Zahrada po povodních vypadá tragicky, ale dá se obnovit
Zdroj: Shutterstock

Jak začít s obnovou zahrady zasažené povodní? Praktický návod, jak ji zachránit krok za krokem

02. 11. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Zahrada po povodních vypadá tragicky. Nejednoho člověka rozbrečí. Nezoufejte si však. Nyní je čas na její obnovu. A my pro vás máme poutavé čtení plné praktických rad. Poradíme vám, jak se vypořádat s následky povodní. Od první pomoci na zasažené zahradě, až po její obnovu. 

Zahrada po povodních, co dělat? 

Zahrada po povodních je v šoku a potřebuje okamžitou péči. V prvé řadě je nutné zhodnotit rozsah škod. Uvědomte si však, že půda na pozemku, kterým se přehnala povodeň, je hluboko promáčená. Proto zbrzděte potřebu okamžitě na zahradu vlítnout a okamžitě ji opravovat a dávat do původního stavu. Musíte počkat, až trochu oschne. Pokud na ní stále ještě stojí voda, je zapotřebí ji nejprve odstranit. Nejlepším a nejúčinnějším způsobem, jak odstranit vodu ze zatopené zahrady, je použití ponorného čerpadla.

Přečtěte si také:
10 okrasných keřů do zahrady: Bez námahy představují krásnou zahradu bez starostí

Abyste však mohli čerpadlo používat, musíte mít přístup k zdroji energie. V případě malé zahrady se můžete pokusit vodu odstranit pomocí kbelíků nebo jiných větších nádob. V případě, že se vám na zahradě hromadí voda na jednom místě, můžete zkusit vykopat drenážní příkopy, které odvedou vodu z nejvíce zatopených míst do nižších terénů nebo tam, kde již nebudete škodit zahradním rostlinám. Pomoci vám mohou i materiály, které absorbují vodu, jako písek, piliny nebo kůru stromů. 

Potom, co odklidíte vrstvu bahna, můžete zbytek dočistit tlakovou myčkou

Potom, co odklidíte vrstvu bahna, můžete zbytek dočistit tlakovou myčkou. Zdroj: Shutterstock

Než zahrada uschne odstraňte bahno

  • Než zahrada uschne, je zapotřebí rozrušit zasychající bahno, aby nevznikl nepropustný škraloup. Vrstvy nad 5 cm v blízkosti stromů proto šetrně odhrňte, aby se nedusily kořeny stromů. Bohužel nánosy bahna mohou být tak silné, že jeho likvidace může trvat i měsíce. 
  • Odtraněné bahno nikde neskladujte, ale odvezte ho jako odpad. Nicméně i tak se bahna zbavená zahrada bude kontaminace zbavovat ještě přes zimu. V případě, že však došlo k povodni na jaře, budete si muset počkat jeden celý rok. 
  • Mějte na paměti, že v této fázi záchrany je třeba dbát nejen na její budoucí podobu a možnost dalšího pěstování, ale také na vlastní bezpečnost a zdraví. Proto je nezbytné vždy pracovat s ochrannými pomůckami jako jsou rukavice, případně brýle, holínky a používat byste měli i respirátor. Jinak byste se totiž vystavovali zbytečnému riziku nákazy a následným zdravotním problémům. 
  • Vyvrácené mladé stromky je nutné co nejdříve narovnat a stabilizovat. Na starší stromy, které byly dlouho pod vodou a nyní se naklánějí, si musíte dát pozor. V těchto případech byste se měli obrátit na zkušeného arboristu. Z bezpečnostních důvodů se k nim nepřibližujte, dokud půda dostatečně nevyschne. 
  • Zatímco bude pozemek stále vysychat, budete mít také dost času na opravu zavlažovacího systému, pokud jej na zahradě máte, případně na čištění hadic a dalšího nářadí, které bylo pod vodou. Bude třeba jej umýt a vydezinfikovat, aby se do půdy nedostávaly škodlivé bakterie, které na něm při povodni ulpěly. 
Kuta,,CenZbytky vody se můžete pokusit odstranit i ručnětral,Lombok,,Indonesia,-,February,02,2021,:,Cleaning

Zbytky vody se můžete pokusit odstranit i ručně. Zdroj: Shutterstock

Potom, když ustoupí voda opravujte a čistěte

Potom, když ustoupí voda odstraňte všechny nebezpečné předměty, jako jsou zlomené větve, naplevené předměty, poškozené ploty a další předměty, které by mohly způsobit úraz. Zkontrolujte také všechny rostliny, zda nejsou poškozené nebo uhynulé. Opatrně očistěte jejich stonky, listy i kořeny. Ujistěte se, zda rostliny nemají mechanická poškození. Jestliže záplava poškodila větve některých z vašich stromů, odřežte je, ohnuté větve podepřete, dokud se nevzpamatují. Poškozené části rostlin je nutné odstranit.

Pokud jsou rostliny zcela podmáčené, je nutné je vyjmout z půdy a nechat okapat. Bohužel, pokud jsou jejich kořeny shnilé, rostlinu bohužel již nezachráníte. Očištěné a prořezané rostliny je přemístěte na suché a teplé místo. Pozor, odstraněné rostliny rozhodně nepatří na kompost. V případě plodin na zahradě po záplavách, buďte nekompromisní a vše vyhoďte. A to dokonce i ovoce z ovocných stromů, protože i ony mohly nasáknout kontaminovanou vodu.  

Dříve, než něco zasadíte, otestujte půdu

Dříve, než něco zasadíte, otestujte půdu. Zdroj: Shutterstock

Zahrada je uklizená a vyschlá, co dál? 

Povodeň se sebou kromě úrody vzala také podstatnou část živin, které byly uloženy v půdě. A ty musíte doplnit, jde především o dusík, fosfor, draslík, a také organickou hmotu, která vrátí půdě ztracenou strukturu. Mělo by jít o dávku kompostu, kterou je zapotřebí zapravit do země, ale vhodné je přidat rovněž i zelené hnojení, čili rostlinami, které svým rozkladem záhony pohnojí. Jakmile tyto rostliny vyrostou, posekají se a před zimou se zapraví do půdy. Vhodnými rostlinami pro zelené hnojení jsou jetel, hrachor, bob, lupina, vojtěška, řepka, svazenka, měsíček, oves, žito a další druhy. A vůbec nejlepší je, když se vyseje směs více druhů rostlin, protože zelené hnojivo potom bude bohatší na potřebné látky.  

Abyste si byli jisti, že už je všechno v pořádku, měli byste si nechat provést půdní test, který jasně ukáže, jak na tom pozemek je. Pokud výsledky neukáží výrazné překročení limitů, existují různé způsoby, jak škodlivé látky v půdě eliminovat. Pomoci může obohacení půdy humusem nebo výsadba rostlin, které vážou těžké kovy. Další možností je ředění stávající půdy půdou z nekontaminovaných míst, používání sorbentů nebo neutralizace vápněním. Jde o vápnění páleným nebo dusíkatým vápnem a zakrytí půdy plachtou. Vápno pomůže kontaminovanou půdu dezinfikovat. 

I skleníky po povodni potřebují speciální péči

I skleníky po povodni potřebují speciální péči. Zdroj: Shutterstock

Sanace skleníku 

V případě, že skleník má betonové dno, čeká vás nejvíce práce. Voda totiž nemůže ze skleníku odtékat, čemuž přispívají i betonové základy. Pomoci tomu můžete tím, že vodu ze skleníku odčerpáte. Nicméně pak vám stejně nezbude nic jiného, než počkat, až půda a bahno ve skleníku vyschne. Oschlé bahno potom odstraňte a půdu, která se nachází pod ním vyvezte na venkovní záhony, kde se pokuste o její ozdravení pomocí zeleného hnojení (To pak před zimou posečte a zapravte do půdy.). Vnitřní betonové stěny, sklo i betonové dno skleníku potom důkladně vyčistěte vapkou. Výsledkem této péče, je zcela prázdný a suchý skleník. Na jaře pak do něj navezte do skleníku koňský hnůj, pořádně ho ušlapejte a následně na něj navezte slámu nebo seno. Teprve až potom do skleníku navezte čerstvou půdu, kterou obohaťte o nekontaminovaný substrát. Do něhož vmíchejte půdu vyčištěnou a pohnojenou zeleným hnojivem. 

Je nutné další sezónu počítat s větším množstvím škůdců

Je nutné další sezónu počítat s větším množstvím škůdců. Zdroj: Shutterstock

S čím začít další jaro

  • Je pravděpodobné, že se další rok bude na zahradě vyskytovat větší počet různého plevele, jež se sem dostaly s bahnem. 
  • Zahrada je rovněž ohrožena i masivním výskytem houbových chorob a některých škůdců, i proto je důležité zahradu pečlivě sledovat a používat vhodné prostředky ochrany. 
  • Plodovou zeleninu ještě ten rok nepěstujte. Zkuste to až o rok později. 
  • Mnoho živočichů během povodní svůj domov ztratila, nebo dokonce zahynula, a proto je potřebné vytvořit vhodné podmínky pro nově příchozí. Vytvořte proto na zahradě úkryty pro drobná zvířátka a hmyz. Může jít o kopičky listí a dřívek, hromadu kamení. 
  • Doplňte zahradu i o krmítka  ptačí budky pro ptáčky, oni vám pak na oplátku pochytají komáry, kterých po povodních bývá hodně. Dejte si ale pozor, protože každý ptačí druh má rád jiný typ konstrukce budky. 
Již během této povodně myslete na tu příští a učiňte úpravy, které zahradu lépe ochrání

Již během této povodně myslete na tu příští a učiňte úpravy, které zahradu lépe ochrání. Zdroj: Shutterstock

Připravte se na případnou další povodeň 

Zaplavilo vás? Pokud se do budoucna chcete vyvarovat dalších škod, připravte svou zahradu na případnou další povodeň. Ve chvíli aktuálního zatopení zjistěte, odkud, kam teče povodňová voda. Podle toho pak upravte zahradu. Zakomponujte do ní více štěrku a cihel místo betonu. Tyto materiály umožní vodě lépe vsáknout. Při přestavbě zahrady můžete do prostoru začlenit svahy a mělké příkopy, které odvedou přebytečnou vodu pryč.

Nenechávejte velké plochy půdy holé. Pravidelně mulčujte a používejte zelené hnojení. Tyto metody chrání půdu, protože zadržují živiny a zlepšují nasákavost. Mimo to, si postavte dešťovou zahradu. Pomáhají zachycovat dešťovou vodu a jsou naplněny rostlinami, které snesou určité přemokření. Před samotnou povodní vyskládejte zranitelná místa jako jsou základny skleníků, květinové záhony pytly pískem.

Text: Adriana Dosedělová
Foto:  Shutterstock
Zdroj: https://www.gardendesign.com/advice/flooded-garden.html

Kategorie: Zahrada
Tagy: celoroční záhrada povodne rady a tipy
Sdílejte článek

Diskuze