Prerie6.jpg

Je libo prérijní záhon před domem?

18. 08. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Aby je stála předzahrádka co nejméně práce, nechali si sem majitelé vysadit trávník. Ovšem právě ten, pokud má dobře vypadat, je na péči velmi náročný. Dokonce více než pěstování některých suchovzdorných druhů trvalek a keřů. […]

Aby je stála předzahrádka co nejméně práce, nechali si sem majitelé vysadit trávník. Ovšem právě ten, pokud má dobře vypadat, je na péči velmi náročný. Dokonce více než pěstování některých suchovzdorných druhů trvalek a keřů. Proto tady také po pár letech zůstalo jen několik dřevin a nepořádek kolem nich.

prerie6

Zatravněná předzahrádka nyní postrádá jakýkoliv koncept či nápad, které by ji odlišovaly od okolí. Navíc na ni po většinu dne poměrně intenzivně svítí slunce, což ovlivňuje také výběr nových rostlin. Další odlišností, s níž se musí počítat, je fakt, že jde sice i soukromý, ale neoplocený pozemek, který se zároveň stává součástí ulice. Ta právě díky těmto předzahrádkám získává zajímavý charakter.

Současná podoba předzahrádky, kde je založený na péči náročný trávník.

Současná podoba předzahrádky, kde je založený na péči náročný trávník.

Návrh výsadby

Obě předzahrádky jsou navrženy jako prérijní trvalkový záhon, kterému zdejší podmínky budou vyhovovat, a vypadá zajímavě po celý rok. Kromě trvalek kvetoucích převážně v horkém létě zde mají být vysazeny i živé plůtky ze zimostrázu vždyzeleného (Buxus sempervirens), které obě obdélníkové plochy lemují a přirozeně je tak oddělují od chodníku. Výhodou zimostrázu je jeho poměrně pomalý růst a dobrá snášenlivost k řezu. Nehrozí tedy, že pokud ho jeden rok zapomenete ostříhat, rychle přeroste. Navíc je stále zelený, takže místo barevně oživí i během zimy.

Orlíček obecný

Orlíček obecný

I další rostliny jsou vybrány tak, aby byla předzahrádka hezká po celý rok. Kromě tradičních suchovzdorných trvalek zde proto objevíte jarní cibuloviny rozkvétající v březnu a dubnu a dále pak okrasné trávy, které vypadají atraktivně nejen na podzim, ale také v zimě při námraze. Rostliny jsou zkombinovány do pestrobarevné směsi, která předzahrádku rozjasňuje, kolemjdoucím dodává optimistickou náladu a vítá návštěvy.

Narcisy

Narcisy

Doporučení při realizaci a následné údržbě

Půda na záhonu je poměrně kvalitní, není tedy nutné ji kompletně měnit. Pouze do výsadbových jamek bude třeba přidat trochu zahradnického substrátu pro zlepšení výživy mladých trvalek. I tak by ale měli majitelé k sobě sesazovat alespoň dva kusy od jednoho druhu pro případ, že by některé rostliny uhynuly. Povrch je zamulčován kamennou drtí. Kůra není pro prérijní záhon vhodná, protože ho okyseluje a zhoršuje tak podmínky pro některé druhy trvalek.

Agastache 'Blue Fortune'

Agastache ‚Blue Fortune‘

Možná to někoho překvapí, ale takto navržená výsadba je na údržbu mnohem méně náročná než původní trávník – například nevyžaduje pravidelnou zálivku ani hnojení. Jen v letních měsících se doporučujeme rostliny občas zalít, aby se snížilo riziko úhynu některých druhů. Větší péči budou muset majitelé věnovat pozemku v předjaří, tedy ještě před rašením nových listů, kdy bude nutné otrhat odumřelou hmotu trvalek společně s listy okrasných trav. Opatrní však musejí být na právě rašící jarní cibuloviny, které by se mohly mechanicky poškodit.

Záplevák podzimní

Záplevák podzimní

Zimostrázový živý plůtek by měl dvakrát do roka projít tvarovacím řezem, který ho udrží v dobrém stavu. Tento stálezelený druh občas napadá savý hmyz, setkat se můžete například se sviluškami. Jakmile zjistíte, že se to stalo, postříkejte je k tomu určeným přípravkem. Na výběr máte kromě chemických výrobků i biologické metody ochrany rostlin. Proti sviluškám účinně zasáhnou například draví roztoči, které seženete ve specializovaných obchodech.

prerie1 


Alternativa navržené výsadby

Alternativ pro osázení těchto předzahrádek mnoho není, hlavně kvůli tomu, že v letních měsících sem hodně pálí slunce. Vždy tedy bude nutné vybrat odolné rostliny, které si s těmito podmínkami poradí. To platí například o kvetoucích keřích a některých okrasných trvalkách. Ze sortimentu těch prvních lze doporučit například suchovzdorný ořechokřídlec clandonský (Caryopteris x clandonensis), perovskii lebedolistou (Perovskia atriplicifolia), komuli Davidovu (Buddleia davidii) nebo třeba kručinku (Genista). Před ně lze vysadit například pivoňky lékařské (Paeonia officinalis), máky východní (Papaver orientale), len vytrvalý (Linum perenne) nebo šantu hroznovitou (Nepeta racemosa). V tomto případě se dá záhon zakrýt mulčovací kůrou nebo minerálním mulčem, který by se skvěle doplňoval s několika kusy solitérních kamenů. Ty tady navíc vytvoří zajímavou dominantu mezi trvalkami.

Plán navržené výsadby

Plán navržené výsadby

Tyto rostliny jsou sice odolné vůči suchu, přesto je dobré je během léta několikrát do týdne zalévat, aby se udržely v dobré kondici. Ořechokřídlec, perovskie a komule vyžadují jarní řez, díky kterému se odstraní staré dřevo a ony se tak omladí a nepřerostou do nevzhledného a špatně udržovatelného tvaru.

Lucie Peukertová, kresby autorka, foto a autorka a Shutterstock

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.Flora titulka_07_2016Save

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze