Jak zpřístupnit zahradu

21. 07. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Zahrada je pro mnohé z nás jakousi zkrocenou přírodou. Chceme si ji užívat a procházet se po ní v každém počasí pevným krokem a suchou nohou. Tam, kde by trasy našich cest měly co nejméně […]

Zahrada je pro mnohé z nás jakousi zkrocenou přírodou. Chceme si ji užívat a procházet se po ní v každém počasí pevným krokem a suchou nohou. Tam, kde by trasy našich cest měly co nejméně narušit dojem ze soukromé divočiny, se hodí chodníky z nášlapných kamenů.

Důležitější, více frekventované cesty kolem domu by měly být zpevněny (nejlépe dlažbou), vedlejší mohou být jen z nášlapných kamenů (takzvaných šlapáků), případně vysypány volným kamenivem. Ukládání dlažby je poctivé řemeslo, které vyžaduje zručnost a zkušenosti, proto dobře zvažte, zda se do této práce chcete pustit sami, nebo ji raději přenecháte profesionálům. Zejména pokud jde o zpevnění vjezdu ke garáži nebo o položení cesty z drahého kamene, nestojí to za to dělat drahé chyby. S chodníkem z kamenných šlapáků si však určitě poradíte i sami.


Vedlejší cesty přírodně šlapákové nebo jen sypané…

Především vedlejší chodníky a cestičky by měly vést k cíli raději v plynulých křivkách než přímo, lépe po okraji volné travnaté plochy než jejím středem (výjimkou jsou pravidelné, formální zahrady). Nejpoužívanější jsou takzvané šlapákové cesty, které tvoří řadu nejčastěji kamenných dlaždic vedených v plynulé křivce v trávníku či štěrku.

Ukládání nášlapných kamenů

Šlapáky se ukládají bez zvláštního zpevňování podloží. Jen pokud je půda hluboko zkypřená, je nutné ji ztužit. Desky – ať už betonové, nebo kamenné – by měly mít vhodnou velikost, přibližně 50 × 50 cm. To však neznamená, že mají být čtvercové a stejně velké, právě naopak! Určitá nepravidelnost je pro šlapáky přirozená a mnohem krásnější. Vhodným sestavením různých tvarů se potom dají vytvářet vskutku půvabné cestičky. Máte-li menší kameny, můžete vyskládat plochy s potřebnou velikostí z několika kusů. V tom případě se však snažte dělené šlapáky střídat s celistvými.
Šlapáky osazujte tak, aby byl jejich povrch asi 2–3 cm nad zemí. Při této výšce kameny nepřekážejí při sekání trávy ani nejsou v trávníku utopeny. V žádném případě je nezapouštějte pod povrch okolního terénu. Ukládat je můžete buď nasucho, nebo na betonové lůžko. Také při kladení nasucho je dobré podsypat desky asi pěticentimetrovou vrstvou písku nebo jemného štěrku. Kameny v něm sedí lépe než v hlíně, která často nerovnoměrně sedá, takže šlapáky potom neleží rovně.

Ukládání nášlapných kamenů do betonového lůžka

Zejména v případě, že jsou šlapáky tenčí nebo složené z několika kusů, je dobré trochu jim pomoci betonovým podkladem.

  1. Správně rozmístěné kameny položte na terén.
  2. Vykopejte jámu potřebného tvaru, kámen usaďte na betonové lůžko a vyrovnejte vodováhou. Po usazení by měl kámen převyšovat terén asi o 2–3 cm, protože kameny utopené v trávníku více trpí vlhkostí a dříve zešednou
  3. Spáru zasypejte jemným štěrkem nebo pískem, případně i s příměsí hlíny.
  4. Výplň utlačte dřevěným kolíkem.


Volně sypané cesty bez zpevnění

Málo používané chodníčky, například mezi skupinkami výsadeb, lze jen vysypat zpevňujícím materiálem, který není třeba nijak zvlášť zhutňovat. V minulosti byly v oblibě pískové cesty, dnes se více používá štěrk, oblázky, drcená kůra a v permakulturních zahradách i sláma. Ta zároveň slouží jako mulč pro okolní výsadbu, takže se nemusí ohraničit obrubou. Konkrétní materiál je samozřejmě zapotřebí volit i vzhledem ke stylu úpravy okolí.

TEXT a SKICI: Ing. Hana Říhová
FOTO: autorka a PRESBETON Nova
ZDROJ: HOME

Kategorie: Zahrada
Tagy: chodniky návrh zahrady rady a tipy
Sdílejte článek

Diskuze