická přímá, ale i rohová schodiště.

Svahové tvárnice jsou určené ke zpevňování terénu. Jde o systém takzvaného suchého zdění, kdy jsou tvárnice kotveny proti posunutí vlastním zámkovým tvarem a později pokrývány násypem.

Zdicí tvárnice použijete je například k výstavbě plotu, na výběr máte tvarovky z hladkého, štípaného nebo rumplovaného betonu. Mohou být přírodní nebo barevné. Využít je samozřejmě můžeme též pro stavbu menších zídek přímo v zahradě k oddělení jednotlivých částí, při stavbě krbu, ale i altánů a pergol.

Další doplňky – z betonu se vyrábějí i doplňky mající v zahradě hlavně estetickou funkci. Jde o různá ptačí najedla, plastiky či venkovní světla. Na trhu koupíte i květináče, které mají podobu pařezu, a oblíbené, bezpečné a hlavně trvanlivé jsou betonové grily a ohniště. Ty pak můžete doplnit i stejnými nábytkem, stoly a lavičkami, u nichž máte jistotu, že i když je necháte přes noc venku, nikdo vám je neukradne.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze