Kdo vám pomůže se dřevem?
Věděli jste, že historicky první štípačka dřeva byla sestrojena už v roce 1884? Stroj se od té doby zdokonaloval až do podoby, kterou dnes můžete koupit v profesionálních obchodech. Výrobci tak mají ve své nabídce hned […]
Věděli jste, že historicky první štípačka dřeva byla sestrojena už v roce 1884? Stroj se od té doby zdokonaloval až do podoby, kterou dnes můžete koupit v profesionálních obchodech. Výrobci tak mají ve své nabídce hned několik modelů pro každého. Tyto stroje se stávají nejen dostupným, ale dnes už zcela běžným pomocníkem pro každého, kdo v zimním období používá k topení převážně dřevo.
Existují dva druhy štípaček. Těm zastaralejším a méně bezpečným se říká kuželové. Obvykle využívají motor z cirkulárních pil, na něž je napojen přes převod kužel, který dřevo dělí na kusy. Obvykle si je kutilové sestrojovali svépomocí, a tak bezpečnost nebyla mnohdy nejsilnější stránkou těchto strojů. Mnohem lepší je proto sáhnout po hydraulických typech, které jsou bezpečnostně, ale i technicky mnohem lépe řešené. Běžně je koupíte v obchodech a vybírat si můžete hned z několika typů. Hydraulické štípačky na dřevo pracují na principu Pascalova zákona, kdy při použití hydraulického oleje vytváří motor tlak, který je přenesen olejem na štípací klín a ten dělí dřevo na menší kusy.
Hydraulické štípačky se dále dělí na horizontální a vertikální. Ty první mají menší výkon a dovolují štípat pouze krátké špalky o malém průměru. Na druhé straně vás přijdou levněji a jednoduše se skladují. Za plusy těch vertikálních lze označit mnohem větší výkon a možnost štípat delší špalky o větších průměrech. Jsou ovšem dražší.
Než půjdete na nákup
Před samotným výběrem štípačky si ujasněte, jaké palivo hodláte zpracovávat. Jestliže rádi topíte tvrdým dřevem, které je výhřevnější a déle hoří, musíte investovat více peněz do vertikálních štípaček. I malé špalky tvrdého dřeva mohou být tak sukovaté, že si s nimi horizontální štípačka nedokáže poradit. Při topení měkkým dřevem, jako je třeba smrk, si při malé délce a průměru vystačíte s horizontální štípačkou.
Také si ujasněte, kolikrát do roka budete dřevo zpracovávat. Jestliže potřebujete palivo na chalupu nebo na přitápění do krbu, které zvládnete připravit za jeden či dva víkendy, stačí vám horizontální typ. Při jeho výběru zvažte výkon a možnosti nástrojů, které dovedou práci ulehčit. Pokud si však chcete nadělat zásoby paliva na každodenní topení po celou zimu, ohlížejte se určitě pouze po vertikálních strojích. Jejich cena se liší hlavně podle typu motoru. Pokud vás zaujmou levnější výrobky s elektromotory, berte na vědomí, že k nim potřebujete třífázovou zásuvku. Uvažujete-li o stroji s vysokým výkonem, doporučuje se spíš než elektrický kupovat ten s benzinovým motorem. Předejte tak problémům, jako je nedoštípnuté dřevo či poškození nějaké součásti štípačky.
Aby se vám se štípačkou pohodlně pracovalo a nebolela vás při tom záda, nabízejí výrobci mnoho prvků, které minimalizují ohýbání s těžkým polenem, ale zpříjemňují také váš postoj u stroje. U horizontálních štípaček se můžete například setkat s pomocným stojanovým rámem, u vertikálních je například dobrá možnost zvyšování či snižování základny.
Základem je štípací klín
Výrobci většinou dodávají ke štípačce křížový štípací klín, který rozdělí poleno na čtyři kusy při jediném pohybu. Je ovšem potřeba si uvědomit, že při použití tohoto nástroje se sníží i výkon stroje, protože se zvýší celkový odpor – záleží na velikosti plochy štípacího nože. Doporučuje se proto používat ho buď u strojů se silným výkonem, nebo při štípání měkkého dřeva. U vertikálních štípaček navíc můžete zpracovávat i dřevo o větším průměru. Stačí ho na základnu dobře postavit a štípat ho na okrajích.
Když stačí sekera
Pokud potřebujete připravit jen několik polen do krbu, je zbytečné kupovat za několik tisíc korun štípačku, vystačíte si s obyčejnou sekerou. Na trhu jich najdete hned několik druhů – jinou potřebujete na zpracování malého množství měkkého dřeva, jinou pro zpracování kvalitních tvrdých špalků. V prvním případě vám zcela jistě postačí klasická sekera s klínem s úhlem od 12 do 35 stupňů, v druhém se lépe hodí typ s klínem, který je na konci rozšířen pod větším úhlem než běžná sekera. Dobře si poradí i se suky.
Na opravdu těžkou práci při štípání dřeva dobře poslouží takzvaný kalač. Jde o kombinaci klasického klínu a ocelové palice. Jejich hmotnost je dvoj- až trojnásobně větší než u obvyklých seker.
Sekeru vybírejte také podle materiálu a délky topůrka, s nímž souvisí i dobré vyvážení. To si v prodejně určitě vyzkoušejte. Samozřejmě mnohem prospěšnější je, pokud zvolený typ má někdo v okolí – můžete si ho půjčit a pár hodin s ním venku štípat dřevo. Je to lepší než v prodejně zkusit několik rozmachů. Materiál topůrek může být jak z tvrzeného plastu, mnohdy vyztuženého skelnými vlákny, tak ze dřeva, například jasanu, buku, akátu či habru. Mnoho profesionálů se sice shoduje, že dřevěné topůrko je lepší, protože lépe absorbuje případné vibrace a otřesy, ale sami si vyzkoušejte, co vám bude vyhovovat. Dřevěné topůrko se časem nebo při špatné trefě dovede zlomit či jinak poškodit a sehnat vhodnou náhradu je někdy těžký úkol.
Bezpečnost především
Stejně jako při použití jiných výkonných strojů dbejte i při štípání dřeva na zvýšenou bezpečnost. Ať už jde o štípačky nebo sekery, obojí vás při nevhodném použití dovede těžce poranit. Mějte proto jak pevnou obuv, tak i jiné předepsané pomůcky, díky kterým lze úrazům dobře předcházet. Při práci myslete i na svoji páteř, která je u štípání dřeva nejvíce namáhána. Snažte se proto minimálně ohýbat a těžké kusy dřeva zvedejte velice opatrně s ohledem na své zdraví.
Jakou štípačku zvolit podle druhu dřeva?
horizontální
– spíše měkké dřevo, u tvrdého bez suků
– maximální průměr dřeva kolem 25 centimetrů
– maximální délka dřeva kolem 50 centimetrů
vertikální
– podle výkonu zvládne bez problému i tvrdé dřevo se suky
– maximální průměr dřeva kolem 40 centimetrů
– maximální délka dřeva kolem 130 centimetrů
Dělení hydraulických štípaček podle typu motoru
S ELEKTROMOTOREM
+ nízká hmotnost a snadná manipulovatelnost
+ cena
– menší výkon
– u silnějších potřeba třífázové zásuvky
S BENZINOVÝM MOTOREM
+ vyšší výkon
+ možnost pracovat i v místech bez přívodu elektřiny
– cena
– údržba a vyšší hmotnost
BEZ MOTORU
jsou určené pro připojení k hydraulické soustavě traktoru
Jan Vrbata, foto profimedia.cz a Shutterstock
Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Uložit