Když se trávníku nedaří
Ať už pěstujete krátce střižený trávník nebo květinovou louku, mají jedno společné – potřebují dostatek slunce a přiměřeně vlhkou půdu. Pokud jim takové podmínky nemůžete dopřát, zvažte, zda jej raději nenahradit jinými rostlinami. Jestliže máte […]
Ať už pěstujete krátce střižený trávník nebo květinovou louku, mají jedno společné – potřebují dostatek slunce a přiměřeně vlhkou půdu. Pokud jim takové podmínky nemůžete dopřát, zvažte, zda jej raději nenahradit jinými rostlinami.
Jestliže máte zahradu ve svahu, je-li orientovaná na jih a svítí na ni celý den slunce nebo naopak trpí stínem, trávník tady neporoste, zeslábne a brzy bude plný plevele. Možností, jak to změnit, moc nemáte. Když sem ale vysadíte nízké či plazivé rostliny, nejenže ho nahradí, ale také pokvetou a některé budou krásně vonět.
Slunná místa
Je-li pozemek orientovaný na jih či západ a bez jakéhokoli zastínění, nahraďte trávník drobnolistými rostlinami často se stříbřitým nádechem i jemným ochlupením, kterým si pomáhají při hospodaření s vláhou. Na výběr máte například spoustu krásných odrůd mateřídoušek a tymiánů – Thymus sp., odrůdy ´Red Carpet´, ´Aurea´, ´Silver King´, ´Minor´. Krásně voní a jsou atraktivní pro hmyz. Protože nejde o plazivé druhy, příliš se nerozrostou do stran. Chcete-li vytvořit pěkný a hustý porost, sázejte je hustě. Stejné pravidlo platí i pro plamenku šídlolistou (Phlox subulata), nenáročnou skalničku, které prospěje vlhčí půda s kyselým pH. Tvoří asi třiceticentimetrové polštáře a koncem jara krásně kvete.
Do šířky se naopak dobře rozrůstají bílý rožec plstnatý (Cerastium tomentosum), který stříbřitými listy umí zakrýt i několik metrů plochy. Nebo do stran poléhající turan Karwinského (Erigeron karvinskianus), zajímavý barevnou proměnou květů od bílé po růžovou. Snadno se vysemeňuje, na místě se proto drží dlouho, i když nesnese mrazy silnější než deset stupňů.
Jako náhrada trávníku poslouží i velmi nízké, nenáročné a odolné skalničky. Zcela k zemi přiléhá modrá koulenka (Globularia maritima) s lesklými listy či acéna (Acaena microphylla) původem z Nového Zélandu. Drobný úrazník neboli irský mech (Sagina subulata) se natolik podobá trávě, že se používá jako doplněk plochých kamenů v cestičkách. Velmi pěkná je deset centimetrů vysoká, žlutě kvetoucí waldsteinia trojčetná (Waldsteinia ternata), šířící se do okolí výběžky.
Do vlhka či stínu
Chcete-li trávník nahradit v místě, kam téměř nesvítí slunce nebo je podmáčené, zvolte vrbinu penízkovitou (Lysimachia nummularia). Svými okrouhlými listy pokryje velkou plochu, po které se šíří zakořeňujícími dlouhými výhony. Často ji najdete na březích jezírek, ale poroste všude, kde je vlhká půda. Potřebuje však alespoň trochu slunce. Podobná místa vyhovují také orseji jarnímu (Ficaria verna).
Prostor pod stromy můžete osadit mitrovničkou srdčitou (Tiarella cordifolia), růžovou hluchavkou skvrnitou (Lamium maculatum) a žlutým pitulníkem (Galeoobdolon luteum). Ve stínu sice nepokvetou, kresbu na listech si ale udrží. Na místě s humózní kyprou půdou pod dřevinami vytvoří souvislý porost také domácí hajničky, jako je pomněnka lesní (Myosotis sylvestris), a různé druhy plicníků (Pulmonaria sp.). Trávník nahradí i mařinky vonné (Galium odorata) nebo nízké odrůdy škornic (Epimedium sp.). Na rozdíl od hajních druhů jsou stálezelené. Na stinná místa se hodí nejen známý barvínek (Vinca minor), ale i naprosto nenáročná pachysandra neboli tlustonitník (Pachysandrum terminalis), což je nízký polokeř, který jako jeden z mála snese kombinaci stínu a sucha.
Pozemek ve svahu
Na strmé svahy otočené k jihu nebo západu vysaďte místo trávy husté dřeviny a polokeře, stínící půdu pod sebou, čímž zabraňují jejímu přehřívání a vysychání. Pro větší plochy zvolte nízké odrůdy jalovců, například Juniperus communis ´Prostrata´, ´Blue Carpet´ nebo ´Green Carpet´. Velmi pěkně vypadají i některé skalníky (Cotoneaster horizontalis). Jejich drobné a stálezelené listy jsou lesklé a lze je i stříhat a zamezit tak případnému prosychání. Oproti jehličnanům na jaře pokvetou a na podzim vytvoří červené plody. Dřeviny se hodí zvláště na větší plochy, nesvědčí jim velké zkracování.
Méně častou, ale velmi pěknou možností, jak zakrýt slunné svahy, jsou půdopokryvné růže, které kvetou velmi dlouho. Jde například o odrůdy ´Bounty´, ´Innocencia´, ´Stadt Rom´, ´Max Graf´, ´Bienenweide Gelb´ nebo ´Yellow Fairy´. Potřebují ale kvalitní propustnou půdu a občasný řez, dorůstají do výšky kolem šedesáti centimetrů, jedna sazenice pokryje plochu asi půl metru čtverečního.
Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock