Květiny k jezírku
Kosatec Kaempherův Kosatec se hodí na vlhká místa, může růst i v mělké vodě. Vždy ale potřebuje plné slunce a substrát s nízkým obsahem vápníku. Trvalka je mrazuvzdorná a na zimu se nemusí vyrývat. Šmel Šmel […]
Kosatec Kaempherův
Kosatec se hodí na vlhká místa, může růst i v mělké vodě. Vždy ale potřebuje plné slunce a substrát s nízkým obsahem vápníku. Trvalka je mrazuvzdorná a na zimu se nemusí vyrývat.
Šmel
Šmel okoličnatý je méně známá domácí bahenní rostlina. Má výšku až jeden metr a celé léto ji zdobí květy růžové až bílé a úzké trávovité listy. Potřebuje místo na slunci.
Žabník
Žabník jitrocelový je netradiční mokřadní druh dorůstající do výšky dvacet až sto centimetrů. Na slunci tvoří množství bílých květů, které se rozvíjejí hlavně odpoledne. V polostínu jich bude mít méně.
Prvosenka japonská
Prvosenky z asijského kontinentu překvapí svou výškou minimálně tři čtvrtě metru. Mají rády vlhká místa v okolí vodních ploch, ovšem dále od bahenní zóny. Sytě růžové květy tvoří patra a objevují se koncem jara.
Čechrava zahradní
Čechravám prospívá vyšší vzdušná vlhkost, proto dobře rostou právě vedle vodních ploch. Půdu potřebují bohatou na humus a s kyselým pH. Podle kultivarů kvetou bíle, světle či sytě růžové i nachově červeně, a to až do září.
Kapraď samec
Kapradina často zůstává zelená i přes zimu. Mohutné trsy dobře rostou i na podmáčené půdě těsně u břehu. Místo by mělo být mírně zastíněné nebo v sousedství vyšších dřevin.
Vodní a mokřadní rostliny
K jezírku patří nejen lekníny. Má-li vodní plocha v zahradě zůstat čistá a její okolí krásně kvést, je třeba zkombinovat rostliny vhodné do hloubky, bahenní zóny a vlhkomilné druhy. Při jejich výběru pak nesledujte pouze barvu či výšku, ale i původ. Ty exotické sice mají zajímavé a lákavě barevné květy, ovšem zpravidla nepřežijí tuzemskou zimu. Budete je proto muset po sezoně vyndávat a uchovávat na teplejším místě nebo pravidelně dokupovat nové. Tuzemské mohou zůstat ve vodě celý rok.
Do hluboké i mělké vody
Větší jezírko si nelze představit bez leknínů (Nymphaea sp.). Při nákupu se podívejte, do jaké hloubky jsou určeny, najdete to na jmenovce. Doplnit je mohou také zajímavé stulíky (Nuphar lutea) nebo kotvice plovoucí (Trapa natans). Na hladině se drží i krásný šeříkově modrý vodní hyacint neboli tokozelka (Eichhornia crassipes), není ale mrazuvzdorný.
Do mělké vody, jejíž hloubka nepřesahuje dvacet centimetrů, můžete zasadit krásné domácí druhy – kromě žabníku a šmelu třeba vachtu trojlistou (Menyanthes trifoliata) s pozoruhodnými bílými květy nebo růžové rdesno obojživelné (Persicaria amphibia). Velmi pěkně vypadají i úzkolisté rostliny, jako je orobinec nejmenší (Typha minima), zvláštně vonící puškvorec s podélně zvlněnými listy (Acorus calamus) nebo zevar (Sparganium erectum) s neobvyklými plody. Šípatka střelolistá (Sagittaria sagittifolia) upoutá zajímavými listy a nádhernou ozdobou jezírka se stane odolný kosatec žlutý (Iris pseudacorus) nebo modráska srdčitá (Pontederia cordata), u ní ale pozor, nemůže zůstat přes zimu venku.
Do bahenní a mokřadní zóny
U jezírek s pozvolným břehem vzniká takzvaná bahenní neboli mokřadní zóna, která tvoří přechod mezi vodní plochou a okolními rostlinami. A existuje řada druhů, kterým vlhká půda vyhovuje. Na jaře tady pokvete zlatý blatouch bahenní (Caltha palustris), doplnit ho může i bílý ďáblík (Calla palustris). Pokud se rozhodnete pěstovat růžovou mátu vodní (Mentha aquatica), raději ji ponechte v košíku, hodně se rozrůstá a zahubila by další květiny kolem sebe. Stejné pravidlo platí i pro vrbinu penízkovitou (Lysimacha nummularia). Kromě ostře růžové prvosenky japonské se sem dá zasadit i vyšlechtěná prvosenka (Primula x bullesiana), která kvete v oranžových a žlutých odstínech. A dařit se tu bude i ostřicím (Carex sp.) a sítinám (Juncus sp.).
Poněkud dále od břehu dobře porostou všechny vlhkomilné trvalky, jako je upolín evropský (Trollius europaeus), růžová řeřišnice luční (Cardamine pratensis) či šišák vroubkovaný (Scuttelaria gallericulata), který dokáže zpevnit břehy. Ozdobou jistě bude i lobelka šarlatová (Lobelia cardinalis) s výraznými červenými květy, které se objevují až na podzim. V létě místo ozdobí domácí kyprej vrbice (Lythrum salicaria), jehož ostře růžová květenství dorůstají až do výšky pasu.
Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock