Floranazahrade.foto_-e1668075275615.jpg

Investujte do kompostu aneb Zimou to nekončí

10. 11. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Kompostování v zahradě je velmi důležité. Díky němu získáte dobrý materiál na jaro. Pokud máte bioodpadu přebytek, je lepší postavit další kompost než odpad vyvážet mimo zahradu. Jak na to? Kompost přeházejte naposledy na podzim Na […]

Kompostování v zahradě je velmi důležité. Díky němu získáte dobrý materiál na jaro. Pokud máte bioodpadu přebytek, je lepší postavit další kompost než odpad vyvážet mimo zahradu. Jak na to?

kompost na zahradě

Foto: Freepik.com

Kompost přeházejte naposledy na podzim

Na podzim je bioodpadu opravdu hodně. Listí ze stromů a keřů žloutne a opadává, zahrádkáři se zbavují jednoletek, prořezávají větve, neubývá posekané trávy ani odpadu z kuchyně. Je chyba si myslet, že začátkem chladných dní kompostování končí. Tento proces probíhá ve všech ročních obdobích. Během topné sezóny můžete do kompostu přidat i vyhaslý popel ze dřeva. Kompost přeházejte během podzimu, ale další přehazování nechte až na jaro. Během zimy nechávejte v okolí kompostéru sníh, který působí jako izolant.

Když je bioodpadu hodně a místa málo

V případě, že máte stávající kompostér plný a už není kam dávat větve, listí nebo další bioodpad, vyplatí se postavit nový kompostér. Můžete jej buď koupit, nebo postavit nový, jehož rozměry přizpůsobíte svým potřebám. V závislosti na druhu a velikosti těch komerčně vyráběných se odvíjí i jejich cena, která se pohybuje zhruba od 1 do 15 tisíc Kč. Každý zahrádkář ví, že vybavení zahrady něco stojí. Odkládejte si peníze na spořicí účet nebo využijte investiční fond. Až půjdete během roku koupit dražší vybavení, nebude to taková rána pro vaši peněženku.

Z čeho postavit kvalitní kompostér?

Pokud se rozhodnete kompost postavit svépomocí, pak můžete využít dřevo nebo třeba cihly. Při stavbě myslete na to, že kompost potřebuje pro správné fungování dostatek vzduchu, který pomůže mikroorganismům ve správném rozkládání bioodpadu. Zvolíte-li cihlový kompostér, nezapomeňte použít i maltu, abyste ho zpevnili a nerozsypal se vám jako domeček z karet. Kompostér by měl mít vždy kontakt s půdou. Ideální jsou dvířka nebo odnímatelný horní díl. Myslete na to, že kompost budete několikrát do roka přehazovat, a měli byste ho proto postavit tak, abyste se k němu snadno dostali.

Pár rad na závěr

Jestliže upřednostníte kompostér ze dřeva, pak počítejte s jeho kratší životností. Déle vám vydrží cihly nebo třeba plast. Kompostér postavte vždy na rovný podklad a dodržujte dostatečné provzdušnění kompostu. V ideálním případě byste měli mít v kompostéru žížaly. Milují odpad z kuchyně i kávovou sedlinu. Pokud se vám nedaří tyto malé pomocníky přilákat, kupte kalifornské žížaly a dopravte je do kompostu sami. Žížaly urychlují rozklad materiálu a zajišťují jeho provzdušnění. Jsou to tudíž vítaní hosté. A nenechte se mýlit. Do kompostu zdaleka nepatří jen drobný bioodpad. I velké větve jsou žádoucí, protože zajistí tolik potřebný přívod vzduchu do kompostu.

Kategorie: Zahrada
Tagy: evisions Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze