Jak prodloužit sezónu rajčat a oživit odumírající rostliny
Pěstujete-li rajčata, pravděpodobně v těchto dnech stojíte před dilematem, co udělat s vyčerpanými rostlinami. Máte je už vytrhat, nebo ještě je ponechat a sbírat poslední úrodu až do konce? Jak podpořit rostliny rajčat, aby i v těchto týdnech přinesly chutné plody?
Zhruba od poloviny srpna už rostliny rajčat nevypadají jako na začátku léta. Je na nich vidět opotřebování – vždyť přinesly mnoho krásné úrody. Listy a stonky jsou křehčí, slabší, i plody mohou být zjizvené a poškozené. Pozdní rajčata často trpí praskáním. Když vnější slupka popraská, hodně šťávy v rajčatech vyschne, takže zůstávají bez chuti a svěžesti. Tyto trhliny jsou též rájem pro škůdce.
Jak podpořit pozdní úrodu rajčat?
I když rostliny vypadají, že konec úrody je blízko, ještě stále je šance, že se dočkáte chutných plodů. Pomocí jednoduchých tipů můžete pomoci těmto starým rostlinám, aby byly opět silné. Samozřejmě záleží i na odrůdě, kterou pěstujete.
Mnoho populárních odrůd rajčat (například Roma, Celebrity a Rutgers) je vysloveně letními rostlinami. Koncem léta začnou přirozeně odumírat a není to suchem ani nemocemi. Všechnu úrodu totiž produkují najednou, a když nám ji odevzdají, odumřou. Jiné odrůdy rodí průběžně a kvetou i na konci léta. Ty je vhodné podpořit, aby rodily co nejdéle. Jak?
Rajčata sbírejte průběžně
Jedním z největších problémů rostlin rajčat je, že v polovině až koncem léta přinesou příliš mnoho plodů. Jsou-li jimi přeplněny, nemají dostatek energie na to, aby existující plody dozrály, nebo aby produkovaly další květy. Tento problém je znám jako přetížení plody a může se stát téměř všem druhům zeleniny. Jak tomu zabráníte? Častějším sběrem plodů a ponecháním menšího množství na rostlinách.
Rajčata nechejte dozrát mimo rostlinu
Víte o tom, že rajčata ve skutečnosti dozrávají lépe, když je odtrhnete z rostliny, než na ní? V době, kdy rajče mírně zčervená, ho oberte a umístěte na chladném místě mimo sluneční záření. Kromě toho, že takto rostlině odlehčíte, plody nepopraskají. Pokud tedy chceme, aby naše rostliny nadále přinášely úrodu, je nutné obírat je co nejdříve.
Rostliny rajčat přihnojte
V polovině léta rajčata vyčerpala z půdy většinu živin. Když je přihnojíte, budou mít dostatek energie, aby mohla pokračovat v kvetení a tvorbě plodů. Klíčem při hnojení v pozdní sezóně je stabilní, ne nárazový, silný impuls. Toho dosáhnete kompostovým čajem – hnojením rostlin každý týden.
Můžete použít i tekuté hnojivo z obchodu, ale když ho aplikujete týdně, použijte poloviční dávku. Kapalné hnojivo je vhodné proto, že působí rychle, vstřebává se kořeny i listy. Před koncem sezóny rostliny nemají dostatek času na to, aby profitovaly z granulovaných hnojiv. Kdy s hnojením přestat? Necelý měsíc před prvními mrazy.
Prořezávání a mulčování
Jestli jste dosud rajčata nestříhali a nemulčovali, je čas udělat to. Ostříhejte všechny spodní listy a větvičky. Kromě toho vždy odřežte všechny poškozené stonky a nezapomeňte odstranit všechny listy, které ve velkém množství hnědnou. Důležité je i mulčování – nejen kvůli plevelu, pomáhá též regulovat teplotu půdy a udržovat vlhkost.
Odstraňte květy
Když rostliny vstoupí do posledního měsíce, vyplatí se odstranit všechny květy. Pomůže to dokončit dozrávání plodů. Pozdní květy i tak nebudou mít čas, aby z nich vznikly plody, proto je lepší přesunout energii na vývoj už založené úrody.
Rada na závěr
Když rajčata přestanou rodit, nenechejte rostliny uschnout v zahradě! Mohli byste si do zahrady pozvat škůdce a choroby, které vám zničí na další rok pěstované plodiny. Když udeří první mrazy, vytrhejte všechny zbylé rostliny rajčat a vysaďte krycí plodinu.
Sabína Zavarská
Zdroje: oldworldgardenfarms.com
Foto: istock.com