Kdy se čekat na zimu nevyplatí?
Odkládat nákup techniky k odklízení sněhu na poslední chvíli se nemusí vyplatit. Udělejte to raději hned. Nejenže obchody nabízejí nejširší sortiment fréz a dalších pomocníků, ale často můžete využít i předsezonní slevy. Také máte více […]
Odkládat nákup techniky k odklízení sněhu na poslední chvíli se nemusí vyplatit. Udělejte to raději hned. Nejenže obchody nabízejí nejširší sortiment fréz a dalších pomocníků, ale často můžete využít i předsezonní slevy. Také máte více času vybrat si stroj, který vám vyhovuje, než v okamžiku, kdy leží za dveřmi půl metru sněhu, další připadává a vy potřebujete vyčistit chodník, vjezd a další cesty v zahradě.
Možností, jak uklidit sníh kolem domu, máte hned několik. Sáhnout můžete po lopatě či hrablu nebo využít sílu sněhové frézy či zahradního traktůrku. Zdají se vám všechny varianty příliš složité a zastáváte názor, že nejlepší je cesty posypat obyčejnou solí a sníh se rozpustí sám a bez práce? Ano, ale můžete si tak zničit celou zahradu. Sůl totiž zůstává v půdě a mění její chemické složení tak, že většině běžně pěstovaných rostlin nevyhovuje. Výjimkou jsou halofytní, tedy slanomilné druhy.
Proto se raději vybavte pořádnými košťaty a hrably na sníh a dejte přednost mechanickému odstraňování. Často používané plochy, jako jsou vchod do domu či vjezd do garáže, můžete vybavit elektrickými topnými kabely. Jejich pokládka je sice složitější a cena vyšší, ale sníh odstraňují velmi účinně a spolehlivě.
Kolik stupňů vybrat?
Sněhové frézy se dělí na dvě základní kategorie. Prvnímu typu se říká jednostupňové. Sníh zde zpracovává rotující šnek vyrobený z tvrdé pryže, který ho žene do komínku a dovede ho odhodit do vzdálenosti kolem osmi metrů. Dvoustupňový typ má ocelový šnek s pilovými zuby, které se zaříznou do každého sněhu, ať už je ušlapaný či zmrzlý. Ten se pak dopraví do rotujícího vysokootáčkového ventilátoru, který ho vyhodí přes komínek do vzdálenosti kolem patnácti metrů. Dvoustupňové provedení bývá zpravidla dostupné pouze u fréz poháněných benzinovým motorem. U elektrické frézy se spíše setkáte pouze s jednostupňovým typem. Je to hlavně kvůli výkonu, kdy benzinový motor dokáže držet stabilní otáčky rotujícího šneku, a není tak problém rozdrtit i zledovatělý sníh.
Do extrémních podmínek
Před samotnou koupí stroje zhodnoťte kromě velikosti ploch také jejich kvalitu, zda jsou zpevněné či nikoliv a s jakými podmínkami se bude muset fréza ve vašem okolí potýkat. S malými dlážděnými chodníky a prachovým sněhem si bez problému poradí typy s elektrickým pohonem, který je dnes dostupný i v provedení s akumulátorem. Pro nezpevněná místa se musíte poohlédnout po výkonnějším řešení s benzinovým motorem. Totéž platí i v případě nerovného terénu nebo při odklízení sněhu z velkých zpevněných ploch.
Do extrémních podmínek, například při vymetání sněhu u horské chaty, zvažte také pořízení frézy s pásovým pohonem. Nebudete tak nuceni řešit nerovnost terénu nebo velké závěje sněhu. V případě pořízení pojezdu na kolech kupujte kola s hlubokým vzorkem do tvaru písmene V.
Do obchodu v rukavicích?
Při zkoušení frézy v obchodě myslete na to, že všechny ovládací prvky budete nuceni ovládat s mnohdy i silnými rukavicemi na rukou. Ovládání by proto mělo být jednoduché a dostupné. Je nežádoucí, abyste se museli někam ohýbat nebo si sundávat rukavice. V případě pořízení vyšší třídy frézy si nezapomeňte zjistit, jaké ochranné prvky výrobce na stroj montuje nebo dodává. Vhodným doplňkem je například světlomet pro práci ve tmě, ochranný kryt motoru proti mrazu nebo systém jednoduchého startování v případě nízkých teplot, kdy je motor ještě studený.
Zkontrolujte si také kvalitu materiálu. Kovový bunkr frézy by se při stlačení rukama shora neměl prohýbat. U lopatek ze stejného materiálu zase pozor na jejich překřížení. Průměr kol u dvoustupňové frézy by měl být minimálně třicet tři centimetrů. Všechny součásti stroje by do sebe měly zapadat. Při použití levných materiálů hrozí nejen poškození stroje, ale také vašeho zdraví, proto si frézu před koupí velmi dobře zkontrolujte a nechte si ji od výrobce předvést.
Traktůrek na zimu
Dobře odhrabat nebo vymést sníh mohou i majitelé zahradních traktůrků. Pokud jste jeho výběru věnovali potřebnou péči, je velmi pravděpodobné, že za něj můžete připojit nářadí na odklízení sněhu. Zakoupení vás vyjde na podobnou cenu jako pořízení kvalitní sněhové frézy. Navíc budete mít jistě radost, že traktůrek využijete kromě sečení trávy i v zimě na odhrabání sněhu.
Jak vybrat hrablo
Pokud jste zastáncem ručního odklízení sněhu nebo vás pohyb s lopatou prostě baví, poohlédněte se po vhodném a kvalitně zpracovaném hrablu. Zvolte nejen správnou délku rukojeti, ale vybírejte také podle pružnosti materiálu násady. Na výběr máte mezi plastovými a dřevěnými. Každý má svoje pro a proti. Dřevěná násada bude spíše pevnější, ale méně pružná. U plastové se setkáte s opakem. Stejně jako u fréz i zde vybírejte podle povrchu, který budete odklízet.
Typy fréz a jejich vlastnosti
s elektromotorem+ nízká hmotnost a snadná manipulovatelnost+ cena- vhodné pouze na zpevněný povrch- neporadí si se namrzlým a mokrým sněhem
s benzinovým motorem+ zvládnou práci i na nezpevněném nerovném terénu+ dobře si poradí s namrzlým a mokrým sněhem- cena- údržba a vyšší hmotnost
Jan Vrabata, foto Shutterstock
Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.