Jaký vybrat vodní prvek?
Voda je základ života, a to platí i v samotné zahradě. Vodními prvky se dnes zabývá mnoho firem, které vám prvek navrhnou i zrealizují. Pokud se nechcete rovnou pouštět do jezírka, můžete si svou zahradu doplnit […]
Voda je základ života, a to platí i v samotné zahradě. Vodními prvky se dnes zabývá mnoho firem, které vám prvek navrhnou i zrealizují. Pokud se nechcete rovnou pouštět do jezírka, můžete si svou zahradu doplnit ptačím pítkem nebo drobným zvlhčovačem vzduchu v podobě drobné fontánky.
Voda může mít mnoho podob. Klidná hladina v sobě zrcadlí okolní vegetaci a příjemně uklidňuje lidské tělo i duši. Tekoucí voda v potůčku nebo ve formě vodopádu příjemně přehlušuje ruch města, naše smysly zaměstná celá řada pestrých barev a výrazně zvlhčený vzduch, což oceníme hlavně ve městě v horkých letních dnech.
Pokud si lámete hlavu nad tím, jaký zvolíte typ vodního prvku, určitě berte v úvahu styl zahrady, vaše požadavky na výsledný efekt a také finanční možnosti. Specializované firmy kromě tradičních okrasných a koupacích jezírek nabízejí různé vodní hry, fontány, vývěrové kameny, potůčky, ale také realizaci vodopádů a vodotrysků. Zvláštní postavení má voda také v asijské zahradě, kde je s tímto živlem pojena poměrně složitá filozofie. V těchto typech zahrad se voda kombinuje se zajímavými kameny, které se používají i na obložení budoucích potoků a vodopádů. Inspiraci můžete najít také v asijských drobných vodních prvcích z kamene, mezi nimiž kralují ptačí pítka (Tsukubai) či velice moderní klapátko tvořené kamennou nádobou a bambusem převažovaným vodou (Shishi-odoshi). V přírodní zahradě se uplatňují jezírka a rybníčky v přírodní podobě s bujnou vegetací v pobřežní zóně. Ve městské zahradě moderního stylu se nemusíte bát použít vodní prvky formálního tvaru. Dobře se zde uplatní vodní kaskády s nádržemi naplněnými vodou až po okraj, kde se uplatňuje především efekt zrcadlení a klidné voní hladiny.
FOTO: SHUTTERSTOCK