Shutterstock_2089001488.jpg

Jak vyrobit hřiště pro psa

20. 08. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Chcete upevnit vztah se svým psem, předcházet situacím, kdy čistě z nudy ničí záhony či vybavení zahrady, a ještě svého čtyřnohého parťáka naučit, aby více vnímal vlastní tělo? Zařiďte mu sportoviště! Správně unavený pes je […]

Chcete upevnit vztah se svým psem, předcházet situacím, kdy čistě z nudy ničí záhony či vybavení zahrady, a ještě svého čtyřnohého parťáka naučit, aby více vnímal vlastní tělo? Zařiďte mu sportoviště!

foto Shutterstock

Správně unavený pes je spokojený pes,“ kostatuje s úsměvem Pavel Bradáč, který se trénování psů, včetně těch s problémovým chováním, věnuje profesionálně už dvanáct let. Jak tedy začít se zahradním cvičením, aby bavilo psa i páníčka?

 

DESET MINUT A ZÁSOBA PAMLSKŮ

Před první sportovní lekcí zdaleka nemusíte měnit půl trávníku na psí hřiště, postačí vám chvíle volna a hrst motivačních pamlsků. „Pes se nezvládne dlouho soustředit, je to otázka pěti, deseti minut, po kterých by mělo přijít uvolnění,“ připomíná psí psycholog Pavel Bradáč, že byste neměli od zvířete očekávat schopnost půlhodinové koncentrace. „Ještě než začnete vymýšlet všelijaké překážky, doporučil bych, ať nejprve jen učíte psa chodit po rovném povrchu za pamlsky. Na výcviku obvykle dávám takový test: chci, aby člověk s pamlskem v ruce docílil toho, že ho pes obejde. Tak poznám, jestli pes už chození za pamlskem ovládá.“

foto Shutterstock

 

DYNAMICKÉ, NEBO POMALÉ PŘEKÁŽKY?

Co se psích sportů týče, můžete si vybírat mezi dvěma kategoriemi zdolávání překážek – ty takzvaně „rychlé“ se od „pomalých“ ale neliší jen tempem. „Do rychlého překonávání překážek patří sporty typu agility nebo Aframe, kde pes něco přebíhá, prolézá, přeskakuje či podlézá. Při tomto dynamickém pohybu se pes cvičí bez vodítka, s výjimkou chůze na kladině, kde se zkraje vodítko používá jako pojistka, aby pes nezpanikařil a nezranil se skokem dolů,“ přibližuje akčnější sportovní kategorii Pavel Bradáč. Sám je, nicméně, velkým příznivcem pomalých překážek, které využívá i při trénování záchranářských psů. „Psi se učí chodit třeba přes zmuchlaný igelit, položené špalky, příčky či plechy na pečení. Tam je důležité, aby pes neběhal, ale opravdu pomalu chodil. Hlavně nervóznější psi se tím učí lépe vnímat zadní nohy a celkově se pomalým pohybem zklidní a psychicky stabilizují,“ popisuje benefity odborník. Zjednodušeně se dají účinky pomalých tréninků na psy přirovnat k meditaci všímavosti, jež lidem pomáhá redukovat stres a lépe se soustředit na přítomný okamžik.

foto Shutterstock

 

ABY PEJSEK SEBRAL ODVAHU…

Třebaže se při pomalém překonává ní překážek používá vodítko držené v blízkosti psa, rozhodně není cílem, abyste zvíře násilím „dotáhli“ někam, kam se bojí vkročit. „Pro některé psy může být například velmi stresující, když po nich chci, aby přešli karton od mražených kuřat. Pokud ale na psa nespěchám, jen ho v klidu motivuji, by překážku zdolal dobrovolně, naučí se to a velmi se tím posílí,“ slibuje Pavel Bradáč. Zatímco jedna trenérka z jeho týmu prý drží osobní rekord 135 minut čekání, než pes vlezl do plechového tunelu, sám psí psycholog prý nikdy nemusel psa motivovat déle než čtvrt hodiny (kdy nad strachem údajně zvítězila lákavá cestička z paštiky).

foto Shutterstock

 

SPORTOVNÍ TÝM VEDETE VY

Slibujete si od cvičení nejen zábavu, ale i méně problémů s vaším mazlíčkem? Pátrajte po hlubších příčinách „zlobení“, důvodem totiž nemusí být jen nedostatek mentální stimulace, ale také stres či separační úzkost. Psí sport jistě neuškodí ani v těchto případech, naopak posílí vzájemný parťácký vztah – vždy by ale měl být správně vedený. Slovy psího psychologa: „Tým musí řídit člověk, nikoli pejsek.“


JAK SE POZNÁ BEZPEČNÁ PŘEKÁŽKA?

Každá psí překážka by měla splňovat čtyři kritéria:

1. Když na ni pes skočí z kterékoli strany, nepřevrátí se.

2. Při používání se pod psí vahou neprolomí ani nepropadne.

3. Nehrozí, že z překážky pes sklouzne. (Před cvičením tedy zkontrolujte, zda nemá zvíře mokré tlapky, a nepouštějte ho na povrch zmáčený deštěm či sněhem).

4. Z překážky netrčí hřebíky, ostré hrany ani jiné nástrahy.

A bonusové pravidlo pro štěňata? Do jednoho roku věku by neměla sbíhat žádné šikmé plochy ani schody, ještě totiž nemají spojené kloubní hlavice s kostmi, takže by si na překážce tohoto typu mohla vážně ublížit.


Veronika Košťálková, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze