Květinový kalendář – Karmínový srpen
Měsíc srpen jsme zasvětili optimistické karmínové barvě patřící do skupiny sytých teplých tónů, které krásně doplní váš domov. Z čeho vybírat? Pokud chcete, aby kytice nejen zářila příjemnými barvami, ale aby zároveň také zajímavě voněla, […]
Měsíc srpen jsme zasvětili optimistické karmínové barvě patřící do skupiny sytých teplých tónů, které krásně doplní váš domov. Z čeho vybírat?
Pokud chcete, aby kytice nejen zářila příjemnými barvami, ale aby zároveň také zajímavě voněla, můžete zkombinovat právě kvetoucí trvalky a plané rostliny s bylinkami, kterých je v tuto dobu na každé zahradě požehnaně. Nevšední vůni do kytic a dekorací vnesou také kvetoucí jiřiny, mezi nimiž kraluje hned několik kultivarů v červených, purpurových a karmínových barvách. Podobná kytice se hodí na oslavu i k výzdobě domu, kde se uplatní jak ve venkovském, tak i moderním interiéru.
Nabídka rostlin
Srpen je obdobím letního zrání. Rozkvétající květiny už nejsou tak nesmělé jako ty na jaře, proto se nemusíte bát velkolepých dekorací. Fádní rozhodně není ani ukázková kytice s několika kultivary aromatických jiřin (Dahlia sp.), které jsou zkombinovány v karmínové a fialovobílé barvě. Letní náladu podpoří i několik žlutých chryzantém (Chrysanthemum sp.) v blízkosti centrální jiřiny. Zajímavou vůni a sytě růžový tón dodají kompozici jednoleté astry čínské (Callistephus chinensis). Kruhovou kytici po obvodu lemují čistě bílé hvězdnice (Aster dumosus ‚Schneekissen‘) a lišejník, který seženete v obchodech s floristickými potřebami.
Možné alternativy
Rostlinou měsíce jsou právě jiřiny. S karmínovou barvou se výborně kombinují kultivary v bílých a růžových tónech. Kytici dodají zvláštní kouzlo především pomponkovité typy s kompaktními drobnými květy. Květy jiřin se dobře doplňují se zápleváky podzimními (Helenium autumnale), sadcem (Eupatorium sp.) a jemnou texturu dodají třeba vzdušná květenství mavuně červené (Centranthus ruber). Přichází také čas hortenzií velkolistých (Hydrangea macrophylla), které mohou plnohodnotně nahradit jiřiny v centrální části kytice. Kromě tradičních růžových, modrých a bílých kultivarů pořídíte také květy v karmínové barvě. Na mnohých českých zahradách ještě kvetou i ostálky (Zinnia elegans), které v řezaném stavu vydrží až osm dní. Pokud chcete kyticí provonět celý dům, dodejte do ní několik květů růže (Rosa sp.), větvičku dobromysli (Origanum vulgare) nebo šalvěje (Salvia officinalis). Zeleň můžete v kytici plného léta vynechat nebo přidat jen několik listů pivoněk či čemeřice. Bílé květy snadno nahradíte šaterem latnatým (Gypsophila paniculata), trvalkou s jemnou strukturou, která dříve zdobila téměř každou venkovskou předzahrádku. Kytici v syté karmínové barvě budou slušet přírodní materiály, květy jsou samy o sobě dost výrazné, a proto by je dominantní doplňky rušily. Upřednostněte tedy přírodní lýko nebo stuhy v jemných barvách.
Karmínová barva přináší do života energii, dodává odvahu a zlepšuje náladu.
FOTO: SHUTTERSTOCK