Jarní prvosenky
Prvosenka zoubkatá (Primula denticulata) Prvosenka zoubkatá si každého získá kulatými fialovými květy na dlouhé stopce. Hladké světle zelené listy tvoří přízemní růžici. V nabídce najdete i kultivary v bílé, růžové nebo třeba červené barvě. Tipy […]
Prvosenka zoubkatá
(Primula denticulata)
Prvosenka zoubkatá si každého získá kulatými fialovými květy na dlouhé stopce. Hladké světle zelené listy tvoří přízemní růžici. V nabídce najdete i kultivary v bílé, růžové nebo třeba červené barvě.
Tipy na pěstování: Potřebuje půdu s vyšším obsahem vody a humusu, její místo je proto na severním nebo východním úpatí skalek, kde je větší vlhko a stín.
Prvosenka kobercová
(Primula juliae)
Už v březnu vykvétá prvosenka, která dostala jméno podle svého růstu – kobercová. Má fialové nebo tmavě růžové květy se žlutým středem. Můžete pěstovat i žlutě kvetoucí ‚Helge‘ či bílou ‚Schneewittchen‘.
Tipy na pěstování: Prvosenka kobercová vynikne na větších plochách pod řídkými keři i na skalkách. Nevyhovuje jí příliš suchá půda. Jde o mrazuvzdornou rostlinu.
Prvosenka jarní
(Primula veris)
Prvosenka jarní neboli petrklíč se řadí k původním evropským druhům. Hodí se na kraje trávníku i trvalkových záhonů nebo pod listnaté stromy. Šlechtěný petrklíč může mít květy i světle červené, vždy ale s očkem.
Tipy na pěstování: Petrklíč potřebuje vyšší obsah vápníku v půdě. Podobné nároky má i koniklec, hlaváček, tařice či lýkovec. Vysazujte je vedle sebe.
Prvosenka rubínová
(Primula rosea)
Tato bezpečně mrazuvzdorná prvosenka má růžové květy, která se objevují od března do dubna. Světle zelené listy se v mládí po okrajích stáčejí podél středové žilky. Květy odrůdy ´Grandiflora‘ jsou určené k řezu.
Tipy na pěstování: Na rozdíl od ostatních prvosenek potřebuje vlhké místo v polostínu, nejlépe u vodních ploch. Dá se pěstovat i v truhlíku s humózní čerstvou půdou.
Dagmar Cvrčková, foto Shuttestock a profimedia.cz