Inspirováno atmosférou staré Anglie
Při vysazování květinové zahrady se můžete inspirovat atmosférou staré Anglie. Nejkrásnější výhled na ni bude z litinového altánu. Ten doplní textilní závěsy, které se postarají od jara do podzimu o příjemné soukromí. PŘED Původní ovocné stromy […]
Při vysazování květinové zahrady se můžete inspirovat atmosférou staré Anglie. Nejkrásnější výhled na ni bude z litinového altánu. Ten doplní textilní závěsy, které se postarají od jara do podzimu o příjemné soukromí.
PŘED
Původní ovocné stromy jsou ve špatném stavu, proto se musejí vykácet. Odstraní se také keře, které byly v minulosti vysázeny do trávníku bez jakékoli koncepce.
Pozemek se zahradou a rodinným domem se nachází ve svahu. Na litinový altán bude krásně vidět z domu. Rostliny kolem něj jsou vybrané tak, aby jejich květy měly bílou, růžovou nebo fialovou barvu, tedy studené odstíny. Tyto tóny působí uklidňujícím dojmem, a jsou proto ideální k posezení a odpočinkové zóně. Zahrada dostala formální uspořádání, jeho základem se stal kruhový půdorys altánu.
Odpočiňte si
Okrasná zahrada s atmosférou staré Anglie je určená pro odpočinek. V jejím centru se nachází litinový altán vyrobený na zakázku, nechybí ani venkovní nábytek. Pochozí plochu tvoří cihly, které opět navozují ostrovní styl. Vhodný je i štípaný nebo přírodní kámen. Opatrní naopak buďte s dlažbou betonovou. Pokud byste se pro ni přece jen rozhodli, vybírejte spíše výrobky v nenápadném designu, například ve světle šedé barvě.
Altán sice nemůže sloužit během nepříznivého počasí, ale i mimo sezonu bude v zahradě vypadat pěkně – na rozdíl od masivních dřevěných variant zahradních staveb. Litinová konstrukce navíc umožňuje uchycení textilních závěsů, které poskytnou soukromí třeba při venkovní oslavě nebo rodinném obědu.
Terénní úpravy
Plocha se musí nejdříve vykácet, následně majitelé odstraní zanedbaný trávník a také množství nekvalitní zeminy, která se tu nachází. Úpravy by měly respektovat terén, který se svažuje od domu k altánu. Na pozemek se naveze kvalitní půda, proto při výsadbě bude stačit k rostlinám přidat pouze do jamky zahradnický substrát.
Trvalky, které zde převládají, doplní jeden druh okrasné trávy – kavyl péřovitý (Stipa teniussima). Ten se přesévá na slunných stanovištích sám podobně jako letnička sporýš argentinský (Verbena bonariensis), který stačí na místo vysít jen jednou, další roky se tady udrží sám. U těchto druhů ale počítejte s tím, že se postarají o překvapení – nikdy nevíte, kde se objeví, nelze to nijak ovlivnit ani kontrolovat. Anglické zahradě ale takové změny sluší.
Z trvalek tady porostou dva kultivary třapatkovky nachové (Echinacea purpurea) s květy v sytě růžové a bílé barvě. Motýly a čmeláky přiláká nenáročná zavinutka trubkovitá (Monarda fistulosa ´Elsie´s Lavender´) s jemně fialovými květy nebo také šalvěj hajní (Salvia nemorosa). Zajímavě tady zapůsobí okrasné česneky s kulovitým květenstvím. Pro tento typ zahrad se hodí kombinace česneku obrovského (Allium giganteum) s fialově růžovým květenstvím a příbuzného bílého česneku stopečkatého (Allium stipitatum). Za trvalky se považují i aromatické perovskie (Perovskia atriplicifolia), ačkoli jejich výhony dřevnatí. Na jaře se v záhonech objeví jarní cibuloviny.
Jako připomínka původní funkce zahrady, která sloužila jako sad, jsou zde čtyři vysokokmenné jabloně.
Péče během roku
Vysoké kmeny jabloní bude nutné v zimním nebo jarním období prořezat, aby se jejich koruny příliš nezahušťovaly a aby dobře plodily. Dřevnatící perovskie vyžadují stejnou péči jako trvalky – v předjaří u nich odstraňujete odumřelou hmotu. Suché listy okrasných trav jsou ozdobou zahrady v zimě, proto je stříhejte, až když začínají rašit nové mladé listy. Výsadba je namulčována štěrkem, oproti borce se nedoplňuje tak často. Trvalkové záhony lemují hliníkové lišty, které zabraňují prorůstání trávníku mezi květiny. Pokud by obruba nainstalována nebyla, do jarní údržby byste museli zařadit úpravu krajů záhonů ořezávačkou nebo rýčem. Zvolené druhy rostlin mají nižší nároky na zálivku, poradí si i s krátkodobým suchem. Pokud by ale nepršelo delší dobu, zalijte je. Zvláště zavinutky by totiž v extrémních letních podmínkách trpěly na padlí.
Růžemi chybu neuděláte
Anglická trvalková rabata nemusíte osazovat pouze trvalkami, hodí se sem i růže. Zvolte keřové odrůdy vonných růží ze skupiny David Austin – mají poloplné polozavinuté květy, které vydrží opravdu dlouhou dobu. Dobře se doplňují s levandulí lékařskou (Lavandula angustifolia) a dalšími druhy aromatických rostlin nebo tradičními bylinkami, pro něž je toto místo na plném slunci ideální. Na výběr máte například meduňku lékařskou (Melissa officinalis), tymián obecný (Thymus vulgaris), mateřídoušku úzkolistou (Thymus serpyllum) nebo kultivary s barevnými listy šalvěje lékařské (Salvia officinalis).
Lucie Peukertová, kresby a foto autorka, Shutterstock