Jaro je v plném proudu! Oživte svou zahradu a balkon jarními květinami v těchto 4 krocích
Zažeňte šeď odcházející zimy a rozzařte svůj exteriér co nejdříve sytými barvami a prosyťte příjemnými květinovými vůněmi.
Sáhněte po narcisech
Už od brzkého jara se na svém dvoře, balkoně či terase můžete potěšit pohledem na první kvetoucí rostliny. Stačí, pokud si v zahradnictvích obstaráte rychlené jarní cibuloviny, hlíznaté rostliny nebo trvalky. Z cibulovin sáhněte hlavně po rychlených narcisech.
Jestli si je koupíte ve stadiu, kdy mají mírně vyrostlé první listy a náznaky květních pupenů, vydrží vám v atraktivním stavu déle. Více prodávané odrůdy narcisů, například ‘Tête-à-Tête’ či ‘Cheerfulness’, se vyznačují postupným rozkvétáním, a tedy celkově delším obdobím kvetení.
Dobrou volbou jsou i hyacinty či tulipány
Využít však můžete i modřence, také patří k déle kvetoucím druhům a zvolit si můžete modře i bíle kvetoucí odrůdy. Květy modřenců i narcisů krásně voní. Dobrou volbou jsou i hyacinty či tulipány, ale v porovnání s předcházejícími druhy kvetou kratší dobu.
Vysadit si tyto rostliny můžete nejen do květináčů, ale i stylových truhlíků, které volte vždy tak, aby zapadly do vašeho exteriéru. Nejlépe uděláte, když soustředíte do jedné vegetační nádoby více kusů těchto rostlin. Nic se však nestane, pokud zvolíte i méně kusů.
DOBRÁ RADA: Odkvetlé cibuloviny si můžete později na jaře vysadit do volné půdy v zahradě.
KROK ZA KROKEM Výsadba cibulovin do truhlíku
1. TRUHLÍK
například z proutí, nejdříve připravte, jestli je to třeba, vystelte ho fólií. Na dno potom nasypte trochu keramzitu a vnitřek vyplňte do dvou třetin propustným substrátem s trochou písku.
2. ROSTLINY
před výsadbou do vybrané nádoby předem zavlažte. Postupně je potom už jen vysázejte s neporušeným kořenovým balem. Pracujte opatrně, abyste nepoškodili květní pupeny.
3. VLÁHA
je předpokladem rychlého ujmutí, svěžího vzhledu a dalšího růstu zvolených cibulovin. Vysazené rostliny nakonec zavlažte, ale nezapomínejte, že nadbytek vláhy je pro cibuloviny škodlivý.
4. MECH
podpoří delší udržení vlhkosti v substrátu, kompozici nebude potřeba často zalévat, čímž předejdete možnému přelití. Stačí, když vrstvou lesního mechu zakryjete povrch substrátu v nádobě.
Text a Realizace: Daniel Košťál
Foto: Isifa, Shutterstock
Zdroj: časopis jaro v zahradě