Jasné meze pro trávník i záhony
Ačkoliv pohledově tvoří pouze doplněk, ohraničení trávníku anebo záhonu má nejen estetickou, ale i praktickou funkci. Používá se k vytyčení a snadnému přechodu mezi chodníkem, cestou, trávníkem nebo záhony.
Pevné hranice
Aby byl celek zahrady harmonický, musí se trávníku a rostlinám určit jasné hranice. Některé rostliny jsou v překonávání překážek pravými mistry, ale většinu lze udržet v patřičných mezích pomocí pevných obrub z různých materiálů. Ohraničení trávníku a záhonů také značně ulehčuje sekání trávy a celkovou péči o zahradu. Nejjednodušším způsobem, jak oddělit záhon od trávníkové plochy, je pomocí různých ukončovacích kamenů, jako jsou například trávníkové lemy a kamenné obruby. Kromě své vizuální přitažlivosti nabízí především dlouhodobé usnadnění práce při péči o trávník. Sekání trávy je tak na okrajích snadnější. Obruby a lemy jsou k dispozici v nejrůznějších provedeních.
Podle výšky je lze použít buď jednotlivě, nebo ve spojení se záhonovými sloupky – jako zdicí prvek nebo na olemování vyvýšeného záhonu. Pokud chceme výrazněji vyčlenit záhony, použijeme palisády. Vybrat si můžeme z více typů – plastové, dřevěné nebo kamenné. Výběr závisí na vkusu a manuální zručnosti. Rychlou instalaci nabízejí palisády blokové a minipalisády, jejichž montáž je velmi jednoduchá. Rýčem se vykope mělká brázda, do které se jednotlivé palisády pouze zatlačí.
Stále častěji se v zahradách využívají i gabiony. Jsou to drátěné koše nebo klece, které se jednoduše vyplní kameny. Vytváří tak praktickou a cenově zajímavou možnost oplocení objektů nebo rafinované zařízení zahrady. Gabiony lze postavit rychle a jednoduše.
Drát je vyroben buď z nerezové oceli, nebo nerezového legovaného kovu, což je velmi důležité pro dlouhou životnost. Kameny, které se do mřížkovaných prvků naplní, by měly být mrazuvzdorné a větší než velikost jednotlivých ok košíku. Na pohledovou plochu se často používají přírodní kameny a dovnitř se často sype recyklovaná stavební suť.
Přírodní kameny
Vysoce kvalitní kameny jsou z pravého přírodního kamene. K těm patří především větší tvary jako lomové kameny, skály, bludné balvany, pramenné kameny, desky a dlažba z přírodního kamene. U menších variant se hovoří spíše o dekorativním štěrku a drti. Běžně se prodávají kameny a kamínky s přírodně a uměle zakulacenými tvary. Vybrat si můžete z různých barev. U přírodních kamenů je nutné mít na vědomí, že nelze vyloučit rozdíly v barvách a také odlamování při pohybu kamenů. Pokud chcete kámen osobně vyhledat v okolí, učiňte tak jen v případě, že jistě nepoškodíte přírodu.
Zkrocení záhonů
Mnoho z nás chce věnovat údržbě zahrady co nejméně času a vyhnout se zejména nekonečnému pletí. Dá se to vyřešit pokrytím záhonů některým z materiálů, kterými plevel neproroste. Zastrčené rohy na zahradě či místa, která jsou jen obtížně přístupná, lze pokrýt mulčovací kůrou. Výrazně to sníží náročnost údržby.
Do zeleninových a květinových záhonů ale není ideální. Mulčovací kůra je nadrobno nasekaná, nefermentovaná část stromové kůry. Díky mulči se v místě usídlují nejdrobnější živočichové, kteří zvyšují úrodnost půdy. Mulčovací kůra není vhodná pro všechny rostliny a velmi záleží na původu. Nejčastěji pochází z jehličnatých stromů, a je proto vhodnější pro kyselomilné rostliny.
Minerální alternativu představuje lávový mulč. Vyrábí se z vulkanických hornin. Vysoký podíl minerálů zajišťuje zlepšení půdní struktury a půda zůstává déle vlhká. Zrnitá struktura lávového mulče udržuje záhon odolný proti pošlapání a snižuje riziko napadení slimáky. Na rozdíl od jiných organických záhonových pokrývek je lávový mulč zcela bez zápachu a nehnije. Záhon tak zůstává stále pěkný a odpadá i namáhavé udržování. Lávový mulč je možné použít kdekoliv, a to i jako posyp cest.
Velmi oblíbený je dekorativní štěrk. Okrasný štěrk vytváří v zahradě výrazný efekt. Drť se hodí zejména pro vytváření cest, vjezdů nebo parkovišť, hranaté kameny se totiž mohou zapřít a při zatížení méně sesedávají než zaoblený štěrk.
Kvalita celé realizace závisí také na výběru doplňků.
Jasné hranice trávníku i záhonů usnadní péči o zahradu.
Sekání trávníku bude bezpečné pro rostliny v záhonech i pro sekačku.
Ohraničení může být téměř neviditelné nebo přiznané.
Palisády vizuálně vyčlení záhon z okolního prostoru.
Viditelná ohraničení musí ladit s ostatními prvky v zahradě, případně na ně přímo navazovat.
Hranice můžeme dát rostlinám a hlavně plevelům i přímo v záhonech.
Oblíbená je mulčovací kůra a štěrk, ale všeho s mírou!
TEXT: KRISTÝNA LIŠKOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM, ISTOCK
ZDROJ: časopis HOME