Když chcete zavlažovat automaticky…
Plánovaná letní dovolená, úspora vody, omezení růstu plevelů, zadržení živin v půdě… Důvodů, proč uvažovat o pořízení automatického zavlažovacího systému, by se našla celá spousta. Na zahradě asi podobné řešení nikoho nepřekvapí, že se ale […]
Plánovaná letní dovolená, úspora vody, omezení růstu plevelů, zadržení živin v půdě… Důvodů, proč uvažovat o pořízení automatického zavlažovacího systému, by se našla celá spousta. Na zahradě asi podobné řešení nikoho nepřekvapí, že se ale tímto udržitelným způsobem dají zalévat i balkónové rostliny, to už každý netuší. Jak funguje systém, kdy přísun vody nemáte pod kontrolou vy, ale speciální počítač, jsme sondovali u odborníka z praxe.
Abyste si mohli „odškrtnout“, že máte optimalizovanou závlahu své zahrady, musíte svým rostlinám zajistit nejen potřebné množství vody, ale ještě vychytat správné načasování. Automatizovaný zavlažovací systém má oproti sebevíc zkušenému zahrádkáři v tomto směru výhodu: disponuje totiž chytrým počítačem, rozvody a časovými nebo senzorickými systémy.
Když vám na zálivku stačí třetina vody…
„Automatické zavlažovací systémy ušetří až 70 % vody, která je na zahradě třeba, což určitě oceníte, pokud vám není lhostejná ochrana životního prostředí,“ komentuje odborník z oddělení zahrad David Benda. A díky čemu systém šetří dešťovkou či vodou z kohoutku? Tajemstvím optimalizace jsou instalované měřiče vlhkosti, které počítači umožní vyhodnotit, jaké množství vody bude na daném místě tak akorát. „Měřiče vlhkosti můžete najít ve dvou variantách: měření podle vlhkosti půdy, anebo podle evapotranspirace, tedy celkového výparu. Druhá varianta představuje komplexní systém sledující teplotu i vlhkost vzduchu, sluneční záření a množství srážek. Tato metoda je velmi přesná a ušetří obrovské množství vody i financí,“ slibuje odborník.
Zavlažuje, zatímco vy spíte
Šetřit vodou, chránit životní prostředí, a usilovat tak o udržitelnou budoucnost, se asi snažíme všichni. Automatizace zahrady má ale i poněkud „sobečtější“ výhody: šetří také váš čas, peníze, manuální práci… A případné nervy, kdykoli chcete odjet na dovolenou s klidným vědomím, že své milované záhony či zatravněné plochy nenajdete po návratu v dezolátním stavu. Když navíc půjdeme do praktických detailů: pokud byste chtěli zavlažovací systémy napodobit, buď byste kvůli zalévání museli ponocovat, nebo si naopak dělat hodně časný budíček. „Systém pracuje především v noci nebo brzy ráno, kdy jsou hodnoty výparu nejnižší,“ popisuje David Benda.
Děšťová voda nade vše
Pakliže máte nainstalovanou podzemní nádrž na dešťovou vodu, jistě vás potěší, že se dá propojit nejen s rozvody v domě, ale i s s automatickou závlahou, čímž ještě víc zefektivníte využití každé kapky. „Automatické zavlažovací systémy lze většinou připojit přímo na dešťový barel,“ přibližuje možnosti David Benda. „Pro chytré rozvádění a využívání vody v zahradě je vhodné pořídit si domácí vodárnu. Ideální je takzvané čerpadlo s hydrokontrolkou, které vzniklo spojením dvou přístrojů – čerpadla a tlakového průtokového spínače. Jednoduše se na něj napojí všechny zavlažovací systémy, jako jsou postřiky, kapénková závlaha, sprinklery, průsakové hadice a podobně. Těleso a zavlažovací počítač se o vše postarají samy.“
Kolik vody bude akorát?
Podle čeho se v praxi hodnotí, zda má rostlina optimální přísun vody? Ideální zálivka zajistí dostatečnou výživu kořenů, na druhé straně ale nezpůsobuje podmáčení půdy. Buňky kořenů potřebují kyslík, aby přežily, a jakmile dojde k podmáčení, vzduch se k nim do půdy nedostane. Přehnaně úsporná závlaha zase častokrát neudělá nic jiného, než že zalije jen svrchní vrstvu půdy.
Nemalý podíl na „kvalitě“ zálivky však má i to, jestli vodu dopravíte přímo na místo, kde ji rostlina potřebuje mít. Pokud například za slunečného dne necháte vodu na listech rostlin, můžete jim paradoxně způsobit popáleniny: kapky vody totiž zafungují jako lupa, která účinky paprsků ještě zesílí. „Při zalévání je důležité, aby se voda nedostávala přímo na květy a listy, což by mohlo způsobit plísně nebo jiné potíže. Automatické zahradní postřikovače se hodí k zavlažování trávníků, kapková závlaha je nejlepší volbou pro květinové záhony nebo užitkové zahrady,“ radí specialista. A jak že tedy celý systém pracuje?
Jeden systém, fůra variant
„Řídící jednotka se namontuje přímo na vodovodní kohoutek nebo k sudu s dešťovou vodou. Zavlažovací počítače jsou kompatibilní se všemi běžnými systémy. Výhodou automatizace zálivky je možnost ovládat až šest rozvodů najednou a nastavit několik zavlažovacích programů. Tímto způsobem je možné na zahradě zavlažovat různé úseky s různě silnou intenzitou,“ přibližuje David Benda, jak se dá pomocí vcelku univerzálních zařízení realizovat individuální řešení. Výrobci typicky vybaví zavlažovací počítač LED displejem, na kterém si naprogramujete, jaké kouty zahrady chcete zavlažovat nezávisle na sobě.
Systém vaše pokyny propojí s tím, co mu „řekne“ dešťové čidlo a čidlo vlhkosti půdy, a poté zásobí dané úseky přesně takovým množstvím vody, jaké potřebují, klidně i několikrát denně. Rovnoměrné rozložení zálivky v průběhu dne i s ohledem na zalévanou plochu může představovat další výhodu, jakou automatizace přináší. „Nejčastějším problémem nejedné zahrady jsou plevele, které půdě odebírají vláhu. Instalací automatického zavlažování zajistíte, že voda bude rovnoměrně distribuována na správná místa. Cílenou závlahou tak omezíte růst plevelů a zajistíte zdravý růst okrasných či užitkových rostlin,“ má jasno odborník. A s jakou prvotní investicí počítat, abyste následně ušetřili peníze za vodu?
Od senzorů s kabelem až po zavlažování přes mobil
Běžné zavlažovací počítače se cenově pohybují zhruba od 700 do 2 000 korun, v závislosti na značce a konkrétním provedení. Senzory, které vypnou zavlažování, pokud už je půda dost vlhká, se dají dokoupit zvlášť (u modelu s několikametrovým přípojovým kabelem se vejdete do 1 000 Kč, bezdrátový senzor vlhkosti vás vyjde o něco dráž). Výjimkou nejsou ani sady, které obsahují počítač i kompatibilní senzor. Pokud byste chtěli zavlažování „upgradovat“ na ještě inteligentnější úroveň (a jste ochotní za počítač zaplatit přes 4 000 Kč), můžete si koupit model, který se dá integrovat do systému chytré domácnosti. Potom můžete zavlažování ovládat prakticky odkudkoli na světě, stačí si otevřít příslušnou aplikaci na svém chytrém telefonu či tabletu.
A co vaše balkónovky?
Automatické zavlažovací systémy pochopitelně nejsou výhradní doménou zahrad a komerčních objektů, které si dávají záležet na výzdobě ze živých rostlin. Lze je nainstalovat i do skleníku, na terasu, dvůr či balkon. Pokud byste chtěli rostlinám v truhlících a květináčích dopřát kapkovou závlahu, žádný problém: na trhu už pro tyto účely seženete i kompletní hadicové systémy s manžetami. Právě díky manžetám můžete u každé rostliny individuálně regulovat množství závlahy, a tím zabránit plýtvání vodou na nesprávném místě.
I na terase či balkoně může mít závlahu pod kontrolou počítač ve spolupráci s čidly půdní vlhkosti. Protože málokdo mívá na balkoně vodovodní kohoutek, k zavlažovací sadě je třeba přidat i objemný zásobník, ze kterého rostliny vodu dostanou (obvykle mívá celkem minimalistický design, aby vám balkon nehyzdil a dal se případně použít i v bytě pro závlahu pokojovek). Poté už stačí zavlažovací systém na pár dní otestovat, a můžete odjet na dovolenou s klidným pocitem, že vás během vaší nepřítomnosti plnohodnotně zastoupí.
Text: Veronika Košťálková foto: Shutterstock