Jak na ochranu rostlin
Jsou případy, kdy se bez herbicidů, insekticidů a fungicidů v zahradě neobejdete. Některé choroby – objevují se mezi nimi i ty často a pravidelně se opakující – zásadám přírodního zahradničení odolají. Patří mezi ně například […]
Jsou případy, kdy se bez herbicidů, insekticidů a fungicidů v zahradě neobejdete. Některé choroby – objevují se mezi nimi i ty často a pravidelně se opakující – zásadám přírodního zahradničení odolají. Patří mezi ně například plíseň bramborová na bramborách i rajčatech, která plodiny v deštivých letech za dva týdny zcela zničí. Anebo kadeřavost broskvoní, kde bez ošetření stromky bez zdravých listů léta trpí a nedávají očekávanou úrodu.
redakce, foto Shutterstock, profimedia.cz
Chemické přípravky dovedou usnadnit život kolem domu. Vytrvalé plevely s dlouhými podzemními oddenky můžete samozřejmě zlikvidovat i mechanicky, ale bez důkladného a opakovaného přerývání výsledku nedosáhnete.
Je to rychlé a jednoduché
Velkou výhodou ošetření chemickými prostředky pro ochranu rostlin je rychlost a také jednoduchost. Často už není třeba postřiky složitě připravovat, ředit a míchat. Koupíte je již hotové ve spreji, který stačí pouze aplikovat na rostliny. Také fungicidy, které nelze už při výrobě ředit, protože jsou nestabilní a ztrácejí svoji účinnost, už koupíte v malých baleních, do nichž stačí nalít pouze výrobcem doporučené množství vody, protřepat a můžete s nimi pracovat. Rychlost, kdy je třeba s chorobami a škůdci bojovat hned na začátku, je při ošetření rostlin velmi důležitá.
Herbicidy
Asi nejjednodušší je použití herbicidů, přípravků hubících plevel. V obchodech se můžete setkat se třemi základními typy:
-
Totální se na zahradách téměř nepoužívají, slouží například pro ošetření parkovišť, cest nebo vyčištění plochy před založením trávníku. Pracovat by s nimi měli jen profesionálové.
-
Variantu nabízejí přípravky pro ošetření jednotlivých rostlin s vhodným aplikátorem, který zabraňuje poškození ostatních rostlin.
-
Třetím typem jsou herbicidy selektivní, tedy určené pro ošetření trávníků, ničící jen dvouděložné rostliny, což je všechno jiné než právě tráva. Více se používají na profesionálních trávnících ve veřejném prostoru, ale i na zahradách je lze na silně zaplevelený trávník použít.
Fungicidy
Stále jednodušší je také aplikace fungicidů, které si poradí s houbovými chorobami. Při jejich používání dodržujte tyto zásady: jeden postřik nestačí, tyto choroby se vracejí v několika vlnách. Zásah tedy musíte vždy po určité době opakovat, aby byl účinný i na další fázi nákazy, která je v době prvního ošetření ještě v latentním stadiu ve formě neškodných spor. Při opakování dohlédněte na to, abyste pro opakované zásahy použili přípravek s jinou účinnou látkou. Ta je uvedena v návodu ke každému výrobku. Pozor na to, jiný název přípravku neznamená jinou účinnou látku!
Insekticidy
Použití insekticidů, tedy látek proti hmyzu a podobným škůdcům, je složitější v tom, že řada z nich napadá rostliny pouze v určitém vývojovém stadiu, nejčastěji jako larvy nebo housenky. Ty ovšem často nežijí na rostlině, ale kuklí se v půdě pod ní. A postřik zeminy udělat nelze. Také nálet dospělých much nebo motýlů, kdy kladou na rostliny vajíčka, probíhá jen v určitém termínu a zachytit ho chce mnoho zkušeností a pečlivého pozorování. Jen tak může být ošetření úspěšné. Nejjednodušší je zásah proti mšicím, které žijí přímo na rostlinách. Také tady platí pravidlo, že ošetření musíte dělat opakovaně a střídat různé účinné látky. Jednoduše se používají také prostředky proti slimákům a mravencům, protože zasahují přímo proti dospělým škůdcům.
Vždy k aplikaci používejte lokální nebo ruční spreje, díky nimž se látka dostane pouze na to místo, kde ji chcete mít.
Nespoléhejte se pouze na chemii
Spoléhat se pouze na chemickou ochranu rostlin není správný postup. Základem pěstování by měla být správná volba stanoviště i vhodná kombinace rostlin, které vedle sebe vysazujete. Pokud vyberete pro určitý druh místo, kde se mu nedaří a nemá zde vhodné podmínky k životu, bude daleko více ohrožený chorobami a škůdci při každém větším výkyvu teplot a náhlé změně počasí. A dostatečně přihnojování nebo pěstování ve speciálním substrátu nepomůže. Naopak jiné rostliny zde budou růst naprosto bez problémů. Proto byste měli vybírat nikoli podle toho, co se vám líbí, ale i s ohledem na podmínky, které zvolené rostliny potřebují. To platí pro květiny i ovoce a zeleninu.
Nudné, ale nutné
-
Při používání každé chemické látky je třeba velká opatrnost a soustředěnost.
-
Používejte vždy čepici, dlouhé rukávy, ochranné brýle, rukavice a náustek, a to zejména při práci v uzavřeném skleníku, kde je koncentrace látky vyšší.
-
Práci vždy dokončete, a to včetně úklidu či vyčistění používaných předmětů, jako jsou rozprašovač, krabička či lahvička s koncentrátem.
-
Rozprašovač se zbytkem látky, který budete ještě opakovaně používat, popište datem a typem roztoku a ukliďte jej na vhodné, nejlépe zamčené místo.
-
Důkladně si umyjte ruce až po lokty a ošetřete je ochranným krémem.
Základem použití chemické ochrany je především správné rozpoznání příčiny poškození rostliny. Ale víte, jak poznáte, kdy jsou napadené například hmyzem a kdy houbovými chorobami?
Rostliny poškozené hmyzem mívají:
-
tečky na rubu listů, stříbřité plošky, což jsou místa vpichů mšic a mer
-
jemnou pavučinku na rubu, pokud je napadnou svilušky
-
velké pravidelné výkusy s ostrými okraji, vykousané vrcholy – tak vypadají poškození krytonosci a bělásky
-
drobné výkusy a vpichy, jestliže rostlinu poškodí dřepčíci
-
červivé plody, což je napadení obaleči, vrtulemi, píďalkami, pilatkami či lalokonosci
Rostliny napadené houbovými chorobami mívají:
-
šedé či bělavé povlaky hub
-
nepravidelné skvrny na listech s měnícími se barvami
-
měkké tkáně včetně stonků
-
na rubu listů výtrusné kupky
-
listy jsou poškozeny celé, nejen na spodní straně
Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2017.