Inspirace z Japonska – neznámá kokedama

04. 05. 2016
Diskuze (1)
Sdílet

Možná jste v posledních letech zaznamenali v internetových obchodech a některých květinářstvích zajímavé pokojové rostliny zasazené do mechové koule. Nejspíš jste ani nevěděli, že tyto rostliny nazýváme jako kekedama, která se vyvinula z japonských bonsají. Kokedamu si můžete vyrobit dokonce sami doma nebo si ji koupit už hotovou.

Priprava vysadbove koule foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Jak už to tak bývá, rádi si v našich podmínkách přizpůsobujeme i poměrně cizokrajné záležitosti našim požadavkům a místním trendům. Jinak tomu není ani u kokedamy, která k nám doputovala až z Asie a rozhodně to není žádná novinka. Před dávnými dobami se totiž vyvinula z bonsaje, která byla pěstována v nádobě, z níž byla po nějaké době vyjmuta s kořenovým systémem obaleným pěstebním substrátem. Ten se nechal porůst mechem, který dal základ dnešním kokedamám. V Japonsku se s kokedamou pojí pro nás poměrně složitá filozofie, ze které se tento styl pěstování rostlin během tisíciletí vyvinul. V domovině jsou pro tvorbu kokedam upřednostňovány rostliny bez pestrých květů se zajímavou zelenou barvou listů a jemnou, až vzdušnou, texturou listů. Je kladen důraz na charakter rostliny a její estetické působení. Kokedama se běžně pokládá na keramickou misku, kde hraje důležitou roli i samotné umístění rostliny. V našich podmínkách na kokedamě oceňujeme spíše její zajímavý charakter a nevšední vzhled, který vynikne hlavně v zavěšené formě. Kokedamu tedy raději zavěšujeme na systém přírodních provázků, které se pomocí uzlů ovinou kolem mechové koule.

Vysadba rostliny foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Pokryti koule mechem foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Z čeho se skládá

Kokedama v doslovném překladu znamená mechovou kouli, která nahrazuje pěstování v klasickém pěstebním květináči. Mech v sobě ovšem skrývá hlavní podstatu úspěchu pěstování, je v něm totiž zabalena koule složená ze směsi materiálů, ve které je vysazená rostlina. Mech plní estetickou, ale zároveň i praktickou funkci. Zamezuje totiž rozpadu koule a nadměrnému vyplavování částic při zálivce. Kokedama se totiž nezalévá tak, jak jsme zvyklí u běžných pokojových rostlin, ale celou mechovou kouli necháme pozvolna namočit v nádobě s vodou. Evropští výrobci kokedam si poměrně dost přizpůsobili složení pěstebního substrátu, ze kterého tvoří kouli. Většinou se ale skládá ze susbtrátu pro pokojové rostliny nebo takového typu, který vyhovuje pěstovanému druhu rostliny. Nezbytnou složku tvoří také jíl, použít lze například bentonit, rašelina, na vylehčení materiálu lze využít také perlit nebo jemný keramzit. Všechny tyto materiály se smíchají, zalijí menším množstvím odstáté nebo převařené vody a poměrně dlouho se ručně hnětou až do té doby, než se perfektně spojí jíl s ostatními složkami. Poté se vytvaruje kompaktní nerozpadavá koule, do jejíž horní části se udělá oválná prohlubeň, do které se vysadí kořenový systém rostliny očištěný od původního pěstebního substrátu. Kořeny se zakryjí novým pěstebním substrátem a koule se znovu mírně utvaruje, aby i po výsadbě měla pravidelný tvar. Velká část úspěchu pěstování kokedam spočívá v dobrém pokrytí koule mechem. K tomuto účelu se hodí takové druhy, které vytváří tenký porost třeba na kamenech nebo kmenech stromů. Před použitím mech pečlivě očistěte, v jedné vrstvě rozložte na povrchu koule a zafixujte nití v barvě mechu. Nit omotejte v několika vrstvách, aby se důkladně uchytil na povrchu. Z mechové koule někdy vyčnívají delší vlákna, která zastřihněte ostrými nůžkami, kokedama pak bude pěkně kompaktní a pravidelná. Pokud ji chcete pěstovat zavěšenou na okně nebo na skobě ve stropu, čeká vás výroba závěsu optimálně z přírodního provázku.

Zajisteni mechu niti foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Uprava mechove koule foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Doporučení: kokedamu lze pěstovat i na zahradě. Pro tento účel se zvláště dobře hodí drobné kultivary borovice kleče, jalovce nebo vyzkoušejte olivovník, který na zimu přeneste do chladného a světlého interiéru.

Detail omotani niti foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Vyroba zavesu foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Kdo pomůže s výrobou

Výroba kokedam je výborná relaxační záležitost, u které ale rozhodně nechvátejte. Pokud máte málo času, raději výrobu odložte na vhodnější dobu. Nedostatek času a málo pečlivá práce se totiž na kokedamě brzy projeví. Pokud si chcete vyzkoušet tvorbu raději pod dohledem zkušeného lektora, vyzkoušejte některý z nabízených kurzů. Kokedamu si také můžete koupit ve specializovaném obchodě. Při nákupu se ale zaměřte na takové druhy rostlin, které vám vydrží dlouho v dobrém stavu. Někteří výrobci totiž rádi používají pokojové rostliny, které jsou efektní spíše v době prodeje, ale po nějakém čase v kokedamě přestanou fungovat. Jedná se o takové rostliny, které jsou upravovány látkami zpomalující růst, které označujeme jako retardanty. Jakmile tyto látky přestanou působit, rostlina začne volně růst, takže nebude už tak dekorativně kompaktní. Pro pěstování kokedam se všeobecně hodí spíše rostliny menšího růstu, kterým tyto poněkud stísněné pěstební podmínky vyhovují i několik let.

Hotove kokedamy foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Péče o kokedamu

Na údržbu mají různí pěstitelé zcela odlišné názory. Někteří doporučují pravidelné hnojení, jiní ho zcela zavrhují. Podstatou kokedamy je totiž kompaktní růst, bujný vývoj je spíše na škodu, proto se to s hnojením logicky nesmí přehánět. Zálivka se provádí pomocí odstáté nebo převařené vody v nádobě, v níž se může kokedama na nějakou chvíli ponořit. Jak poznáte, že je kokedama už dostatečně zalitá? Koule sama klese pod hladinu vody a ze středové části přestanou unikat bubliny vzduchu. Pokud mechová koule výrazně přeschne, může zálivka trvat mnohem déle, rašelině totiž nějakou dobu trvá, než vstřebá vodu.

Text a foto: Lucie Peukertová

Kategorie: Zahrada
Tagy: bonsaj borovice kleč kokedama koule návrh zahrady olivovník rady a tipy rostlina
Sdílejte článek

Diskuze

  • kde se dá koupit materiál na výrobu kokedamy hlavně ten jíl.Děkuji

    iveta