Jezírko pro ryby
Pokud si přejete chovat v zahradním jezírku ryby, je třeba jim místo dobře připravit. Nejenže musí být dostatečně velké, ale také patřičně vybavené. Jen tak udržíte vodu čistou a ryby zdravé a spokojené. Velikost jezírka […]
Pokud si přejete chovat v zahradním jezírku ryby, je třeba jim místo dobře připravit. Nejenže musí být dostatečně velké, ale také patřičně vybavené. Jen tak udržíte vodu čistou a ryby zdravé a spokojené.
Velikost jezírka závisí na druhu chovaných ryb. Pokud délka jejich těla dosahuje kupříkladu půl metru, nádrž by měla být nejméně pět metrů dlouhá, aby si mohly alespoň trochu zaplavat. Metrová hloubka se považuje za naprosté minimum, pro zimování ryb, a rovněž vzhledem k letním vedrům, je lepší dvojnásobná. U jezírka – bez ryb i s nimi – platí, že čím větší objem má, tím lépe se bude udržovat přírodní rovnováha a čistota.
Čištění vody
Průzračnou vodu pomohou udržet vodní rostliny – u ryb, které je ničí třeba okusem, ale i rytím ve dně, je třeba čistící zónu oddělit, podobně jako u jezírka koupacího. Kromě nich potřebujete i výkonný filtr a čerpadlo. Ideální je, když vodu prohání nejen přes mechanický a bakteriální filtr, ale i přes kořeny bahenních rostlin, které zároveň jezírku dodají na kráse. Vhodné jsou například vodní kosatce, orobince, rákosy a podobně. Čerpadlem poháněnou vodu můžete vyvést výše a nechat do jezírka spadávat, takový vodopád zároveň okysličuje.
Blahodárný stín
Vzhledem k horkým létům, které se stávají pravidlem, potřebují ryby stín stromů nebo keřů. Zastíněnou vodu bude mnohem snazší udržet čistou. Užitečné jsou i na hladině plovoucí listy vodních rostlin, které vodu chrání před sluncem a rybám poskytují úkryt. Pokud druhy kořenící ve dně respektive v nádobě se substrátem, jako jsou lekníny a stulíky, ryby ničí, zvolte rostliny plovoucí pouze na hladině, patří mezi ně třeba bábelka a vodní hyacint.
Pod hladinou
Mezi nejžádanější ryby patří kapři koi, krásně zbarvené formy kapra obecného. Pozor však na to, že mohou dorůst až do metrové délky a žít pár desítek let. Stejně jako je tomu u většiny ostatních druhů, ani kapra nelze chovat samotného. Potřebuje hejno, tedy alespoň čtyři jedince. V Japonsku, odkud pocházejí, je koi každý kapr a ty barevné nazývají Nishiki koi, tedy brokátové. Ti mají nejen nádherné barvy a vzory, ale i tvar torpéda. Křížením s domácím druhem vznikají formy s vyšším hřbetem, odolnější, schopné přezimovat i venku. Praví brokátoví kapři by měli zimu trávit spíše v chráněném bazénu ve vyhřívaném skleníku.
Viola Martinková, foto Shutterstock