Keře, které zkrášlí každou zahradu
Hlavním aspektem při výběru rostlin bývá mnohdy pouze jejich vzhled. Rádi podlehneme kráse květů, která rychle pomine, a pak se jen divíme, že je dřevina po celý rok neutrální a ničím už nepřekvapí.
Ovšem i keře je třeba vybírat tak, aby se hodily do daného zahradního stylu, kterému jste zasvětili svou zahradu. Zcela jiný sortiment volíme do okrasných městských zahrad a do těch přírodních, kde mají své místo především naše domácí druhy.
Při zakládání zahrady mnohdy nemyslíme na to, že se do různých zahradních stylů a pro různé účely hodí trochu odlišné dřeviny. V okrasné zahradě si budeme přát keře s co nejdelším efektem. Vybíráme především sortiment okrasný, tedy ten, který se vyznačuje atraktivními květy, zajímavými listy nebo borkou. Ostatní funkce dřevin bývají většinou až druhořadé. V zahradách ekologicky laděných zase oceníme keře s poněkud širším rozsahem.
Estetická funkce samozřejmě bývá taktéž důležitá, ale bereme v úvahu i tvorbu jedlých plodů nebo plodů vhodných pro užitečné živočichy. Zvláště v permakulturních zahradách se orientujeme na domácí druhy keřů. Ty introdukované zde mají samozřejmě také své místo, ale nesmí být v žádném případě expanzivní. Tato otázka nás zajímá především z toho důvodu, že se některé dřeviny nekontrolovatelně šíří i do okolní krajiny, kde z původních stanovišť vytlačují původní rostliny, což se stalo v minulosti třeba s křídlatkou (Reynoutria) nebo v některých oblastech dokonce i s komulí Davidovou (Buddleia davidii).
Zodpovědně a s ohledem na okolí
Již před několika staletími si šlechtické rody nechávaly ze světa dovážet cizokrajné dřeviny, které pak zdobily honosné parky u rodových sídel. Jenže právě zde je třeba hledat problém současné doby, čímž je nekontrolovatelné šíření nepůvodních dřevin, které dnes považujeme za plevele. Tyto dřeviny nelze prakticky vůbec vymýtit, protože jsou oproti domácím dřevinám ve značné výhodě. Některé druhy se snadno přesévají, rychle rostou, šíří se podzemními výběžky nebo do půdy uvolňují látky, které působí na okolní vegetaci herbicidně. Proto buďte vždy při výsadbách dřevin zodpovědní a berte ohledy i na své sousedy, kterým by vaše bujné rostliny neměly znepříjemňovat život. Dávejte pozor především na silné alergeny. Vždy také berte v úvahu, že i mezi keři jsou značně vzrůstné druhy, které časem přerostou i některé stromy. Rozhodně vždy neplatí, že jsou keře menší a hodí se tedy i do malých zahrad.
Okrasné i užitečné
Od některých keřů lze očekávat především estetickou funkci. Zatímco některé dřeviny zkrášlí vaši zahradu pestrými květy, jiné nabídnou i pestré zbarvení listů na podzim, barevnou borku nebo třeba plody, které drží na větvích dlouho do zimy. Před výběrem si tedy o dřevině zjistěte co nejvíce informací. Nenechte se bezhlavě nadchnout pestrolistými kultivary. Tyto dřeviny sice budou poutat veškerou pozornost, ale nesmí se to s nimi moc přehánět. Větší množství pestrolistých kultivarů totiž bude působit příliš neuspořádaně. Pokud chcete dosáhnout celoročního efektu, zkuste zvolit keře s pestrými výhony. Ideální volbou budou svídy (Cornus) v mnoha kultivarech.
Na trhu běžně seženete svídu výběžkatou (C. stolonivera ´Flaviramea´) s výhony v hráškově zelené barvě, svídu krvavou (C. sanguinea ´Midwinter Fire´) s výhony v oranžově růžových tónech nebo třeba svídu bílou (C. alba ´Sibirica´) s výhony v tmavě vínové barvě. V přírodních a permakulturních zahradách se rozhodně nebojte použít i dřeviny, které běžně objevíte ve volné přírodě. Zajímavé možnosti praktického použití nabízí trnka obecná (Prunus spinosa), bez černý (Sambucus nigra) nebo třeba líska obecná (Corylus avellana) v mnoha odrůdách. Tyto dřeviny jsou vhodné především pro ty zahrádkáře, kteří od keřů očekávají sklizeň v podobě plodů nebo léčivých listů či květů. Tyto dřeviny jsou navíc i bezpečné z hlediska expanzivity. I kdyby se rozšířily do okolní krajiny, nic se nestane, jsou tu totiž „doma“.
Protierozní opatření i náhrada trávníku
Některé keře lze použít jako půdní pokryv především na těch místech, na kterých z některých důvodů neporoste trávník, nebo když hrozí sesuv půdy na svazích. Jako protierozní opatření používejte především nenáročné dřevin s bujným růstem, které vytváří hustý kořenový systém i ve ztížených podmínkách. Chybu neuděláte svídami (Cornus), lískami (Corylus), bezy (Sambucus), trnkami (Prunus spinosa) nebo třeba brsleny evropskými (Euonymus europaeus). Jako náhrada trávníku budou skvěle fungovat především keře dosahující výšky okolo 0,5 metru. Vyzkoušejte třeba mikrobiotu křižmovstřícnou (Microbiota decussata) nebo jalovec chvojku (Juniperus sabina ´Tamariscifolia´).
Sortiment vhodný do permakulturní a přírodní zahrady – domácí dřeviny
trnka obecná – Prunus spinosa
líska obecná – Corylus avellana
brslen evropský – Euonymus europaeus
kalina obecná – Viburnum opulus
bez černý – Sambucus nigra
růže šípková – Rosa canina
Sortiment vhodný do permakulturní a přírodní zahrady – introdukované dřeviny
muchovník Lamarckův – Amelanchier lamarckii
mišpule obecná – Mespilus germanica
růže svraskalá – Rosa rugosa
rakytník řešetlákový – Hippophae rhamnoides
borůvka chocholičnatá – Vaccinium corymbosum
Keře do městských zahrad
mikrobiota křižmovstřícná – Microbiota decussata
borovice kleč – Pinus mugo
jalovec chvojka – Juniperu sabina ´Tamariscifolia´
vajgélie růžová – Weigela florida
tavolníky – Spiraea sp.
ruj vlasatá – Cotinus coggygria
tis červený – Taxus baccata
zimostráz vždyzelený – Buxus sempervirens
Text a foto: Lucie Peukertová