Komonice léčí celé tělo
Již staří Germáni komonici zasvětili bohyni světla a jara Ostaře. Na její počest z ní ženy pletly věnce, které házely do ohně. Sáček s touto sušenou bylinou pověšený nad vchodem také chránil dům před špatnou energií. A […]
Již staří Germáni komonici zasvětili bohyni světla a jara Ostaře. Na její počest z ní ženy pletly věnce, které házely do ohně. Sáček s touto sušenou bylinou pověšený nad vchodem také chránil dům před špatnou energií. A jak využijete komonici vy?
Latinský název komonice Melilotus se skládá ze slov mel – medový a lotus – jetel. V názvu rostliny lze najít i archaický český výraz pro koně – komoň, neboť tato zvířata bylinu na loukách vyhledávala.
Bílá neléčí
Komonice patří do velké čeledi bobovitých. Kromě žlutě kvetoucí komonice lékařské (Melilotus officinalis) se můžete ve volné přírodě setkat i s komonicí bílou (Melilotus albus), která ale nemá léčivé účinky, neboť neobsahuje flavony – organická žlutá rostlinná barviva. Jde o druh flavonoidů, kterých existuje mnoho a mohou pomáhat třeba při kardiovaskulárních onemocněních. Během sušení komonice se rozvine nenapodobitelná silná vůně, která vydrží velmi dlouhou dobu. Sušenou bylinou se proto plní aromaterapeutické relaxační polštářky.
Žlutě kvetoucí komonice lékařská je nenáročná jednoletá či dvouletá rostlina, který mívá výšku metr, na úrodnějších místech i metr a půl. Jako teplomilný druh, kterému se daří i na rumištích, ji najdete také na železničních náspech, výsypkách či skládkách sutin. Na půdu je tedy velice nenáročná, nejlépe se jí daří v těch vápenitých a suchých. Roste-li na slunných místech, obsahuje více léčivých látek. Z komonice se sklízí nadzemní část. Ve druhé polovině léta, od července do září, se rozvíjejí drobné žluté květy, kterých může být až šedesát v jednom hroznu. Musí se sušit rychle, při vyšších teplotách, ale zároveň na stinném a dobře větraném místě. Nedostatečně proschlá bylina může zkvasit, pak se v ní tvoří látka dikumarol, který blokuje srážlivost krve. Místo vyléčení tak hrozí vykrvácení.
Pokud nať včas nesklidíte, po odkvětu se změní na krátké šedohnědé lusky obsahující většinou dvě semena, nezralá jsou žlutozelená, posléze se mění na červenohnědá. Z těch se pak snadno pěstují nové rostliny. Trojčetné listy má skoro stejné jako vojtěška a další rostliny z této čeledi.
Co léčí?
Nať komonice léčí křečové žíly, otoky i podvrtnutí. Dobře působí na lymfatický systém, noční křeče v lýtkách i pocit těžkých nohou. Může se používat také jako doplňková terapie při zánětu žil. Snižuje krevní tlak, působí i jako prevence infarktu, pomáhá prokrvení periferního cévního systém a mozku. Má protizánětlivé účinky, navíc zlepšuje trávení, a dokonce funguje i proti nespavosti.
Jde o velmi účinnou léčivku, proto je třeba dbát na její správné dávkování. Je vhodnější ji používat častěji a pravidelně v menším množství než nárazově ve velkém. Pak způsobuje bolení hlavy, závratě a ospalost, dokonce i vnitřní krvácení. Nejlepší je přerušované léčení, kdy po týdnu až deseti dnech kúru přerušíte a pokračuje až zase po týdnu.
Léčivé přípravky
Čaj z nati komonice
Spařte dva až tři gramy, tedy jednu až dvě čajové lžičky jemně podrcené nati v horké vodě. Nechte deset minut louhovat a poté slijte. Při žilních onemocněních pijte dvakrát denně šálek po dobu čtyř týdnů.
Pro léčbu uší
Připravte si směs nati komonice a květů heřmánku v poměru jedna ku jedné. Polévkovou lžíci těchto bylinek přelijte půl litrem vřelé vody a nalijte do hlubší misky. Bolavé ucho natočte na nálev a zakryjte hlavu ručníkem. Bolest by měla rychle pominout.
Žilní a mízní čaj
Smíchejte 20 gramů nati komonice, 30 gramů listí vilínu, 15 gramů nati mařinky vonné, 60 gramů přesličky rolní a 35 gramů sušených šípků. Ze směsi odebírejte vždy polévkovou lžíci, přelijte ji šálkem vřelé vody, připravte si čaj a nechte ho čtvrt hodiny louhovat. Pijte ho třikrát denně po dobu šesti týdnů.
Bylinkové polštářky
Dva až tři gramy sušené nati dejte do sáčku z gázy a navlhčete horkou vodou. Poté, co z polštářků vymačkáte – ideálně dřevěným prkénkem – přebytečnou tekutinu, přiložte je na postižené místo a přikryjte teplou šálou. Hodí se pro uvolnění zatvrdlých mízních uzlin, při zánětu prsu a kloubů, ale i při otocích, léčbě akné a jiných vředů.
Obklad na křečové žíly
Tři hrsti nadrcených květů komonice vložte do plátěného sáčku, který na chvíli namočíte do horké vody, nechte okapat a ještě teplý přiložte na bolavé místo. Překryjte o přilnavou potravinovou fólií nebo mikrotenem a ovažte ještě ručníkem. Nechte působit ideálně celou noc.
Dagmar Cvrčková