
Jak snadno chránit své záhony před ptactvem? Nejdříve je důležité pochopit, proč útočí na vaše záhony + 3 účinné metody
Jen si to představte. Probudíte se jednoho jarního rána a nadšeně vyrazíte na zahradu zkontrolovat své čerstvě vysazené sazeničky rajčat. Místo úhledných řádků vás však čeká nepříjemné překvapení – polovina rostlinek je vytahaná ze země a kolem poskakují dva kosi, kteří si zjevně pochutnávali na vaší tvrdé práci.
Po několika podobných zkušenostech si řeknete dost a začnete hledat způsoby, jak své záhony před nenechavým ptactvem ochránit. Po letech experimentování pro vás máme několik metod, které skutečně fungují a přitom nezruinují rodinný rozpočet ani neublíží našim opeřeným kamarádům.
Proč vlastně ptáci útočí na naše záhony?
Než se pustíme do řešení problému, je dobré pochopit, proč se ptáci o naše záhony tak zajímají. Nejde jen o to, že by nám chtěli škodit. Čerstvě zrytá půda pro ně představuje hotový supermarket. Hledají v ní žížaly, larvy hmyzu a další drobné živočichy. Navíc čerstvě zasazená semínka a mladé výhonky jsou pro ně vítaným zpestřením jídelníčku.
Osvědčené metody ochrany, které se vyplatí
1. Ochranné sítě – nejspolehlivější řešení
Jakmile vám dojde trpělivost s opakovaným vysazováním, pořiďte si zahradní síť s drobnými oky. Natáhněte ji nad záhony a na krajích připevněte pomocí kolíků. Ptáci se k rostlinkám nedostanou, ale světlo, voda i vzduch ano. Síť je navíc téměř neviditelná, takže neruší celkový dojem ze zahrady.
Tip z praxe: Síť by měla být umístěna asi 10-15 cm nad rostlinami. Pokud ji nainstalujete příliš nízko, zvídavější ptáci si na ni sednou a svou vahou ji prohnou až k rostlinám.
2. Strašáky – staré známé s moderním twistem
Klasický strašák do zelí v babiččině zahradě měl svůj důvod. Vy si nyní můžete vyrobit modernější verzi – na tyč připevněte staré CD disky, které se ve větru točí a odráží světlo. Spolu s několika zvonečky vytvářejí efekt, který ptáky odrazuje. Funguje to bezvadně, dokud si na to ptáci nezvyknou.
Pozor: Bude dobré, pokud budete strašáky pravidelně přemisťovat. Jakmile necháte CD disk na stejném místě dva týdny, kosi si na něj zvyknou a začnou ho ignorovat.
3. Reflexní pásky – levné a účinné
Po loňském frustrujícím roce, kdy vám ptáci snědli všechny jahody, možná budete chtít letos zkusit reflexní pásky. Jsou to vlastně takové dlouhé plastové stuhy, které se ve větru pohybují a lesknou. Natáhněte je křížem krážem nad jahodovým záhonem ve výšce asi 30 cm. Výsledek? Konečně budete mít dost jahod i na marmeládu!
4. Zvukové plašiče – řešení pro větší plochy
Na rozlehlejší části zahrady použijte zvukový plašič, který vydává nepravidelné zvuky. Některé napodobují ptačí predátory, jiné jsou prostě nepříjemné. Sousedi se vám sice zpočátku možná budou smát, že vedete válku s ptactvem, ale až uvidí rozdíl v úrodě, pořídí si ho taky.
Upozornění: Zvukové plašiče mohou být pro sousedy rušivé, proto je používejte jen během dne a v rozumné hlasitosti.

Na rozlehlejší části zahrady použijte zvukový plašič, který vydává nepravidelné zvuky. Zdroj: Shutterstock
5. Bylinkový lem – přírodní a voňavé řešení
Vysaďte kolem zeleninových záhonů lem z levandule, šalvěje a rozmarýnu. Nejen že to krásně voní, ale ptákům to paradoxně nevoní vůbec. A navíc máte po ruce čerstvé bylinky na vaření. Win-win situace!
Co nefunguje aneb učení se z chyb
Samozřejmě, že ne všechny experimenty jsou vždy úspěšné. Třeba plastové napodobeniny dravců – ty fungují asi tak týden, než ptáci prokouknou že se sova na tyči nikdy nepohne. Stejně tak různé sprejové odpuzovače vydrží pouze do prvního deště. Tak pozor na to.
Na závěr pár praktických rad
Kombinace různých metod funguje nejlépe. Jeden týden používejte sítě, další reflexní pásky. Ptáci jsou totiž chytřejší, než by se mohlo zdát, a na jednotvárné odstrašovače si rychle zvyknou.
Také se osvědčilo načasování. Nejzranitelnější jsou rostliny v době klíčení a těsně po vysazení. Právě tehdy věnujte ochraně největší pozornost.
A poslední rada? Buďte vytrvalí. Ochrana záhonů je trochu jako šachová partie mezi vámi a opeřenými návštěvníky. Někdy vyhrají oni, ale s trpělivostí a správnou strategií můžete být nakonec vítězi vy – a to bez jediného zraněného ptáčka.
Text: Claudie Kornelová
Foto: Shutterstock
Zdroje: Kniha – The Bird-Friendly Backyard: Natural Gardening for Birds od Julie Zickefoose
Kniha – Bird-Friendly Gardening: Guidance and Projects for Supporting Birds in Your Landscape od Jen McGuinness
Kniha – Woodpecker Deterrent – Pigeon Deterrent: Stop Woodpeckers Destroying Your Siding & Pigeons Messing Your Residence od Simon Marlow