Jak si udělat pořádek v zahradním náčiní?
Čím větší chaos v zahradním domku panuje, tím spíš máme sklon generální úklid odkládat – často ze strachu, že proces třídění a ukládání věcí zabere celou věčnost, nebo že se nám stádium „krásně uklizeno” stejně nepodaří […]
Čím větší chaos v zahradním domku panuje, tím spíš máme sklon generální úklid odkládat – často ze strachu, že proces třídění a ukládání věcí zabere celou věčnost, nebo že se nám stádium „krásně uklizeno” stejně nepodaří dlouhodobě udržet. Nejspíš i proto zařadila japonská spisovatelka Marie Kondo jako první krok svého „zázračného úklidu” dosti zásadní faktor… Odhodlání.
Aby se zvýšila šance, že následující návod na zahradní čistku nebudete v blízké době potřebovat znovu, požádali jsme o pomoc Markétu Mrázkovou, profesionální organizátorku a KonMari konzultantku, která prostřednictvím svého projektu Víceradosti.cz pomáhá nastolit pořádek v českých domácnostech.
Koupili byste si danou věc znova?
Motyčka, sklizňové nůžky, rýč, rukavice… Pokud jste sami ztratili přehled, kde co vlastně máte uložené, možná si teď kladete otázku: když v zahradním domku nic nemá své pevně dané místo, odkud vlastně začít? Podle Markéty Mrázkové byste si na vytřídění zahradnických pomůcek v první řadě měli vyhradit alespoň dvě až tři hodiny času. „Pak doporučuji postupovat následovně: ze změti různých předmětů dejte k sobě ty stejného druhu – například všechny nůžky, lopatky a podobně. Poté jednu věc po druhé berte do rukou a pokládejte si následující otázky: Dělá mi radost? Používám ji? Koupil/a bych si ji znova?” přibližuje rozhodovací postup Markéta Mrázková. Říkáte si, že byste takovýmto postupem museli vyřadit většinu nářadí, protože se radujete leda nad svými pěstitelskými úspěchy, ale sebelepší motyčka či lopatka z vás tuto emoci nevydoluje? Nenechte se odradit hned na startu, metoda KonMari se dá stejně efektivně použít pro oblečení, knihy i šuplíky s nářadím. „Radost nemusíme chápat jen v euforickém slova smyslu. Věci praktického rázu nám mohou dělat také radost z užitku. Možná vám nějaké zahradnické nůžky dělají radost, protože dobře stříhají, dobře se drží… A na to byste se měli při třízení zaměřit!” doporučuje odbornice na japonskou úklidovou metodu.
Jak vypadá nářadí vašich snů?
Co když si ale při probírce jednotlivých kusů nářadí uvědomíte, že by vám dělal radost úplně jiný, nový model, na který nejspíš ještě budete dlouho šetřit? „Pokud si danou věc aktuálně nemůžete dovolit, vezměte si list papíru a vypracujte si na něj vizi vašeho ideálního zahradního domku – včetně vylepšených úložných prostorů a nového nářadí. Rozhodně se pořízení vysněného zahradního nářadí více přiblížíte tím, když si uděláte pořádek v tom, co už máte,” apeluje Markéta Mrázková. Často se v praxi setkává spíš s opačným problémem – když v prostoru vládne zmatek, kde neustále někdo něco hledá (a často marně), některé věci se pak v jedné domácnosti sejdou v mnoha exemplářích. „Pokud vám na zahradě někdo pomáhá, a potřebujete tedy více rýčů nebo motyček, ponechte si je. Hlavně jde o to, abyste neměli šestery nůžky, z toho troje tupé a další zrezivělé… A abyste netrávili čas nepříjemným hledáním těch jediných ostrých, když je nejvíce potřebujete. Až si vyberete kusy nářadí, které používáte nejraději, dovolte si zbytek propustit,” povzbuzuje průvodkyně metodou KonMari.
Hlavně žádnou výstavku nechtěného…
Povedlo se vám vytřídit dvě krabice zbytečností, a už u srdce hřeje úleva, že jste definitivně zvítězili nad nepořádkem? Pozor, gratulovat si můžete až v momentě, kdy se nechtěného nářadí doopravdy zbavíte. „Teprve ve chvíli, kdy vytříděné předměty opustí váš prostor a předáte je novému majiteli nebo do sběrného dvora, můžete říct, že jste celý proces ukončili a osvobodili se od nepotřebného. Hlavně odvoz příliš neodkládejte, aby se nestalo, že v koutu zahrady budete mít výstavku vytříděných věcí. To není kýžený výsledek!” varuje Markéta Mrázková. Pokud ctíte udržitelný přístup k životu, který vám brání vyhazovat funkční věci, můžete nepotřebné kusy nářadí darovat známým, nabídnout za odvoz, vyměnit na lokálním swapu, prodat přes bazar… Loučení se starými věcmi ale nijak neprotahujte! Abyste se dostali do onoho skvělého bodu, kdy se ve svých zahradnických pomůckách dokonale vyznáte, potřebujete jich vlastnit optimální počet.
Vodorovně, nebo svisle?
Nyní se vraťme k vašim favoritům – tedy k nářadí, s nímž na zahradě rádi pracujete. Jak ho uložit, aby pro vás bylo co nejsnazší ho nejen najít, ale i vrátit na původní místo? „Za nejlepší volbu pro jakékoli úložné prostory považuji vertikální neboli svislé ukládání věcí. Je velmi skladné, praktické, přehledné a také esteticky příjemné,” vyjmenovává výhody expertka na pořádek. Třebaže vám bedýnky, organizéry či kartonové krabice mohou udělat dobrou službu (zvlášť pokud je pečlivě opatříte štítky a popisky), Markéta Mrázková doporučuje začít doslova a do písmene u zdi. „Podívejte se, jak máte využitý úložný prostor na stěnách. Kromě polic po celé délce zdí vám velmi dobře poslouží různé háčky, případně závěsné nástěnky. Ty se hodí zejména pro základní nářadí, které nejčastěji používáme a chceme ho mít vždy rychle dostupné a na očích. Uvidíte, že až si váš zahradní domek protřídíte a hezky uspořádáte, bude vám péče o zahradu dělat ještě větší radost!”
redakce, foto Shutterstock