Když jezírko přestane sloužit
Co můžete naplánovat místo nefunkčního okrasného jezírka? Zkuste třeba osvědčené trvalky nebo jedlý záhon, na oboje bude krásný pohled. PŘED V polostinné části zahrady se nacházelo zahradní jezírko založené před patnácti lety. Dno kryla nesvařená fólie, […]
Co můžete naplánovat místo nefunkčního okrasného jezírka? Zkuste třeba osvědčené trvalky nebo jedlý záhon, na oboje bude krásný pohled.
PŘED
V polostinné části zahrady se nacházelo zahradní jezírko založené před patnácti lety. Dno kryla nesvařená fólie, která nejenže nevypadala dobře, ale také se časem poškodila, takže už nebylo možné dopustit hladinu do maximální úrovně.
Jezírko do zahrady patří, ale někdy přestane sloužit. Pak ho můžete nechat opravit nebo – třeba pokud představuje nebezpečí pro malé dítě jako v tomto případě – zrušit. A místo využít pro pěstování okrasných či užitkových rostlin. Polostín v blízkosti vzrostlých keřů by byla škoda nevyužít. Navíc vytvoří pro květiny zelené pozadí, vedle kterého pěkně vyniknou jejich barvy.
Jak na to
Jezírko je nutné nejdříve vypustit a odstranit z něj fólii. Místo pak zavezte zeminou, přičemž se doporučuje terén oproti okolí mírně navýšit a vytvořit tady val. Díky tomu budou květiny lépe viditelné i ze vzdálenějších koutů zahrady. Pro budoucí trvalkový nebo jedlý záhon se hodí směs ornice a dobře rozloženého kompostu. Na původní dno nasypte asi dvacet centimetrů silnou vrstvu z kamenné drtě, která ze zeminy odvede přebytečnou vodu. Drenáž je v těchto podmínkách důležitá, aby nedocházelo k přemokření půdy. Při vrstvení více než půl metru zeminy ji postupně hutněte po deseti centimetrech, aby byl terén dostatečně stabilní. Na takto připravený záhon pak můžete vysadit trvalky nebo třeba drobné ovoce s bylinkami.
Varianta 1 – trvalky
Pokud se rozhodnete vysadit místo bazénu trvalky, vyberte takové, které pokvetou během léta. Aby místo vypadalo hezky i na jaře, doplňte je cibulovinami. Na podzim tady budou výborně vypadat okrasné trávy.
Ve stinné části pod muchovníkem Lamarckovým (Amelanchier lamarckii) poroste nenáročná bika sněhobílá (Luzula nivea). Zaujme také lalang válcovitý (Imperata cylindrica ´Red Baron´) s červenozelenými listy. V přední části záhonu vyniknou okrasné listy bohyšky (Hosta), vyberte raději nižší kultivary. Z kvetoucích druhů jsou do polostínu vhodné čechrava čínská (Astilbe chinensis) či vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata), která během června a července svítivě žlutě kvete. Půdopokryvné kakosty (Geranium) potěší i svou výraznou vůní a dlouhou dobou kvetení. Zvolte třeba kultivar ´Rozanne´ s květy sytě fialově modrými a kakost kantabrijský (G. X cantabrigiense) v jemně růžovém kultivaru ´Biokovo´. Trvalkový záhon je ideální zamulčovat minerální drtí, která neovlivní pH půdy.
Varianta 2 – drobné ovoce a bylinky
Jedlý záhon může být krásný i užitečný, když si budete moc chodit pro zdravé bylinky a čerstvé ovoce. Příprava půdy je stejná jako u trvalek. Ve stínu pod muchovníkem, což je vlastně okrasný i jedlý keř s plody podobnými borůvkám, se bude dobře dařit česneku medvědímu (Allium ursinum), oblíbenému pro svou jemnou vůni. Čerstvé listy sklízíte v průběhu dubna, po odkvětu rostlina zatahuje. Poté zde může růst možná trochu překvapivě máta peprná (Mentha piperita). Do popředí záhonu lze pak vysadit jednoletou lichořeřišnici větší (Tropaelom majus) a půdopokryvný jahodník měsíční (Fragaria vesca) v oblíbené odrůdě Rujana, ten neodnožuje a roste v trsech. Po dvou letech ho ale budete muset opět nahradit novými sazenicemi. Na záhonu ještě zbude dost místa pro borůvky chocholičnaté (Vaccinium corymbosum), známé spíš pod označením kanadské borůvky. Ty se budou skvěle doplňovat s podrostem kyselomilných brusnic (Vaccinium vitis-idaea). Tuto výsadbu je možné zamulčovat borkou, která bude vyhovovat kvůli kyselé půdní reakci hlavně kyselomilným borůvkám a brusnicím
Údržba
U trvalek je třeba v předjaří odstranit odumřelou hmotu. Díky mírně vlhkému polostínu nemusíte rostliny pravidelně zalévat, vodu potřebují pouze během suchého léta. U borůvek v jedlém záhonu je nutné každý rok na jaře odstranit staré odplozené větve, které tak nahradí mladé výhony. Lichořeřišnice je jednoletá rostlina, předpěstovává se ze semen. I když časem se zde může samovysévat.
Odumřelou hmotu bylinek a jahodníku odstraníte během jarní údržby. Kůrový mulč se poměrně rychle rozkládá, proto ho musíte asi po třech letech doplnit.
Barevné vřesoviště
V polostínu se dobře daří i některým vřesovištním rostlinám. Vřesy obecné (Calluna vulgaris), vřesovce pleťové (Erica carnea) nebo dabécie (Daboecia) vysazujte ideálně po více kusech od jednoho kultivaru. Vřesy a vřesovce jsou dostupné i v odrůdách se zajímavým zbarvením listů, díky čemuž můžete vytvořit výsadbu s barevnou mozaikou i v době, kdy rostliny zrovna nepokvetou. Sázejte je do směsi zeminy s vysokým přídavkem rašeliny, nikdy nepoužívejte běžnou zahradní zeminu nebo půdu bohatou na vápník. Vřesoviště mulčujte borkou, která postupným rozkladem zeminu obohatí o organickou složku a přirozeně ji okyselí.
Lucie Peukertová, kresby a foto autorka a Shutterstock