Jaké rostliny v zahradě vysadit, když chcete odehnat krtky a hlodavce
Nikdo nemá rád krtky a hlodavce ve vlastní zahradě. Ačkoliv krtci jsou hmyzožraví a rostliny nejedí, budováním tunelů v půdě dokáží způsobit pořádnou smršť. Pokud byste jejich přítomnost neřešili, vytvoří dlouhé tunely prakticky pod celou zahradou. Tyto tunely však nepoužívají jen krtci, ale i hlodavci, kteří si na vašich rostlinách pochutnají.
Hledáte-li způsob, jak ochránit zahrádku před krtky a hlodavci, máme pro vás levný a ekologický tip – vysaďte rostliny, které jim „nevoní“. Tyto rostliny fungují jako domácí repelenty a navíc jsou i dekorativní.
Čemeřice východní
Helleborus orientalis je jednou z nejkrásnějších rostlin, které si můžete do zahrady zasadit. Kromě toho, že je jednou z prvních rostlin, které na jaře rozkvetou, krtci ji nemají v lásce. Snadno se udržuje, nevyžaduje žádnou zvláštní pozornost, květy vydrží dlouho. Kromě nich má rostlina též dekorativní lesklé listy.
Kandík americký
Odborný název této rostliny je Erythronium americanum. Sice není moc známá, ale tvoří nádherné žluté květy. Pochází ze Severní Ameriky a krtci a hlodavci od ní utíkají co nejdále.
Narcisy
Také populární květ narcisu je skvělým pomocníkem proti hlodavcům a krtkům. Narcisy se snadno pěstují, potřebují jen základní péči, ale též dobře a rychle odvodněnou půdu.
Nejvhodnějším obdobím pro výsadbu narcisu je podzim. Výborným trikem, jak si můžete udržet celou zahradu bez hlodavců, je vysadit celé série narcisů kolem své zahrady.
Měsíček lékařský
Další fantastickou květinou, kterou můžete bez námahy pěstovat v zahradě, je měsíček. Rostlinky měsíčku lékařského zasaďte na jaře.
Umísťujte je s mírou a trošku dále od ostatních rostlin, protože v některých případech mohou oslabit růst jiných rostlin v okolí. Avšak krtky a jiné hlodavce spolehlivě odpudí.
Skočec obecný
Vysadit ricinus communis na několika místech zahrady je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak krtky odehnat. Rostlina je mírně jedovatá kvůli šťávě, kterou produkuje (pozor, máte-li malé děti a domácí zvířata!). Seje nebo sadí se na jaře. Daří se jí na plném slunci.
Aksamitník rozkladitý
„Afrikán“ (Tagetes patula) je výborný nejen k odpuzení hlodavců, odpuzuje i nepříjemný hmyz, především komáry. Ven se vysévá nebo vysazuje od poloviny dubna. Vyžaduje slunné místo a přežije i chvilkové sucho či dočasně více vody.
Laskavec krvavý
Amaranthus cruentus je působivý díky převislým metlatým červeným květům a hranatému stonku. Ačkoliv je nenáročný na půdu, potřebuje hodně vody.
Řebčík královský
Řebčíky (Fritillaria) jsou velmi atraktivní rostliny s širokými zvonkovitými květy. Mají různé barvy, velikosti, některé dosahují výšky až metru a půl. Patří k jarním cibulovinám, ocení výživnou a mírně vlhkou půdu.
Proti krtkům a hlodavcům fungují i užitkové rostliny, především česnek nebo máta. Doporučujeme použít i přírodní, podomácky vyrobené repelenty.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com