Když květiny nahradí trávník…
Zahrady u nově stavěných rodinných domů jsou stále menší. A o další metry se připravují sami majitelé. Třeba když úzké boční pruhy osejí pouze travou. I tady mohou vzniknout krásné květinové záhony. PŘED Prostor spojuje […]
Zahrady u nově stavěných rodinných domů jsou stále menší. A o další metry se připravují sami majitelé. Třeba když úzké boční pruhy osejí pouze travou. I tady mohou vzniknout krásné květinové záhony.
PŘED
Prostor spojuje přední a zadní část zahrady, v současné době tu stále chybí zemina, která by vytvořila vhodné podmínky pro rostliny, bude nutné ji doplnit.
Úzký průchod mezi přední a zadní zahradou se po většinu dne nachází na plném slunci, některé části pak v polostínu. Protože hned vedle stojí další dům, bude nutné sem vysadit dřeviny, aby zajistily majitelům potřebné soukromí, pod nimi porostou okrasné trávy a pěkně kvetoucí trvalky.
Pro pohodlný pohyb
Pohodlný pohyb z přední části parcely do hlavní zahrady zajistí nášlapné bloky z betonu, položené do dvaceticentimetrového štěrkového lože. Zatímco spodní vrstvu této drenáže vytvoří kamínky frakce 16 až 32 milimetrů, nahoru přijde jemnější štěrk o velikosti čtyři až osm milimetrů. Ten poslouží i jako mulč okolních záhonů. Rozšíří se tak cesta a šlapat bude možné všude tam, kde právě neporostou květiny.
Lepší než živý plot
Jak vytvořit soukromí na malé zahradě? Nejjednodušší je vysadit po obvodu parcely živý plot. Ovšem nejde o variantu ideální. Mnohem lépe vypadá kombinace stromů, třeba i vícekmenných variant, a také keřů či bylin.
Vícekmenné dřeviny bývají v zahradnictvích často zařazeny do kategorie listnatých keřů. Řezem ale dosáhnete toho, že kmeny zůstanou časem holé a nad nimi se vytvoří koruna ve tvaru deštníku. Takto lze pěstovat například vilín prostřední (Hamamelis x intermedia) a javor dlanitolistý (Acer palmatum) v kultivaru s oranžově nažloutlými listy ´Orange Dream´. Díky nim vypadají, jako by kvetly od jara do podzimu. Z keřů tady porostou převážně kyselomilné azalky a pěnišníky, například pěnišníky jakušimské (Rhododendron yakushimanum) a nízké pěnišníky obtížené (Rhododendron impeditum) kultivar ´Azurica´ s blankytně modrými květy, které se objevují v dubnu a květnu. O výrazné barvy a zajímavou vůni se pak postarají opadavé azalky (Azela mollis). Zvolit můžete kultivary v odstínech od čistě bílé přes růžovou a oranžovou až po sytě červenou. Například ´Koster Brijant Red´ potěší oranžovými a červenými květy a ´Chanel´ zase světle růžovými. Kombinovat se dá i více kultivarů, azalkám barvy sluší.
V menších skupinách tady budou vysazené dokulata tvarované zimostrázy vždyzelené (Buxus sempervirens). Z trav a trvalek se sem hodí kavyl péřovitý (Stipa tenuissima) s jemnými listy, dále půdopokryvné plamenky šídlovité (Phlox subulata) se sytě růžovými květy, kultivary ´Scarlet Flame´ a ´Zwergenteppic´. Budou vysazeny tak, aby se postupně rozrůstaly i mezi nášlapné bloky. Doplní je ještě pupkovec jarní (Omphalodes verna), méně běžná dymnivka žlutá (Corydalis lutea) nebo bílá sasanka lesní (Anemone sylvestris). Jako první vykvetou jarní cibuloviny a po nich česnek aflatunský (Allium aflatunense ´Purple Sensation´) s kulovitým květenstvím v růžovofialové barvě.
Doporučení pro výsadbu
Při výsadbě dřevin i trvalek je vhodné pod každou rostlinu přidat do jamky trochu zahradnického substrátu. Azalky a pěnišníky vyžadují kyselé pH půdy, proto jim dopřejte rašelinu. Nahradit se dá dobře rozloženou listovkou s přídavkem starého kvalitně rozloženého hnoje. Protože kořeny pěnišníků a azalek rostou více plošně, nepotřebují sázet do hluboké, ale naopak spíš mělké a široké jámy. Pro jednodušší péči rozveďte záhony kapkovací hadicí, která se postará o rovnoměrnou distribuci vody i tam, kde se záhon nachází pod střechou a neprší sem.
Údržba během roku
Javory a vilín jsou ideálními dřevinami pro všechny, kdo neovládají různé techniky řezu. Nestříhají se, netvarují, jen u nich odstraňujete poškozené nebo suché výhony. U azalek je nutné jednou po několika letech provést menší řez, který podpoří zahuštění výhonů, podobně se postupuje u hortenzie stromečkovité (Hydrangea arborescens). Aby si zimostrázy udržely svůj tvar, na jaře a v létě je ostříhejte dokulata. Hlavně ale kontrolujte, zda na nich neuvidíte housenky zavíječe zimostrázového, který v posledních letech patří mezi nejobávanější škůdce těchto stálezelených keřů. U okrasných trav a trvalek se provádí pouze předjarní řez, při němž se odstraní veškeré odumřelé části.
Varianta s trávníkem
Někteří majitelé si přejí u domu větší plochu trávníku, třeba proto, aby si děti měly kde hrát. Pro odclonění od sousední zahrady pak poslouží živý plot. Je lepší ho vysadit z více druhů keřů, kromě stálezelených bobkovišní lékařských (Prunus laurocerasus) lze použít i kalinu pražskou (Viburnum x pragense) nebo opadavé kaliny bodnantské (Viburnum bodnantense ´Dawn´), komuli Davidovu (Buddleia davidii) známou jako motýlí keř a třeba tradiční pustoryl věncový (Philadelphus coronarius).
V trávníku mohou zůstat i nášlapné bloky, klidně i částečně začleněné mezi rostliny, výsledek bude překvapivě zajímavý. Má-li zůstat trávník hustý a hezky zelený, je třeba ho doplnit automatickou závlahou.
Lucie Peukertová, kresby autorka