Jak udělat ze zahrady ideální místo pro děti

14. 09. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Nejen děti by za pěkného počasí měly trávit co nejvíce času venku. Pokud se poblíž nachází dětské hřiště, jistě jej rodiče využívají. Děti si tu najdou kamarády a společně se vydovádí.

Na hřišti však může být občas hlava na hlavě a raději bychom s potomky a jejich hrami zůstali v soukromí zahrady. V každé zahradě se najde místo pro herní koutek nebo kus trávníku pro první gymnastické pokusy.

FOTO istock

Houpání, lezení a skoky

Většina dětí miluje houpání, na houpačku se na hřišti stávají fronty. Proto by houpačka neměla chybět na žádné zahradě s dětmi. Máte-li na zahradě stromy, nemusíte řešit, kam houpačku pověsit, stačí na vhodnou větev zavěsit paletu nebo starou pomalovanou pneumatiku a je o zábavu postaráno. U velmi malých zahrad máme možnost zavěsit houpačku alespoň na pergolu.

Děti jsou šplhavé a dříve nebo později se na nějaký strom pokusí vylézt. Vhodnější však bude instalace šplhacího hřiště. V moderních zahradách se většinou vyskytují okrasné dřeviny se slabými větvemi a na ovocné stromy bychom měli nechat děti lézt co nejméně, protože hrozí jejich poškození. Stavba domácího šplhacího hřiště není zas až tak náročná! Pokud si chceme práci ušetřit, musíme sáhnout hlouběji do peněženky a pořídit typizované dřevěné hřiště.

Certifikátem ověřené sestavy splňují nejvyšší nároky na bezpečnost a kvalitu. Na výběr máte mezi zhotovenými na míru nebo stavebnicovým systémem. Variabilitu poskytuje i způsob opracování dřeva, ať už upřednostníte přírodní kulatinu, nebo inklinujete raději k hranolům se seřezanými hranami. Velmi oblíbená je poslední dobou také trampolína. Většinou bývá k vidění na nožkách, ale může být i zabudovaná do země.

plastova chaloupka

FOTO istock

Zahradní domky

V žebříčku dětských přání se na horních příčkách jistě nachází domeček. Můžete jim koupit plastovou chaloupku, ale když postavíte vlastníma rukama dřevěný domeček, můžete získat i originální doplněk do zahrady a je zbytečné zapírat, že se také těšíte, až budou děti pryč a vy si jej budete moc také vyzkoušet!

houpačka pro deti

FOTO Hornbach

Pískoviště

Venku se může nadělat nepořádek, takže zahrada je ideálním prostorem pro kulinářské i jiné pokusy, při nichž se experimentuje s nebezpečnými látkami, třeba s vodou, potažmo s blátem při výrobě křupavých blátových koláčků. Všechny kulinářské experimenty lze zpravidla lehce opláchnout zahradní hadicí, včetně šéfkuchaře.

Malí kuchtíci mohou trénovat i na pískovišti, ale budou se muset dohodnout s aspirujícími stavitely, jestli je důležitější bábovka, hrad nebo tunel.

Pískoviště dokáže zabavit malé zvídavé stavitele někdy i na celé hodiny. Může být uděláno jednoduše ze staré pneumatiky a vůbec nebude na škodu, když v jeho blízkosti bude i tabule na malování křídami. Většina dětí ocení i betonovou nebo dlážděnou plochu, na kterou lze křídami nakreslit vše od závodní dráhy pro auta, po skákacího panáka.

šachovnice

Pokud chceme opravdu originální hru do zahrady, můžeme vybudovat obří šachovnici. Figury můžeme koupit nebo je nechat vyrobit na míru. Šachovnice se stane i součástí yahradní architektury. FOTO ISTOCK

šplhací koutek na zahradě

Pokud nechceme mít umístěný šplhací koutek na zahradě celoročně, pořídíme dětem lehčí prolézačku, kterou můžeme po sezóně případně uklidit. FOTO GEODOME

Hry zahradní i vodní

Většina míčových a kolektivních sportů vznikla právě z odvěké lidské potřeby společně si hrát i soutěžit mezi sebou. A kde jinde než pod širým nebem? Oblíbenou letní kratochvílí jsou proto zejména míčové hry jako volejbal, nohejbal, tenis – i ten „líný“ anebo stolní, pokud je k dispozici alespoň nějaká plocha pingpongový stůl nahrazující.

Pinkat si však můžeme i badminton, klidně jen tak bez sítě, a děti jistě dodnes nepřestaly hrát na třetího. Léto a koupání patří k sobě. V našich krajích se za poslední léta na mnoha zahradách začaly objevovat různé typy bazénů. Vodní hrátky ale nespočívají jen v ponoření se do chladivé vody.

V koupališti a větším zahradním bazénu můžeme hrát i různé hry jako vodní pólo nebo volejbal. Pokud bazén nemáme, v horkých dnech pobaví i osvěží jednoduchá skluzavka napojená na hadici. Samozřejmou výbavou by měly být i různé nafukovací nebo pěnové plováky, díky kterým se dá ve vodě řádit ještě víc.

Stále větší oblibu získává paddleboard, tedy plovák podobný surfovému prknu. Je skvělý pro (nejen balanční) posilování celého těla a v hlubším rybníku nebo na přehradě poslouží i jako plocha, ze které se dá skákat.

šplhací koutek na zahradě

Pokud nechceme mít umístěný šplhací koutek na zahradě celoročně, pořídíme dětem lehčí prolézačku, kterou můžeme po sezóně případně uklidit. FOTO GEODOME

umelá skluzavka

MATERIÁLY Dřevo, kov a plast jsou materiály, ze kterých můžeme vybírat. Lehké herní prvky pro děti jsou většinou z plastu a hýří pestrými barvami, které však nevydrží na věky. Zejména pokud je například skluzavka vystavená na slunci. Po čase může plast zkřehnout či jeho povrch zhrubnout. Trvanlivé dřevo a kov vypadají v zahradě decentně a konstrukce z nich mají vyšší nosnost. Nesmíme ale zapomínat na údržbu. Mějme na paměti, že laciné výrobky jsou lákavé, ale nemusí být dostatečně bezpečné a trvanlivé FOTO KETTER

Nabídka herních prvků a aktivit je široká.

Podle osobních zálib zvolíme napevno instalované houpačky, hrazdy a nebo si rozbalíme jinou zábavu.

V poslední době jsou oblíbené trampolíny a prolézací hrady.

Takové produkty musí mít bezpečnostní certifikát a prodejce jej musí na požádání předložit.

Herní a zábavné prvky, které jsou celoročně venku, musí být odolné proti počasí.

Na konci sezóny prvky ošetříme a na začátku sezóny je zkontrolujeme, jestli je vše pevné a bezpečné.

TEXT: KRISTÝNA LIŠKOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM, ISTOCK
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Zahrada
Tagy: houpačky Od partnerů pískoviště relax v zahradě trampolíny Zahradní domky
Sdílejte článek

Diskuze