Image003-12.jpg

Když je práce zábavou

25. 01. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Jak založit zahradu, která vyžaduje jen minimální údržbu, a přesto je pěkná a rozkvetlá? Není to tak těžké. Omezte plochu trávníku, pokud je to možné, a nechte si instalovat automatický závlahový systém. Z rostlin vyberte […]

Jak založit zahradu, která vyžaduje jen minimální údržbu, a přesto je pěkná a rozkvetlá? Není to tak těžké.

Omezte plochu trávníku, pokud je to možné, a nechte si instalovat automatický závlahový systém. Z rostlin vyberte dřeviny a trvalky nenáročné na vodu a řez, při volbě se vyhněte těm, které potřebují pravidelnou údržbu. Péče o zahradu se tak stane spíš koníčkem než pravidelnou povinností.

Zapomeňte na velký trávník

Trávník je velmi náročný na založení i péči. Proto se mu pokuste vyhnout nebo omezte jeho velikost. Nahraďte jej třeba květinovou loukou, seče se pouze dvakrát za rok. Využít můžete i různé polštářové nebo plazivé nízké rostliny. Často jsou označovány jako náhrada trávníku, zvolíte-li pochozí druhy, můžete po nich občas přecházet. Ale velké a pravidelné zatížení nesnesou, proto se doporučuje doplnit je na frekventovaných místech – například na cestě mezi domem a terasou nebo užitkovou zahradou – plochými kameny či dlaždicemi. Na slunná místa jsou výborné mateřídoušky, heřmánek římský, jestřábníky, rožec, některé rozchodníky, acéna, olověnec, kotula, do vlhčího polostínu třeba úrazník, vrbina, ale také barvínek nebo břečťan.

Meruzalka

Vlastní zelenina a ovoce

Pokud si přejete sklízet vlastní čerstvou zeleninu, zaměřte se na druhy, které se vysévají přímo – hrášek, ředkvičky, pažitka, fazolky, cukety. Nebo sazenice nakupujte, vypěstovat si vlastní ze semen je totiž velmi pracné. Jednodušší je péče o ohraničené záhony než ty klasické.

Z ovocných druhů jsou nenáročné bobuloviny, hodně práce naopak potřebují zahradní jahodníky – ty nahraďte jahodníky měsíčními, které neodnožují a na místě vydrží i deset let. Klasické ovocné stromy vyžadují vždy více péče, a to i zákrsky nebo ovocné stěny. Chcete-li ovoce pěstovat, zvolte sloupové stromy, nemusejí se tvarovat.

Mateřídouška

Rozkvetlá zahrada

Dejte přednost trvalkám před letničkami a balkonovkami, jako jsou begonie, fuchsie a pelargonie, které zimujete ve sklepě. Do truhlíku, stejně jako na záhony, vysazujte trvalky. Vybírejte si trsnaté druhy, které se nerozrůstají do stran. Zapomeňte na rostliny, které se každoročně vysazují znovu a znovu, nejčastěji mečíky, jiřinky, ale i zahradní tulipány nebo některé lilie. Pokud chcete sortiment květin rozšířit o letničky, pěstujte jen ty z přímého výsevu – slunečnice, hrachory, měsíčky, povíjnice nebo lichořeřišnice.
Jednoduché na péči jsou i kvetoucí dřeviny – vybírejte však druhy, které není třeba skoro vůbec zmlazovat. Patří mezi ně magnolie, pěnišníky, azalky, ale i ginkgo, zákula, tavoly, blýskalky, šeříky, tamaryšky, kaliny, hlohy, svídy nebo brsleny. Naopak se vyhněte tvarovaným a nízkým živým plotům z buxusu, dřišťálu či ptačího zobu, topiarům, ale i pnoucím či keřovým růžím, musí se pravidelně stříhat. To platí i pro běžnou zlatici, pustoryl, tavolník či plamének.

Práci se zaléváním si ušetříte volbou druhů nenáročných na vodu, takzvaných xerofytních rostlin. Z této skupiny pěkně kvete třeba kohoutek věncový, mavuň červená, okrasné česneky, netřesky, divizny, šuškarda, trávnička, iberky a řada nenáročných skalniček, jako jsou hlaváčky a koniklece.

Jahodník měsíční

Náročné truhlíky

Pracné pěstování vyžadují rostliny v nádobách, které musíte pravidelně zalévat, přihnojovat, zimovat a podobně. Vyhněte se proto krásným, ale náročným druhům, jako jsou pařížské kopretiny, lantany, mandevily, oleandry či durmany. Vyměňte je za kvetoucí tuzemské dřeviny a trvalky, které zde mohou zůstat stále – vrby a růže na kmínku, šeříky, meruzalka krvavá, mochna křovitá, ale i menší konifery. Z trvalek vybírejte mezi skalničkami, hodně kvetou a spokojí se i s truhlíkem nebo korytem.


Správný materiál

Péče o zahradu není jen pěstování, ale také mytí, natírání a údržba laviček, nábytku, pergol, altánů a podobně. Tolik oblíbené a preferované dřevo však patří k nejnáročnějším. Výjimkou jsou některé exotické druhy, z nichž nejpoužívanější a nejoblíbenější je teak. Pokud se smíříte s tím, že po čase ztratí svou medově zlatou barvu a získá šedou patinu, vydrží bez natírání celá desetiletí. O domácích dřevinách to však neplatí. Stále používanější náhradou tohoto přírodního materiálu je dřevoplast – kompozit vyrobený z dřevěných pilin a polymeru. Vzhledem je téměř k nerozeznání od dřeva, zároveň nevyžaduje natírání stejně jako plast.

Bezúdržbový nábytek se dělá nejen z plastu, kdy k nejprodávanějším patří plastové vyplétané výrobky imitující přírodní ratan, ale třeba i z kovu doplněného textilními sedáky a opěrkami. U ohniště nahradí dřevo třeba sedátka z kamenů nebo pohledového betonu.
Na stavbu terasy můžete použít místo dřeva třeba betonové a keramické dlaždice nebo dřevoplastové palubky. Tyto materiály stačí jednou či dvakrát za rok umýt vodou, nejlépe tlakovým čističem.

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze