Konec vodních radovánek v bazénu i jezírku
Jak si prodloužit koupací sezonu pomocí zastřešení a bazén následně zazimovat? A jak připravit na zimu koupací či okrasné jezírko? Pokusíme se vám poradit. Přichystat bazén a jezírko na zimní období vyžaduje dostatek času a zkušeností. […]
Jak si prodloužit koupací sezonu pomocí zastřešení a bazén následně zazimovat? A jak připravit na zimu koupací či okrasné jezírko? Pokusíme se vám poradit.
Přichystat bazén a jezírko na zimní období vyžaduje dostatek času a zkušeností. Jejich zazimování se však od sebe zásadně liší už proto, že mají rozdílné vlastnosti a různé technické vybavení. V jezírku je navíc nutné myslet i na ryby. S nástupem podzimu však koupací sezona ještě skončit nemusí.
Prodlužte si léto
V našich klimatických podmínkách je koupací období poměrně krátké. K prodloužení sezony vám pomůže zastřešení bazénu v kombinaci s aktivním zařízením na ohřev vody. Venkovní bazén pak budete moci využívat od května až do října. Zastřešení navíc zamezí znečištění bazénové vody, udrží její teplotu (přes den ji ohřívá a v noci chrání před ochlazením), umožní koupání za každého počasí a zajistí bezpečnost malých dětí i domácích zvířat.
Výběr zastřešení
Zastřešení bazénů se obecně dělí na přenosné a posuvné. První typ zastřešení lze použít pro nadzemní i zapuštěné bazény. Jeho výhodou je lehká konstrukce z hliníkové slitiny, s níž se snadno manipuluje, a pevná textilie, která odolá nepřízni počasí. Přenosné zastřešení lze pořídit v různém tvarovém provedení.
Posuvné zastřešení představuje sice finančně náročnější řešení, vyšší pořizovací náklady však vyváží energetická úspora, bezpečnost, vzhled i tvarové možnosti. U tohoto druhu zastřešení si navíc užijete koupání déle. Jeho výhodou je i minimální údržba – konstrukce a výplně se občas umyjí měkkou houbou či hadříkem a mýdlovou vodou a v zimě se z nich shrne sníh. Vybírat můžete z různých konstrukčních provedení a velikost i tvar je možné přizpůsobit vašim požadavkům.
- Klasické obloukové zastřešení je vzhledem k ceně, jednoduché montáži a údržbě nejžádanějším typem. Poskytuje veškerý komfort a je staticky nejodolnější vůči působení větru a sněhu. Proto je také nejvhodnějším řešením do horských oblastí.
- Podchodné zastřešení je pohodlnější, ale i výrazně dražší. Elegantní konstrukce umožňuje několik variant provedení, od nenápadného nízkého zastřešení až po vysoké, pod nímž je možné se pohybovat vzpřímeně.
- Toužíte-li po komfortu, můžete si pořídit zastřešení ze segmentů, které se teleskopicky zasouvají do sebe. Každý segment lze posouvat zvlášť nebo je možné celé zastřešení odsunout mimo bazén. Demontovatelná čela a různé druhy posuvných nebo otvíravých dveří umožňují ještě větší variabilitu celého kompletu.
Hlavním stavebním prvkem posuvných zastřešení bývá povrchově ošetřená slitina hliníku. Jako výplňový materiál se používá dutinkový nebo kompaktní polykarbonát. Oba tyto materiály mají vynikající fyzikální vlastnosti, nahrazují solární panely a zvyšují teplotu bazénové vody průměrně o 11 °C. Zastřešení lze ovládat ručně nebo pomocí solárního elektroposuvu.
Tepelné čerpadlo
K ohřevu bazénové vody můžete využít tepelné čerpadlo. Na rozdíl od solárních panelů není závislé na sluníčku, tepelnou energii totiž odebírá z okolního vzduchu o nízké teplotě a dokáže vodu ohřát až o 10–12 °C. Pracuje vlastně na stejném principu jako klimatizace – pouze obráceně. Tepelné čerpadlo má nízké provozní náklady a po jednoduché instalaci funguje již od 5 °C. Jedná se navíc o ekologicky šetrný způsob vytápění, při kterém nedochází ke vzniku škodlivých emisí. Při nákupu vybírejte čerpadlo vždy podle objemu vody v bazénu.
Zazimování bazénu
Jakmile ale koupací sezona definitivně skončí, je nutné bazén připravit na zimu. O zazimování rozhoduje materiál. Z plastových bazénů nebo bazénů s keramickým obložením se doporučuje před příchodem mrazů vypustit všechnu vodu. Z fóliových bazénů stačí vypustit přibližně dvě třetiny vody z celkového objemu. Zatímco vypouštíte vodu na požadovanou úroveň, je nezbytné dno a stěny bazénu pečlivě očistit a zbavit zbytků jakýchkoli nečistot. Totéž platí i pro vodní filtr, který důkladně propláchněte. Po očištění snižte vodní hladinu tak, aby dosahovala asi 20 centimetrů pod nejníže instalované trysky, odtoky, případně ústí protiproudu. Jejich otvory zajistěte zátkami s gumovými kroužky, které zabrání pronikání vody při náhlém zvýšení hladiny.
Do vody vmíchejte zazimovací přípravek, který bude během zimy účinně bránit růstu řas a vzniku zákalů. Aby rozvody, potrubí a technické příslušenství nezamrzly, zbavte je veškeré vody pomocí natlakovaného vzduchu. Přenosná filtrační zařízení a čerpadla na zimu uložte do suché a bezmrazé místnosti a nezapomeňte vypnout přívod elektřiny. Dobrým pomocníkem proti zamrznutí hladiny jsou speciální dilatační plováky, které se na vodní hladinu pokládají úhlopříčně. Nakonec se postarejte o zakrytí bazénu, které zabrání padání nečistot do vody.
6 důvodů pro střechu nad bazénem
- Kombinace zastřešení s tepelným čerpadlem či solárním ohřevem prodlouží koupací sezonu až na šest měsíců.
- Krytý bazén umožňuje koupání i v nepříznivém počasí
- Zastřešený bazén šetří náklady i spotřebu bazénové chemie
- Zastřešení ušetří až 30 % energie na ohřev vody v bazénu.
- Posuvné zastřešení s uzamykatelnými dveřmi ochrání vaše děti i domácí zvířata před utonutím.
- Zastřešení bazénu může být součástí zimní zahrady či venkovního posezení.
Koupací jezírko v zimě
Koupací jezírko kombinuje výhody okrasného jezírka a bazénu a jeho zazimování je mnohem jednodušší než u klasického bazénu. S přípravou na zimu začněte ještě před příchodem mrazů, tedy asi koncem listopadu. Jezírko se na zimu nevypouští, jelikož se samo ekologicky čistí. Většina vodních a pobřežních rostlin přezimuje bez větší újmy, o lekníny je ale nutné se postarat. Vyjměte je proto i s košem z jezírka a vložte je do sudu s vodou, který umístíte do garáže, sklepa nebo zahradního domku, kde jim nehrozí mráz. Dno jezírka vyčistěte od organických usazenin, které by přes zimu produkovaly hnilobné plyny, rostliny pod hladinou zkraťte o třetinu a odstraňte odumřelé rostlinné zbytky. Nakonec z jezírka vyjměte čerpadlo, filtry a skimmer, uložte je a na hladinu natáhněte síť proti padajícímu listí.
Aby ryby přežily zimu
Ke koupacímu i okrasnému jezírku patří také pestrobarevné rybky. Při poklesu teploty na 5 °C přestávají ryby přijímat potravu a přes zimu upadnou do jakéhosi spánku. Pro jejich bezpečné přezimování musí být jezírko hluboké minimálně 80 centimetrů, aby měly ryby na dně dostatečný prostor k pohybu i při nejtužších mrazech. Z mělčích jezírek je nutné ryby vylovit a přemístit do nádrže umístěné v místnosti s teplotou 10 až 15 °C.
Při venkovním přezimování je nezbytné zajistit rybám dostatek kyslíku. Klasické vysekávání ledu ryby ruší, hluk je leká a ryby se začnou ze zimního odpočinku probírat a plavat. Při pohybu ale mohou spotřebovat energii, která jim bude na jaře chybět. Ani aerátory, které tlačí vzduch do vody a promíchávají vodu ode dna, odborníci na chov okrasných ryb nedoporučují. Při tomto způsobu rozmrazování sice dochází k vytlačování škodlivých plynů od dna jezírka ven, ale také se ochlazuje voda, která by mohla klesnout pod 1 °C, což by mělo tragické následky. Co tedy použít? Optimálním a přitom jednoduchým řešením jsou speciální plováky, které stačí položit na vodní hladinu.
FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM MOUNTFIELD A ALBIXON