Kde najdete krásné místo na odpočinek?
Dokonalý odpočinek najdete ve stínu koruny vzrostlého stromu na pohodlné lavičce s výhledem na záhon, který pokvete až do podzimu. Nevadí, že jde třeba o planou hrušeň, její mohutná koruna je cennější než úroda ovoce. PŘED […]
Dokonalý odpočinek najdete ve stínu koruny vzrostlého stromu na pohodlné lavičce s výhledem na záhon, který pokvete až do podzimu. Nevadí, že jde třeba o planou hrušeň, její mohutná koruna je cennější než úroda ovoce.
PŘED
Vesnická zahrada prochází velkými úpravami, kdy se terén oproti původnímu stavu navyšuje až o jeden metr, aby došlo ke srovnání všech částí pozemku na jednu výškovou úroveň.
Při rekonstrukci vesnické zahrady se majitelé rozhodli zachovat vzrostlou planou hrušeň, proto kolem ní nechali vystavět bednění, které kmen ochránilo před poškozením i zasypáním zeminou. Ačkoli jde o planý strom, patří k největším v zahradě a poskytuje příjemný stín. Proto se ho určitě vyplatí zachovat jako dominantní prvek. Díky navýšení terénu ornicí se vytvořily ideální podmínky pro výsadbu nových rostlin. Místo na slunci bude vyhovovat mnohým trvalkám, které tuto část zahrady zaplní barvami, mimo sezonu zase zaujmou okrasné trávy.
Odpočinek pod hrušní
Spodní větve hrušně bude nutné během zimy odstranit, aby se uvolnilo místo pro obloukovitou lavičku. Z té bude příjemný výhled na velký trvalkový záhon před ní. Jeho prostředkem povede cesta, která umožní pohodlný přechod do jiné části zahrady. Její povrch bude buď z mulče, v tomto případě jemného štěrku, zajímavěji ale vypadají dubové trámy. Ty se pokládají do deseticentimetrového štěrkového lože, které umožní odvod srážkové vody. To je u dřeva, které není povrchově ošetřeno, velmi důležité. Právě dub se do zahrady používá přírodní, aby se u něj vytvořila během let přírodní patina. Pro zajímavější pohled trámy nevedou pouze záhonem, ale pokračují až do okolního trávníku. Ten je vysetý z druhů odolných vůči suchu, protože v této části nebude ani do budoucna plánovaná automatická závlaha, takže trávník bude muset přežít i horké dny bez vody.
Od jara do podzimu
Pohled z lavičky pod hrušní by měl být zajímavý po celý rok, proto tady budou kromě tradičních letních a podzimních trvalek vysázené v hnízdech po deseti kusech také jarní cibuloviny. Ještě v září tu stále pokvetou hvězdnice keříčkovité (Aster dumosus), zápleváky podzimní (Helenium autumnale), kultivary s bílými květy svíčkovce Lindheimerova (Gaura lindheimeri) či nenáročný rozchodník nachový (Sedum telephium). Temně fialové květy hlaváče černonachového (Scabiosa atropurpurea ´Barocca´), což je krátkověká trvalka, se rozvíjejí v plném létě a dokvétají v průběhu září. Na podzim a v zimě zase vyniknou stébla okrasných trav, vysázené tady budou bezkolence modré (Molinia caerulea ´Moorhexe´) a prosa prutnatá (Panicum vigratum). Některé z trvalek pokvetou i na podzim, jiné touto dobou vytvoří efektní semeníky, které se doporučuje stříhat až na jaře. Platí to třeba pro léčivou třapatku nachovou (Echinacea purpurea). Vedle cesty z trámů porostou kakosty Renardovy (Geranium renardii). Ty dokvétají už během léta, potom ale zaujmou svými sivými listy. Celkově je záhon pojatý jako prérijní – je zde zastoupeno hodně druhů různých výšek, ty jsou sesazené do menších barevných skupin a celkově místo působí pěkně ze všech stran.
Péče během roku
Prérijní trvalkové záhony jsou oblíbené hlavně pro svou jednoduchou údržbu. Mnohé z těchto rostlin nejsou nijak náročné na vodu ani kvalitu zeminy. Po zasazení se samozřejmě zalévat musejí alespoň do doby, než plně zakoření. Je dobré místo zamulčovat štěrkem, který půdu přirozeně ochlazuje a tím i snižuje odpar vody. Po ujmutí by se měly rostliny vyrovnat i s dlouhodobějším suchem.
Během roku je nutné odstraňovat ze záhonu případné nálety dřevin a plevel, který se bude v prvních letech objevovat. Později, až se trvalky rozrostou, nechtěných rostlin ubude. Protože jsou v záhonu zastoupeny i okrasné keře, na jaře počítejte s jejich nutným zmlazením. U dřínu krvavého (Cornus sanguinea ´Midwinter Fire´) odstraňte v předjaří starší výhony. U ořechokřídlece clandonského (Caryopteris x clandonensis) se silné výhony zkracují nejméně, slabé se mohou odstranit celé. V předjaří je nutné také včas ostříhat odumřelou hmotu všech trvalek a trav, a to ideálně před tím, než vyraší jarní cibuloviny. Abyste zamezili vzcházení plevelů i v budoucnu, přibližně po pěti letech doplňte vrstvu mulče.
Tip redakce
Pokud máte na zahradě ještě před jejím založením vzrostlé stromy, pokuste se aspoň některé z nich zachovat. Postarají se o stín, a navíc celkově upravují mikroklima zahrady, takže se v ní budete i během horkého léta cítit příjemně. Při terénních úpravách dřeviny chraňte. Pokud byste kolem jejich kmenů navršili zeminu, mohly by i uhynout. Proto je nutné zajistit ochranu kmene a přímého okolí kořenů, třeba bedněním nebo suchou kamennou zídkou.
Alternativa – v barvách vřesoviště
Trvalkový záhon může nahradit třeba pestrobarevné vřesoviště, do půdy ovšem musíte zapracovat větší množství rašeliny, aby se okyselila. Základem by měly být vřesy obecné (Calluna vulgaris) a vřesovce pleťové (Erica carnea). Na trhu jsou k dostání kultivary s atraktivním zbarvením listů i květů. Vždy vysazujte několik rostlin stejného kultivaru k sobě, lépe tak vyniknou. Do vřesoviště se hodí také dabécie (Daboecia cantabrica), azalky (Azalea), pěnišníky (Rhododendron) či jedlé druhy jako brusnice brusinky (Vaccinium vitis-idaea) i borůvky chocholičnaté (V. corymbosum). Vřesoviště mulčujte výhradně borkou. Doplnit ho můžete pěknou skupinou nebo solitérními kameny větších rozměrů. Jako dekorace poslouží i kmen či větve jehličnatých stromů.
Lucie Peukertová, kresby a foto autorka a Shutterstock