Jak se zbavit malých černých mušek u pokojových rostlin? 4 jednoduché způsoby, jak na to
Malé, ale otravné. Mušky, které se rojí kolem pokojových rostlin, jsou nejen nepříjemné na pohled, ale mohou také uškodit vašim rostlinám. Přemýšlíte, odkud se vzaly a jak se jich úspěšně zbavit? Máme pro vás několik užitečných tipů.
Není muška jako muška
Malé černé mušky poletující kolem rostlin se nazývají smutnice (Bradysia). Mnozí si je pletou s octomilkami (Drosophila melanogaster), známými také jako vinné mušky. Ty jsou však ve srovnání se smutnicemi větší a mají obvykle světle hnědou až žlutavou barvu. Živí se především hnijícím ovocem, kvasinkami a bakteriemi, a proto se nejčastěji vyskytují v blízkosti ovocných stromů, keřů nebo jejich plodů.
Smutnice poznáte na první pohled podle jejich černého zbarvení a velikosti 1–2 mm. Dospělý jedinec žije přibližně týden, během kterého stihne naklást stovky vajíček do vlhké půdy. Z vajíček se za 3–6 dní líhnou larvy, které jsou pro rostliny nejnebezpečnější. Larvy se živí nejen houbami a rozkládající se hmotou, ale i kořínky rostlin, což může způsobit značné škody.
Odkud se smutnice a jejich larvy berou?
Smutnice se k vám domů mohou dostat několika způsoby. Mohli jste si je přinést z obchodu spolu s nově zakoupenými pokojovými rostlinami. Vajíčka nebo larvy mohou být také přítomné v substrátu napadené rostliny nebo v kompostu.
Pozor také na vodu, kterou rostliny zaléváte. Problém může představovat zejména dešťová voda nebo voda, která stála delší dobu v nádobě. Smutnice si domů můžete přinést i z venkovního prostředí, například pokud na přesazování pokojovek používáte zahradní půdu.
Vyzkoušejte jednoduchý test
Chcete-li zjistit, zda se v půdě nacházejí larvy smutnic, zkuste jednoduchý trik. Do zeminy vložte několik kousků brambory a nechte je tam alespoň dva dny. Larvy přitahuje škrob, takže pokud bude brambora obžraná, máte jasno – můžete začít bojovat.
Tip:
Smutnice mají rády mokrou půdu, do které kladou svá vajíčka. Abyste zabránili jejich přemnožení, dávejte pozor na přemokřený substrát. Přemokření navíc škodí rostlinám i bez přítomnosti těchto škůdců.
3 tipy, jak se zbavit smutnic
- Octem a saponátem:
Smíchejte ocet a kuchyňský saponát v poměru 1:1 a směs nalijte do menší nádoby, kterou umístíte poblíž květináče. Ocet mušky přitáhne a díky saponátu se v roztoku utopí. - Jedlá soda:
Jedlá soda má baktericidní vlastnosti, které pomohou při hubení larev i mušek. Posypte povrch substrátu jedlou sodou, nechte chvíli působit a poté rostlinu zalijte vodou. - Česnek:
Česnek je silný odpuzovač smutnic. Rozkrojte jeden stroužek česneku a zapíchněte ho do substrátu v květináči. Můžete také česnek rozdrtit a smíchat s vodou, kterou rostliny zalijete.
Text: Michaela Krivdová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME
Takže děcka pozorte. Zapomeňte na ty rady z článku. Protože to nefunguje. TVL SODA 🤣🤦 Vyzkoušel jsem všechno možný a jediny co funguje je zasypat povrch hlíny kremicitym piskem( a nebo tim co se dává do zámkové dlažby). Protoze je je ten písek jemný a porad se sype tak se pres nej smutnice nedostanou ani tam a ani ven. Úspěšnost 100%