Pokud jde o výšku sekání, v teplejších obdobích roku sekejte na výšku 5–6 cm
Zdroj: Shutterstock

Jak pečovat o trávník. Kromě zálivky jsou důležité i další faktory

12. 08. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Svěží, sytě zelený, hustý, rovnoměrně rostoucí a bez jediného plevele. Takto by měl vypadat ukázkový zahradní trávník. Bez důkladné a správné péče během sezóny, a částečně i mimo ni, se však takového stavu docílit nedá. Trávník je neodmyslitelnou součástí zahrad, a i když jde o prvek, který je náročný na pozornost, mnoho lidí si okolí svého domu bez něho nedokáže představit. Jak přispět k tomu, aby travnatá plocha reprezentovala a nehyzdila?

Přiměřenost

Jestli se právě chystáte trávník založit, vězte, že rozsah travnaté plochy je třeba vždy přizpůsobit velikosti zahrady. Nemá smysl vytvářet příliš rozlehlé trávníky, protože pokud mají perfektně zapůsobit a zároveň splnit účel, neobejdou se bez precizní a zejména pravidelné údržby. Není však vhodné mít trávník za každou cenu všude, například v příliš malé zahradě. Zde se víc uplatní vhodně vybraná půdopokryvná zeleň.

Vždy myslete na to, že ošetřování nového trávníku by vás nemělo během sezóny příliš zatěžovat a obírat o čas, který byste mohli trávit úplně jinak. Kromě častého sekání budete muset takovou plochu během letních dnů pravidelněji zavlažovat, potřeba bude i přihnojování či ničení plevele. Pokud tedy nemáte času nazbyt, dobře si promyslete, zda opravdu chcete zatravnit téměř celou zahradu.

Přečtěte si také:
Jak vybrat ideální travní sekačku: Elektrická, benzínová nebo robotická

Výběr místa

Nejlépe bude trávník prosperovat na slunečném a vzdušném místě s kvalitně připravenou propustnou a spíš středně těžkou půdou. Vzniknout může i na polostinných a stinných místech, výběr takých stanovišť však obvykle přináší vícero problémů. Méně vhodné pro trávník jsou i jižně orientovaná stanoviště, protože zde dochází k rychlému prosychání porostu trav. Ideální je rovina, ale trendy je i vytváření terénních trávníkových nerovností, například kopečků.

Netradiční, a přitom velmi působivé je budování trávníkových teras, které mohou být způsobem, jak si propojit výše umístěnou terasu se zahradou níže. Podoby trávníků mohou být různé. V moderní zahradě se uplatní trávníky geometrického tvaru – čtverec, obdélník, kruh, ovál, v přírodně laděném exteriéru zatravněné plochy nepravidelných tvarů. Trávník může mít charakter dokonale působícího travního koberce, ale i květinové louky. Nebojte se ani odvážných řešení, když část trávníku budete udržovat v dokonalém a krátce posekaném vzhledu a část necháte vyrůst.

Důraz na využití

Trávník dokáže pěkně kontrastovat s okolní zelení, vytváří jedinečné spojení s květinovými záhony a se solitérními dřevinami. Může jít o plochu, která zůstane v rovině pohledově atraktivního prvku, ale nejčastěji bývá prostorem na různé volnočasové aktivity. A na toto je třeba myslet už při zakládání trávníku. V takovém případě se vyplatí trávník založit výsevem a využít na to speciální travní směsi, které snesou intenzivnější zatěžování. Vysévat však můžete jen do konce května, protože později by byla klíčící semena ohrožena vyšší teplotou a nadměrným suchem.

Trávník dokáže pěkně kontrastovat s okolní zelení, vytváří jedinečné spojení s květinovými záhony.

Trávník dokáže pěkně kontrastovat s okolní zelení, vytváří jedinečné spojení s květinovými záhony. Zdroj: Shutterstock

Rychlé řešení

Jestli neplánujete travnatou plochu využívat intenzivněji, spíš jen občas, a chtěli byste ji mít k dispozici co nejdříve, trávník si můžete založit i položením hotového travního koberce. Ideální je na to jaro nebo podzim, využít však můžete i deštivější období v létě. Oproti výsevu jde o dražší volbu, ale efekt je prakticky okamžitý. Plochu můžete po pár dnech od položení naplno využívat. Nutným předpokladem úspěchu je kvalitní příprava půdy a pravidelné zavlažování položeného travního koberce.

Údržba

Nejdůležitější je zálivka. Trávník zavlažujte rovnoměrně a pravidelně. Ideálně ráno nebo vpodvečer, ale ne moc pozdě večer. Po zalití by měl trávník oschnout. Zalévejte méně často většími dávkami vody. Ta se potom dostane i do hlubších vrstev a v případě potřeby bude v zásobě. Během léta nezavlažujte v době oběda ani v nejvíce horkých částech dne. Rovnoměrně vybarvený a hustý trávník podpoříte i doplněním živin. Hnojte hlavně na jaře a snažte se využívat hnojiva s postupným uvolňováním živin. Hnojit je však třeba i na začátku léta a potom začátkem podzimu, což přispívá k tomu, aby trávník bezproblémově přezimoval.

Trávník zavlažujte rovnoměrně a pravidelně. Ideálně ráno nebo vpodvečer, ale ne moc pozdě večer.

Trávník zavlažujte rovnoměrně a pravidelně. Ideálně ráno nebo vpodvečer, ale ne moc pozdě večer. Zdroj: Shutterstock

Zatímco na jaře jsou klíčová hnojiva s vyšším podílem dusíku, v létě je důležitý i obsah hořčíku a železa či různých stopových prvků a na podzim je zase třeba dodat více draslíku. I když jsou v nabídce různé typy hnojiv, osvědčená jsou ta pevná, granulovaná, která stačí rovnoměrně (pomocí aplikačního vozíku) rozmístit na travnatou plochu. Nejlépe před avizovaným deštěm, potom se do půdy dostanou příslušné látky snadno a rychle.

Sekání

Jde o jednu z nejdůležitějších činností péče o trávník. Pokud jde o výšku sekání, v teplejších obdobích roku sekejte na výšku 5–6 cm, jinak to může být 3,5–4 cm. Hlavně v létě byste určitě neměli sekat příliš nízko.

Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Zahrada
Tagy: péče o trávník rady a tipy Sekačka na trávu
Sdílejte článek

Diskuze