Jak hospodárně zalévat zahradu? Vodou z čistírny
Možností, kde vzít vodu na zalévání, má zahrádkář více. Většina lidí, často z pohodlnosti, napojí hadici či automatický závlahový systém na rozvody pitné vody. Je to jednoduché, ovšem poměrně drahé. Vodu ze studně máte sice […]
Možností, kde vzít vodu na zalévání, má zahrádkář více. Většina lidí, často z pohodlnosti, napojí hadici či automatický závlahový systém na rozvody pitné vody. Je to jednoduché, ovšem poměrně drahé. Vodu ze studně máte sice zadarmo, často však bývá tvrdá, což rostlinám nesvědčí. Navíc v období sucha, kdy potřebuje zahrada nejvíce zalévat, hrozí vyschnutí studny, proto se majitelé bojí z ní čerpat a šetří.
Jaké jsou další možnosti?
Radí Jan Topol ze společnosti TopolWater
Velice zajímavou alternativou pro majitele, kteří nejsou napojeni na veřejnou kanalizaci, je zalévání odpadní vodou. Je to možné?
Ano, zálivka surovou odpadní vodou je možná, ovšem nejprve ji musíte předčistit v domovní čistírně.
Vyplatí se kupovat čistírnu jen kvůli zalévání?
To určitě ne. Ovšem pokud nejste napojeni na kanalizaci a čistírnu potřebujete, pak je vhodné uvažovat o následném využití vyčištěné vody, a to třeba právě na zalévání.
Zvládne každé zařízení vyčistit vodu tak, aby se ji člověk nebál použít v zahradě?
Na trhu je velké možností výrobků s certifikací. Je však třeba si uvědomit, že certifikace probíhá ve zkušebně, kde ji provádí obsluha, která má s takovým zařízením určité zkušenosti a postupuje přesně podle návodu výrobce. Když si tuto čistírnu pořídí majitel domu a musí ji obsluhovat, nastavovat a regulovat ručně, pokud není odborník, těžko dosáhne stejného výsledku čištění jako při certifikaci.
Jakou čistírnu by si tedy měl koupit laik, aby posléze mohl vodou zalévat?
Když si pořídíte čistírnu bez ručního nastavovaní, s plnou automatikou provozu, pak lze reálně předpokládat, že i v běžném domácím provozu dosáhnete stejných výsledků jako při certifikaci. Ale je třeba také zvážit fakt, že rozdíly v kvalitě čistíren jsou mnohem větší než rozdíly v jejich ceně. Zázraky se nedějí a jednoduché čistírny bez denní obsluhy nefungují. To by se pak tyto jednoduché systémy využívaly i na velké čistírny.
Takže při koupi kvalitní automatické čistírny mohu bez problémů vodou zalévat?
Ano, ale předem je třeba si uvědomit, jak budete zalévat. Jestliže vám stačí spustit ponorné kalové čerpadlo do jímky a po zahradě budete chodit s hadicí v ruce, pak vám postačí i ta nejlevnější domovní čistírna. Většinou neobsahuje samostatný kalojem a kal odchází do odtoku, což však při tomto způsobu zálivky prakticky nevadí. Ale pokud jste investovali do automatického závlahového systému a chcete ho napojit na vodu z čistírny, pak ji musíte mít technicky vybavenou například membránovou filtrací nebo jiným dalším levnějším stupněm čištění, mezi něž patří písková či zemní filtrace, sorpce a podobně. Tato čistírna by měla být také vybavena samostatným kalojemem na akumulaci kalu. Stejné je to v případě, kdy chcete vodu využívat jako užitkovou, například na splachování toalety apod.
Na kolik takové zařízení přijde?
Cena čistírny s pískovým filtrem v základním provedení pro několikačlennou domácnost se vejde do padesáti tisíc korun včetně DPH. Málokdo ale ví, že obec, v níž bydlíte, může na čistírnu dostat dotaci. Je to tak, že obce v lokalitách, kde se neplánuje vybudování centrální kanalizace, mohou žádat o dotaci na domovní čistírnu. Podmínkou je, že čistírny musí dosáhnout určité kvality, tedy musí být vybaveny kompletním dálkovým monitoringem. Dotace dostane obec a musí po dobu deseti let zajistit řádný provoz čistíren.
A protože nyní stát podporuje dotací i občany, kteří na svém pozemku vodu akumulují a využívají dešťovou vodu, lze na sloučení dosáhnout obou dotací. To znamená, že obec dostane peníze na čistírnu a občan na nádrž. Pak je samozřejmě technicky velmi výhodné čistírnu i nádrž spojit do jednoho celku, kdy se vyčištěná voda z domácnosti akumuluje spolu s upravenou dešťovou vodou a vy ji můžete používat buď jako užitkovou v domě, nebo na zalévání, a to i v automatických závlahových systémech.
Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2017.